Topowe aranżacje

Sypialnia

Jak wybrać idealny materac?

Meble i dodatki

Janpol

Podstawą zdrowego snu jest dobrej jakości podłoże, dopasowane do indywidualnych potrzeb człowieka. Wybór materaca nie jest łatwy - kupujemy ten produkt z myślą, że będzie nam służył przez kolejne 5-8 lat. Na co warto zwrócić uwagę w trosce o komfortowy nocny wypoczynek?

Co kryje wnętrze materaca?

Najczęściej rdzeniem materaca jest lateks, pianka lub sprężyny. Zdarza się, że wkład nie jest jednorodny - wtedy właściwości surowców uzupełniają się. Lateks jest otrzymywany z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego z syntetycznym lateksem, w rezultacie czego powstaje materiał elastyczny i wytrzymały na odkształcenia, który doskonale dopasuje się do kształtów ciała.

Sypialnia w drewnie
fot. Janpol

Materace lateksowe, takie jak model TEMIDA Fabryki Materacy JANPOL są szczególnie rekomendowane alergikom - surowiec posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a system otworów umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Materace z pianki różnią się między sobą - w zależności od rodzaju reagują na punkty nacisku lub temperaturę ciała.

Materac lateksowy TEMIDA
Materac TEMIDA, fot. Janpol

Pianka termoelastyczna wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoją elastyczność, przejmuje ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu. Z kolei rdzeń z pianki wysokoelastycznej typu HR zapewnia stabilne podparcie kręgosłupa na całej długości.

Konstrukcja materacy bonnellowych bazuje na tradycyjnych sprężynach, które są ściśle ze sobą połączone. W modelach kieszeniowych sprężyny mają mniejszą średnicę i są umieszczone w oddzielnych kieszeniach.

Oprócz wypełnienia podstawowego, wewnątrz materaca mogą znajdować się inne materiały, które pomagają jeszcze lepiej dopasować model do indywidualnych potrzeb użytkownika. Końskie włosie cechuje się bardzo dobrą elastycznością i znakomitymi właściwościami termicznymi, a zastosowanie płyty kokosowej usztywnia całą konstrukcję.

Przetestuj materac przed zakupem

Producenci dwoją się i troją, aby stworzyć materace, które zaspokoją coraz wyższe oczekiwania użytkowników. Jak z bogatej oferty modeli o różnej wielkości, twardości i wypełnieniu wybrać produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb? Przede wszystkim czeka nas wizyta w salonie z ekspozycją materacy.

Istotnym kryterium podczas wyboru jest waga użytkownika. W teorii u osób o drobnej budowie ciała bardziej sprawdzi się podłoże snu o średnim stopniu twardości, a osobom nieco cięższym polecane są materace twarde. Nie jest to jednak regułą.

Różowa sypialnia
fot. Janpol

Bardzo ważną częścią procesu wyboru materaca jest położenie się na nim i wykonanie prostego testu, który składa się z dwóch etapów. Najpierw połóżmy się na wznak i wsuńmy rozłożoną dłoń pod plecy. Jeżeli wsunie się stawiając lekki opór - wszystko jest w porządku, kręgosłup ma odpowiednie podparcie. Druga część testu polega na ułożeniu się w pozycji bocznej i sprawdzeniu, jak układa się kręgosłup. Dobrze, jeżeli ma mniej więcej linię prostą. W ocenie może pomóc nam osoba towarzysząca lub sprzedawca. Nie śpieszmy się - zakup materaca to inwestycja na wiele lat!

Warto pamiętać, że materac powinien być zatopiony w burcie łózka na przynajmniej 5 cm - takie rozwiązanie zapobiegnie jego wysuwaniu się poza obrzeża łózka. Zadbajmy też o dobór odpowiedniego stelaża. Ułożenie materaca na stelażu jest gwarancją dobrej cyrkulacji powietrza, co zminimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i roztoczy.

Szara sypialnia
fot. Janpol

Szczególne potrzeby

Oczekujemy, że sen przyniesie nam odprężenie i regenerację sił. Warto wiedzieć, że dobry nocny wypoczynek ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dla najmłodszych, już od pierwszego dnia życia, Fabryka Materacy JANPOL rekomenduje model EOS wykonany z innowacyjnego lateksu Pulse, który cechuje się jednolitą strukturą komórek i doskonałą sprężystością. 2-centymetrowa warstwa płyty kokosowej odpowiada za optymalne podparcie kręgosłupa.

Sen malucha
Materac EOS, fot. Janpol

EOS to materac w pełni bezpieczny dla malucha - uzyskał Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, a dzianina posiada Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. Wybierając materac dla dziecka pamiętajmy, że powinien on mieć przynajmniej 20 cm więcej niż długość ciała.

Materac dla malucha EOS
Materac EOS, fot. Janpol

Odpowiednio dobrane podłoże snu ma bardzo istotny wpływ na zdrowie kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla młodego człowieka w okresie intensywnego wzrostu oraz w przypadku seniorów. Materac rehabilitacyjny doskonale sprawdzi się w profilaktyce bólu kręgosłupa, a jeżeli dolegliwości już się pojawiły - poprawi komfort nocnego wypoczynku.

Z grupy modeli rehabilitacyjnych Fabryka Materacy JANPOL rekomenduje materac ANDROMEDA, który posiada wkład sprężyn kieszeniowych (ok. 500 spr./m2) w układzie 7 stref twardości.

Materac rehabilitacyjny ANDROMEDA
Materac Andromeda, fot. Janpol

Komfort nocnego wypoczynku w dużej mierze zależy od tego, jakie wybierzemy podłoże snu i jak będziemy o nie dbać. Dobry sen to wyzwanie, które warto podjąć!

Odsłon artykułu: 517
Galeria zdjęć
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe