Dobry projekt kuchni to nie lada zadanie. Trzeba wiele umiejętności, by wykorzystać wszystkie proponowane przez producentów nowinki techniczne w sposób przynoszący rzeczywiste korzyści. W wielu przypadkach dochodzi jeszcze jeden ważny dylemat: jak wkomponować kuchnię w przestrzeń strefy dziennej? Musimy ustalić charakter relacji pomiędzy kuchnią, jadalnią a salonem.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Łatwo wskazać mankamenty i zalety obu rozwiązań, zdecydować trudniej. Bardzo pomocna może okazać się analiza rodzinnych upodobań i zwyczajów. Czy w naszym domu gotuje się dużo i często? Ile osób przygotowuje posiłki? Czy czynność tę traktujemy jako konieczność, czy może gotowanie jest dla nas rodzajem autoterapii albo po prostu sposobem na miłe spędzenie czasu?

 
Zarówno społeczny charakter, jak i wygląd wyspy doskonale pasują do tradycyjnej kuchni. Połączenie białych stylizowanych szafek z ciemnym granitem blatów dodaje wnętrzu urody i pikanterii (fot. Poggenpohl)   Alternatywa dla gotowych modułów: zabudowa kuchni wzniesiona z bloczków lub wykonana w konstrukcji szkieletowej (fot. Studio Estima)

Kuchnia zamknięta zapewnia nam spokój przy przyrządzaniu potraw, lepiej tłumi odgłosy kucharzenia i "wchłania" kulinarne aromaty. Pozwala też poluzować gorset dyscypliny. Nie zachęcamy oczywiście do bałaganu, ale życie często rzuca wyzwania, którym niełatwo sprostać: nagła wizyta, nieplanowane przyjęcie, pośpieszne wyjście z domu... Właśnie dlatego w zamkniętej kuchni tak ważna jest funkcjonalność. Praktycznie umeblowana, pełna podręcznych schowków, ułatwi nam utrzymanie porządku także wtedy, gdy nie będziemy do tego zmuszeni sytuacją.

 
Dobrym rozwiązaniem są przenikające się pomieszczenia. Wspólna półka i blat barku pokryty szlifowanym kamieniem łączą kuchnię i salon w jedno pomieszczenie (fot. Poggenpohl)   Jednolita podłoga to sposób na połączenie kuchni, jadalni i salonu. (fot. Classen)

Kuchnia otwarta na salon to wyzwanie nieco innego rodzaju. Trzeba zastanowić się, jak ma wyglądać dialog obu pomieszczeń. Wśród najmodniejszych trendów prym wiedzie ujednolicenie stylistyczne kuchni, jadalni i salonu. W uzyskaniu tego efektu pomogą nam meble kuchenne (które wcale na takie nie wyglądają), farby, tapety i okładziny ścian, designerskie lampy, krzesła i hokery, a także odpowiednio dobrany system oświetlenia.

A jeśli nadal nie możemy się zdecydować? Wybierzmy rozwiązanie pośrednie - kuchnię odseparowaną symboliczną przegrodą. W tej roli może wystąpić np. efektowny ażurowy regał czy barek obramowany nieco wyższym murkiem. Godne polecenia są także szerokie rozsuwane drzwi, które dodają przestrzeni elastyczności, zwielokrotniając jej funkcjonalny potencjał.

 
Kuchnia zamknięta zapewni kucharzowi poczucie większej intymności i swobody (fot. Art de Vivre)   Kuchenny blat roboczy może wyglądać elegancko i nowocześnie (fot. Black Red White)

Warto skorzystać z okazji, jaką daje współpraca z profesjonalnym studiem kuchennym. Dzięki poradzie architekta wnętrz i technologa dopasujemy do własnych potrzeb zarówno kształt i układ zabudowy, jak i jej wewnętrzną strukturę. Można podejść do tematu tradycyjnie, albo też pokusić się o zbudowanie wyjątkowego efektu: zestawienia różnych kształtów i rodzajów wykończenia szafek. W rezultacie nasza kuchnia może stać się najciekawszym akcentem wystroju całej strefy dziennej domu.

 
W białym wnętrzu współczesne drobne AGD jest ozdobą kuchni (fot. Kenwood)   W starym stylu. Detale jakby wyjęte z czasów młodości naszych dziadków (fot. Meble Vox)

Mimo bogatej oferty kuchni nowoczesnych miłośnicy tradycji nie muszą czuć się zawiedzeni. A ponieważ w modzie jest naturalność, wysiłki producentów zmierzają w kierunku efektu maksymalnej autentyczności. Dotyczy to zarówno mebli, jak i sprzętu AGD, który w wydaniu retro bywa szczególnie dekoracyjny. W staromodnej izbie kuchennej sprawdzą się układy umeblowaniaw kształcie litery U lub L, sprzyjające gromadnemu kucharzeniu. Reszta należy do nas; wszak wnętrze tradycyjnej kuchni ożywa dopiero wówczas, gdy udekorujemy je gromadzonymi od lat detalami: miedzianą chochlą, cynowym kubkiem czy haftowaną ściereczką.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Black Red White