Porady

Salon

Ciesz się życiem - postaw na przytulne wnętrza w stylu wabi-sabi

Kategoria: Całe pomieszczenie

Kiedy nowe technologie coraz mocniej wkraczają w nasze życie, zaczynamy na nowo cenić sobie potrzebę prywatności. Widoczne jest to nie tylko w zmianach w prawodawstwie (np. RODO), ale także w dziedzinie aranżacji wnętrz. Nic dziwnego zatem, że na powrót modne stało się urządzanie domów tak, aby przypominały bezpieczne przystanie. Efekt przytulnego wnętrza można uzyskać dzięki zastosowaniu naturalnych i miłych w dotyku materiałów, oraz delikatnych kolorów.

Żegnaj hygge, witaj wabi-sabi!

Pochodzący z Danii trend „hygge”, którym zachwycaliśmy się w zeszłym roku, był idealną odpowiedzią na potrzebę ucieczki od sterylnych i zimnych przestrzeni. Obecnie wyobraźnią projektantów zawładnęło „wabi-sabi” - sposób urządzania wnętrz wywodzący się wprost z Japonii. Opiera się on na stosowaniu w domu autentycznych rozwiązań z założeniem, że nawet niedoskonałe elementy mogą wpłynąć na jego estetykę. Na poziomie psychologicznym, oba trendy to reakcja na stres, którego doświadczamy w naszym codziennym życiu. Oba trendy przypadną do gustu szczególnie osobom wrażliwym i sentymentalnym.

Wnętrze w stylu wabi sabi
Fot. Quick-Step

Styl wabi-sabi to akceptacja niedoskonałości

„Wabi-sabi” to trend bazujący na starożytnej japońskiej filozofii lansującej tezę, że nie wszystko musi być idealne. Choć ma wiele wspólnego z „hygge”, jeszcze mocniej odwołuje się do potrzeby autentyczności. Zamiast skupiać się tylko na tym, żeby nasze wnętrze było przytulne, filozofia „wabi-sabi” zachęca do szukania piękna w niedoskonałych rozwiązaniach, gdyż to one powodują, że atmosfera domu staje się bardziej nieskrępowana.

W tym sensie to twórcza odpowiedź na nasze ciągłe dążenie do perfekcji: potrzebę posiadania idealnego samochodu, idealnego domu i idealnej figury... Jednocześnie niestabilne czasy, w których żyjemy, sprawiają, że na co dzień czujemy się tak, jakbyśmy tracili kontrolę nad tym, co dzieje się wokół nas. W rezultacie pragniemy wracać do miejsc, w których czujemy się sobą, i które dają nam poczucie bezpieczeństwa.

Wabi-sabi - Wnętrze opowiadające historię

„-Autentyczność, która cechuje ‘wabi-sabi’, przejawia się na wiele różnych sposobów" - wyjaśnia Fabienne Vanbrabant - niezależna projektantka, trenerka i właścicielka studia projektowego IKAb w Borgloon w Belgii.

Wnętrze w stylu wabi sabi
Fot. Quick-Step

„-Jednym z nich jest wykorzystanie mebli z przeszłością, które mogą odwoływać się również do naszej wspólnej historii. Uczucie nostalgii sprawia, że urządzając dom decydujemy się na wykorzystanie tego, czym już dysponujemy. Równocześnie musimy pamiętać o utrzymaniu efektu równowagi stosując pionowe i poziome linie oraz materiały w zimnych i ciepłych odcieniach. Równocześnie musimy pogodzić się, że czasami trzeba rezygnować z elementów wystroju, które nie wpisują się w ogólną atmosferę miejsca”.

Nie wszystko musi być nowe: wykorzystaj meble z przeszłością, które odwołują się do naszej wspólnej historii.

Wabi-sabi, czyli naturalna równowaga

Kolejnym istotną cechą „wabi-sabi” jest wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak kamień i drewno - te pomogą stworzyć przytulne i bezpieczne wnętrza.

Fabienne Vanbrabant, niezależna projektantka, trenerka i właścicielka studia projektowego IKAb w Borgloon w Belgii  w następujący sposób wyjaśnia znaczenie materiałów w tworzeniu poczucia autentyczności: „ - W przypadku projektowania wnętrz, większość osób dużo uwagi poświęca kolorom, ale całkowicie zapomina o surowcach. Tymczasem w „wabi-sabi”’ mogą odgrywać one znaczącą rolę. Naturalne materiały, takie jak wełna, len i (marszczone) płótno, skóra, materiały tkane, glina, itp. potrafią wykreować efekt autentyczności. Pod względem kolorów, cięższe odcienie (takie jak głębokie szarości, błękity i zielenie), kolory ziemi (glina, piasek, oliwka, itp.) i wyciszone pastele tworzą harmonijne połączenia tworzące przytulny i niewymuszony klimat".

Wnętrze w stylu wabi sabi
Fot. Quick-Step


„-Z tego samego powodu stałą popularnością cieszą się klasyczne parkiety. Łączą one autentyczność z uczuciem nostalgii. Wiele z nas dorastało w domach z drewnianymi podłogami, a dziś często tęsknimy za dawnym poczuciem bezpieczeństwa, z którym je kojarzymy. Także imitacje drewna, takie jak laminaty i winyle, cieszą się sporą popularnością wśród urządzających wnętrza. Wiele laminowanych i winylowych podłóg ciężko odróżnić od prawdziwego drewna; ponadto ich wielką zaletą jest wodoodporność i łatwość w utrzymaniu. Dodatkowo niezwykle wszechstronny winyl można stosować nawet na ścianach”.

Ale czy podłoga nie musi wyglądać na „zużytą”, aby wpisać się w trend "wabi-sabi"?  Niekoniecznie - charakterystyczna dla tego stylu niedoskonałość nie jest cechą charakterystyczną odrębnych elementów, ale przejawia się w ich połączeniu. Na przykład: zestawienie różnych gatunków drewna może tworzyć doskonale zbalansowaną, ale daleką od ideału całość.

Wnętrze w stylu wabi sabi
Fot. Quick-Step

Jak sprawić, żeby Twój dom stał się bardziej przytulny zgodnie z filozofią „wabi-sabi”?

Chcesz, żeby Twoje wnętrza stały się bardziej przytulne, ale nie wiesz, od czego zacząć? Bazując na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, Fabienne doradza krok po kroku, jak rozpocząć przygodę z „wabi-sabi”:

1. Zacznij od „mood-boardu”.

Wiele osób nie potrafi określić, w jakim stylu urządzić dom. W tej sytuacji dobrym początkiem będzie stworzenie „mood-boardu”. Jak się za to zabrać? Zbierając zdjęcia i grafiki, które wpisują się w atmosferę, którą chcesz stworzyć we własnym wnętrzu. Możesz to zrobić w tradycyjny sposób naklejając na tablicę czy blok rysunkowy zdjęcia wycięte z czasopism lub za pomocą aplikacji takiej jak Moodboard Lite czy Moodzer.com. Jeśli remontujesz wiele pomieszczeń jednocześnie, przygotuj oddzielną tablicę dla każdego pokoju. Możesz stosować różne kolory dla każdego pomieszczenia - najważniejsze, żeby wszystkie utrzymane były w tej samej stylistyce.

2. Znajdź elementy wspólne.

Przyjrzyj się dokładnie swoim tablicom: które przedmioty najbardziej przyciągają Twój wzrok? Które elementy, kolory, surowce i materiały mogłoby służyć jako podstawa projektu? Docelowo powinno udać Ci się wypracować użyteczną paletę pasujących do siebie kolorów, materiałów i tekstur - te pomogą Ci w podejmowaniu konkretnych decyzji. 

3. Jeśli to możliwe, użyj przedmiotów, które już masz.

Czy jesteś w posiadaniu mebli, dzieł sztuki, lub innych elementów dekoracyjnych, które bezwzględnie powinny znaleźć się w Twoim nowym wnętrzu? Zastanów się, czy faktycznie odpowiadają one wymarzonemu przez Ciebie stylowi. Pamiętaj: łączenie stylów może wpłynąć na charakter pomieszczenia, ale ostatecznie tylko Ty będziesz w stanie ocenić, czy staromodne krzesło Twojej babci będzie faktycznie pasować do reszty mebli czy raczej się z nimi gryźć?

4. Nie zapominaj o funkcjonalności.

Ile osób ma pomieścić Twój salon, a ile gości będzie siadać przy Twoim stole? Jak często pracujesz z domu i czy regularnie zapraszasz do siebie znajomych? Sporządź listę swoich codziennych aktywności, żeby określić, jaka podłoga najlepiej sprawdzi się w Twoich wnętrzach.

Charakter pomieszczenia wpłynie na wybór podłogi: czy będzie to piękny, odporny na zarysowania laminat, czy może bezkompromisowo autentyczny parkiet? Na przykład: jeśli masz małe dzieci, rozważ zastosowanie laminatu.

5. Przygotuj plan wnętrza.

Zastanów się, które meble po prostu Ci się podobają, a których tak naprawdę potrzebujesz. Umieść je na planie pomieszczenia. Możesz do tego użyć zwykłej kartki papieru I długopisu, lub aplikacji takiej jak LucidChart pozwalającej na dowolne skalowanie i przesuwanie mebli. Na tym etapie nie myśl o finansach - skup się jedynie na rozmieszczeniu mebli w pomieszczeniu.

Ile miejsca postawić pomiędzy meblami? Zasadniczo powinno być 90 cm w miejscach najczęściej uczęszczanych i od 30 do 60 cm w przypadku odległości między sofami i stołami.  

6. Określ koszty.

Czas podliczyć koszty. Umieść listę wybranych mebli w arkuszu kalkulacyjnym z sumą zakupów na samym dole tabeli. Określ, ile możesz wydać na każdy z przedmiotów i manipuluj kwotami do momentu, aż osiągniesz sumę, która będzie dla Ciebie do zaakceptowania!

7. Czas na zakupy!

Pamiętaj, że nie wszystkie przedmioty muszą być z pierwszej ręki!


Data publikacji: 2018-07-09

Zobacz też:

Pozostałe porady

Kategoria: Całe pomieszczenie

Sztuka użytkowa jest prawdziwą sztuką. Każdy mebel, lampa czy wazon to wspaniały obiekt artystyczny. ... Czytaj dalej
Jak dobrać obraz do pomieszczenia?

Kategoria: Dekoracje

Każda aranżacja wnętrza potrzebuje odpowiedniego wykończenia, które jeszcze bardziej podkreśli ... Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Kringle Candle - zapachy urzekające swoją naturalnością i mocą

Idealnym dopełnieniem pięknego wnętrza są niezwykłe zapachy Kringle Candle. Tworzą niepowtarzalny nastrój urzekając swoją ... czytaj dalej

Aranżacje
Wybieramy zestaw wypoczynkowy

Im więcej odpoczywasz, tym dłużej żyjesz. Dlatego najlepiej oddać się relaksowi, zasiadając z filiżanką kawy w reku na wygodnej sofie lub w komfortowym fotelu. Ważne jest ... czytaj dalej

Rodzinne gniazdo - nowoczesny dom Surowość, szarość i minimalizm Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski;Stylizacja: Anetta Kazimierska, Justyna Leśniak;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe