Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Porady

Sypialnia

Dekoracyjne oświetlenie sypialni

Kategoria: Światło

Najważniejsze w sypialni jest oświetlenie dekoracyjne i punktowo oświetlające wezgłowie łóżka, dzięki któremu będziemy mogli np. poczytać.

Powinno być także zharmonizowane z kolorami ścian i materiałami wykończeniowymi, by podkreślić ich walory. Najczęściej zalecane jest światło o ciepłej, delikatnej barwie (zwykle żółtej - taką mają np. zwyczajne żarówki). Rzadko stosowane są tu świetlówki kompaktowe czy diody LED o zimnej barwie światła, gdyż wprowadza ono wrażenie chłodu i niepokoju.

Sypialnia w stylu glamour - Meble Włoskie.   Sypialnia w stylu zen - KM Klose
fot. Meble Włoskie   fot. KM Klose

W sypialniach rzadko stosuje się bardzo jasne oświetlenie górne. Lepsze są lampy o mniejszej mocy, ale rzucające refleksy na ściany i sufit. Zamiast oświetlenia górnego można też zamontować lampy wbudowane w sufit, emitujące łagodne, rozproszone światło.

Dobrze sprawdzają się też kinkiety. Ich światło może być skierowane do góry (co optycznie powiększa pomieszczenie) albo w dół (jest wówczas mniej rozproszone i jaskrawe). Wdzięcznym miejscem do montażu lamp jest wezgłowie łóżka. Można tu umieścić półki, obrazy lub zdjęcia i delikatnie je podświetlić. Trzeba tylko pamiętać, by to dekoracyjne światło nie padało bezpośrednio na łóżko, bo będzie nam przeszkadzało spać.

Lampki na stolikach nocnych

Lampki nocne pozwalają oczywiście skupić się na lekturze, ale ich zadaniem jest też delikatne oświetlenie wnętrza, gdy w nocy musimy wstać z łóżka. Do czytania najlepiej nadają się lampy z regulowanym ramieniem i strumieniem światła, bo pozwalają dowolnie zmieniać ustawienie w zależności do obranej pozycji.

Pływające lampki dekoracyjne - Philips   Lampa stojąca na toaletce. Technolux
fot. Philips Lighting   for. Technolux

Lampki na stolikach nocnych mają duży wpływ na budowanie atmosfery sypialni. Nie powinny oślepiać, a dawać miękkie światło tworzące nastrój odpowiedni do wypoczynku. Stosuje się do nich abażury o ciepłych, pastelowych barwach, przytłumiające światło, najczęściej w kształtach owalnych, stożkowych lub kwadratowych.

Żeby lampy w sypialni dobrze spełniały swoje funkcje, w trakcie projektowania można pomyśleć o podłączeniu ich w kilku obwodach. Wczesnym wieczorem potrzeba oświetlenia jaśniejszego, krótko przed zaśnięciem - nastrajającego do snu.

W sypialni świetnie spisują się ściemniacze - montowane osobno we włącznikach naściennych lub umieszczone bezpośrednio w lampach. Dla wygody można zastosować również zdalnie regulowane oświetlenie i umieścić panel sterowania w zasięgu ręki - przy łóżku.

tekst: Joanna Karwarska
zdjęcie wprowadzające: PPG Deco Polska

Data publikacji: 2015-10-25

Zobacz też:

Pozostałe porady
Jak wybrać materac dla pary?

Kategoria: Meble i dodatki

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie, które powinniśmy ... Czytaj dalej
Łóżko do minimalistycznej sypialni

Kategoria: Meble i dodatki

Minimalistyczna sypialnia to pomieszczenie o wyjątkowej atmosferze. Nie przytłacza dekoracjami, pozwalając ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Zdrowy sen - jak o niego zadbać?

Jakość i długość naszego snu w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie, a także jest gwarantem dobrego samopoczucia i urody. ... czytaj dalej

Aranżacje
Wybieramy meble do sypialni - szafki nocne

Drobne meble, często niedoceniane. Tymczasem szafki nocne mają wielki wpływ nie tylko na naszą wygodę, lecz także na wystrój sypialni. czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe