Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Zakupy

Salon

Różne modele nowoczesnych drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wystroju wnętrza, jego ostatecznym wykończeniem. Dlatego wybierajmy je równie starannie jak meble, tak by pasowały do stylu i kolorystyki pomieszczenia. Tym bardziej że jest w czym wybierać, bo producenci oferują wiele nowoczesnych, ciekawych rozwiązań.

Dotychczas przeważnie dobieraliśmy skrzydła drzwiowe do podłogi i mebli, natomiast najnowszy trend sugeruje "wtopienie" w ścianę tak, aby stały się niewidoczne. Z takim pomysłem wiążą się konkretne rozwiązania technologiczne. Siła tradycji Najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji drzwi są drewno, płyty drewnopochodne oraz szkło.

Drzwi z kolekcji Aluminium
Line PIU DESIGN Drzwi z kolekcji Villadora
Modern Space PORTA
Drzwi z kolekcji Aluminium Line, ościeżnica aluminiowa zlicowana ze ścianą, skrzydło aluminiowe wykończone skórą, wysokość od 240 do 300 cm. Proj. Tomasz Augustyniak, PIU DESIGN, od 4500 zł . Drzwi z kolekcji Villadora Modern Space, wykończone okleiną modyfikowaną w kolorze orzech amerykański, PORTA, drzwi pełne (po lewej) od 1061 zł, drzwi z szybą mleczną (po prawej) od 1460 zł.

Drewno to zazwyczaj klejona warstwowo sosna, dąb, buk, mahoń. Takie drzwi mają niepowtarzalny wygląd, wynikający ze szlachetnego materiału, z jakiego są wykonane. Dzięki warstwowej budowie nie wypaczają się, możne je odnawiać. Powierzchnia skrzydła może być lakierowana, malowana albo pokrywana fornirem szlachetniejszego gatunku (np. drzwi sosnowe mogą być fornirowane mahoniem).

Tańszym materiałem drzwiowym są płyty drewnopochodne, najczęściej MDF i bardzo twardy HDF, ale również płyty wiórowe i pilśniowe. Ich powierzchnia jest pokrywana innymi materiałami, które sprawiają, że drzwi wyglądają szlachetniej i ciekawiej. Spośród takich powłok najczęściej wybierane są fornir, laminat, folia. Można też oczywiście drzwi pomalować.

Fornir to kilkumilimetrowy płat drewna w naturalnym kolorze i usłojeniu, natomiast laminat to okleina z nadrukiem naśladującym barwę i strukturę drewna, kamienia, betonu itp. Jest on odporny na uszkodzenia, niestety, zniszczonego nie da się naprawić. Folia z PCW bardzo dobrze imituje kolory i strukturę drewna, jest odporna na uszkodzenia, dobrze znosi wilgoć. Drzwi malowane i lakierowane różnią się między sobą tym, że malowane mają gładką powierzchnię (bez widocznej struktury drewna), natomiast lakierowana powierzchnia dużo bardziej przypomina drewno.

Modne są też drzwi ze szkła hartowanego lub klejonego. Mogą być w aluminiowych lub drewnianych ramach albo bez.

Drzwi Płaskie
INTERDOOR. System Rondo w którym
drzwi otwierają
się ruchem
przesuwno-obrotowym Drzwi z kolekcji
Conceptline HÖRMANN
System Rondo, w którym drzwi otwierają się ruchem przesuwno-obrotowym, w obie strony, pod kątem 90 stopni, wykończone okleiną w kolorze orzech jupiter, Drzwi Płaskie INTERDOOR, 2963 zł netto. Drzwi z kolekcji Conceptline, wykończone okleiną Ultramat, na której nie widać śladów palców, a dodatkowo można po niej pisać kredą, HÖRMANN, skrzydło od 850 zł netto, z ościeżnicą od 1400 zł netto.

To idzie nowoczesność

Nowością wśród materiałów na drzwi są te, które do tej pory stosowano do wykańczania innych elementów wyposażenia.

  • Płyty betonowe zbrojone specjalnym włóknem szklanym. Zrobione z nich drzwi są lekkie, odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości. Beton bardzo dobrze się starzeje, nabierając z biegiem czasu szlachetności.
  • Okładziny skórzane, ręcznie wykończone i uszlachetnione za pomocą wosków i parafiny.
  • Kamienny fornir, czyli lekka i elastyczna okleina z łupka kamiennego. Obłożone nim skrzydło drzwiowe ma takie same właściwości jak kamień.
  • Szkło "inteligentne" (tzw. switchable lub smart glass), w którym przyciskiem można zmienić przezroczystość drzwi, np. z przejrzystych na nieprzejrzyste.
Drzwi z kolekcji Modern, wykończone fornirem mahoniowym, DRIMS Naścienny system przesuwny Duch PIU DESIGN System przesuwny Air Still Arte IMPRO
Drzwi z kolekcji Modern, wykończone fornirem mahoniowym, DRIMS, ok. 2000 zł Naścienny system przesuwny Duch, w którym prowadnica została ukryta w skrzydle drzwiowym, drzwi mogą mieć wysokość od 206 do 260 cm, szerokość do 120 cm, PIU DESIGN, od 4500 zł. System przesuwny Air Still Arte, drzwi za szkła satinato - trawionego, matowego, na którym nie pozostają ślady palców, IMPRO, ok. 3500 zł.

Dla naszej wygody

Producenci wprowadzają różne udogodnienia. Na przykład prowadnica (w drzwiach przesuwnych) jest ukryta w skrzydle, dzięki czemu wydaje się, że drzwi podczas zamykania i otwierania płyną po ścianie. Modne stały się drzwi wysokie, sięgające co najmniej do linii okien, a nawet do sufitu, co sprawia, że we wnętrzu jest więcej naturalnego światła i optycznie wydaje się ono wyższe.

Przesuwno-obrotowy system zamykania sprawia zaś, że drzwi otwierają się w obie strony, a po otwarciu skrzydło przesuwa się po swej osi do boku ościeżnicy. Otwarte pod kątem 90 stopni, zajmują mniej miejsca niż standardowe, mamy zatem więcej możliwości w zaaranżowaniu przestrzeni. Jest to też ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Furorę ostatnio robią drzwi ukryte, czyli zlicowane ze ścianą, bez widocznych ościeżnic i elementów uzupełniających, np. zawiasów, zamków.

Drzwi z kolekcji Amber INVADO Drzwi z kolekcji Amber, szkło hartowane zdobione metodą sitodruku oraz graweru, INVADO Drzwi z kolekcji Aluminium Line PIU DESIGN
Drzwi z kolekcji Amber, szkło hartowane zdobione metodą sitodruku oraz graweru, INVADO, od 891 zł. Drzwi z kolekcji Amber, szkło hartowane zdobione metodą sitodruku oraz graweru, INVADO, od 891 zł. Drzwi z kolekcji Aluminium Line, ościeżnica aluminiowa zlicowana ze ścianą, skrzydło aluminiowe wykończone skórą, wysokość od 240 do 300 cm. Proj. Tomasz Augustyniak, PIU DESIGN, od 4500 zł.
Drzwi ukryte w ścianie IMPRO Drzwi z kolekcji Gloss INTERDOOR
Drzwi ukryte w ścianie, konstrukcja o grubości 40 mm, skrzydło przygotowane do malowania lub tapetowania, od 1700 zł; skrzydło o grubszej konstrukcji może być obłożone fornirem kamiennym, lustrem, kolorowym szkłem, IMPRO, od 3500 zł. Drzwi z kolekcji Glossa, wykończone okleiną z efektem bardzo wysokiego połysku, INTERDOOR, 1116 zł netto.
Data publikacji: 2017-06-19

Zobacz też:

Pozostałe artykuły
Pełen magii czas dekorowania
Pełen magii czas dekorowania
Pełen magii czas dekorowania
Pełen magii czas dekorowania
Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile.   Czytaj dalej
Niedyskretny urok metalu
Niedyskretny urok metalu
Niedyskretny urok metalu
Niedyskretny urok metalu
Zaczęła się nowa rewolucja we wnętrzach. Drewno, szkło i tkaniny zyskały kolejnego sprzymierzeńca - metal. Na czele pochodu sztandary elegancji trzymają miedź, mosiądz oraz stal. To one wnoszą do naszych domów falę nowego piękna.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Jak wybrać grzejnik do nowoczesnego mieszkania?

Urządzając nasze mieszkanie, czy też dom - stawiamy na uniwersalność. Moda przemija, ... czytaj dalej

Na co zwrócić uwagę wybierając obrus na święta?

Do wigilijnej kolacji pozostało mniej niż 2 tygodnie. Choć może wydawać się, ... czytaj dalej

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Aranżacje
Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe