Hiperblog

Wielkanoc na ludowo

Moda na folk nie przemija od kilku sezonów. Daje się zaobserwować na wybiegach, w muzyce, a także w wystroju domów. Nawet miłośnicy prostych, nowoczesnych wnętrz doceniają przedmioty niosące ze sobą historię i kulturę polskich regionów. Stąd też silne w polskim designie zainteresowanie łowickimi wycinankami, podhalańską parzenicą czy ludowymi haftami. A jak ten trend przekłada się na wielkanocne dekoracje?

Pisanki zdobione na ludowo to żadna nowość. Tradycja ich przygotowywania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Niezmienna jest ręczna technika i materiały używane do zdobień. W przypadku pisanek łowickich są to kolorowe skrawki papieru przyklejane na skorupki jaj kurzych i gęsich. Z kilku nałożonych na siebie warstw powstają koguty o strojnych ogonach oraz łąki pełne polnych kwiatów. Tło wydmuszek w tym przypadku pozostaje naturalne lub dodatkowo pobielone. 

Równie barwne są pisanki kaliskie malowane w geometryczne lub kwiatowe wzory na gładkich, połyskujących tłach. Ich twórcy sięgają przede wszystkim po znane z natury inspiracje - kwiaty rumianku, konwalie, pióra lub rybią łuskę. W związku z abstrakcyjnością przedstawień pisanki kaliskie dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, np. wyeksponowane na ciemnej, połyskującej ceramice.

Tradycjonalistom powinny zaś przypaść do gustu pisanki opolskie lub opoczyńskie zdobione technikami znanymi każdemu z dzieciństwa. W przypadku jaj z Opola artysta najpierw farbuje skorupkę na jeden kolor, a następnie wydrapuje kwiatowe ornamenty szewskim nożykiem. Im mniejsze jajko, tym większy kunszt rzemieślnika, gdyż trudniej wykonać tak skomplikowaną dekorację. Pisanki z Opoczna również są farbowane na jeden kolor - tyle, że wcześniej należy wyznaczyć gorącym woskiem pożądany na skorupce wzór. Tak powstają jasne, geometryczne wzory nadające się do dekoracji wielkanocnych stołów zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

A jak wyeksponować folkowe pisanki? Najlepiej przełamując ich ludowy charakter np. minimalistyczną ceramiką, gładkim, prostym obrusem. Na wielkanocnym stole, ale i nie tylko. Większość będących w sprzedaży pisanek posiada wstążeczki umożliwiające zawieszenie ich na świeżych gałązkach lub baziach w wazonie.

Zobacz też:

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe