Porcelana, sztućce, serwetki, kolorowe pisanki i baranek z cukru - wszystko musi do siebie pasować, tworząc wiosenną opowieść o radosnym czasie i budzeniu się przyrody do życia. A przecież przygotowując świąteczny stół, łatwo popaść w przesadę.

Stół wielkanocny lubi jasne słoneczne barwy. Podstawą jest obrus, najlepiej biały. Wzorzysty będzie konkurował z dekoracjami, bez których trudno osiągnąć wyjątkowy świąteczny nastrój, i może sprawić wrażenie nadmiaru.

Pamiętać należy też o eleganckich serwetkach z tkaniny, pasujących do obrusu lub elementów dekoracyjnych. Sztuka układania serwetek w ozdobne formy nie jest prosta, warto pomyśleć o obrączkach, w które możemy je wsunąć, np. razem z wiosenną kwitnącą gałązką.

Wielkanocna zastawa stołowa

Ważnym elementem świątecznego stołu jest również porcelana. Zazwyczaj - podobnie jak obrus - stanowi tło dla kolorowych wielkanocnych potraw i dekoracji. Bezpieczniej więc wybrać biały lub kremowy serwis porcelanowy z delikatnymi zdobieniami.

Nakrycia i dekoracje świąteczne, ALMI DÉCOR, kolekcja Amarillo, Flores osłona na doniczkę wysokość 14 cm, 49 zł i wazon, wys. 30 cm, 129 zł; kolekcja Fresh Spring - ceramiczne jajko, wys. 9 cm, 9,90 zł i zajączek wys. 13 cm, 19,90 zł Porcelana Wild Strawberry, zdobiona typowym angielskim wzorem, Wedgwood, MONETTI, talerzyk śniadaniowy, śr. 18 cm,
ok. 115 zł, filiżanka ze spodkiem
ok. 103 zł, cukiernica ok. 345 zł
Butterfly Meadow - serwis porcelanowy zdobiony motywami kwiatowymi i motylami na ceramice o delikatnej kremowej barwie, Lenox, ROSENTHAL, talerze od 50 do 75 zł/szt., kubek 50 zł, talerz-motyl 200 zł

Naczynia dekorowane kwiatami też będą pasowały na tę okazję, jednak na stole to one są elementem, który zwraca uwagę. Inne niż na porcelanie kwiaty w wazonie, wzorzyste pisanki, gliniane króliczki i ptaszki mogą się wówczas okazać przysłowiowym drugim grzybkiem w barszczu.

Dekoracja wielkanocnego stołu

Jeśli mamy dużo elementów dekoracyjnych, to świetnie. Baranek z cukru, wydmuszki, pisanki, ceramiczne zajączki, żółte kurczaczki - to wszystko się przyda, ale musimy mieć pomysł. Pomysł na stworzenie spójnej aranżacji. Położone na talerzyku jajka w skorupkach nie zrobią wrażenia, ale jeśli ułożymy je w wypełnionym siankiem koszyczku, będzie ciekawie. A baranek? Nie powinien samotnie stać na środku stołu. Lepiej, jeśli będzie się pasł na łące z rzeżuchy.

Figurka porcelanowa z kolekcji Bunny Family, VILLEROY & BOCH, 99 zł Miseczka ze szkła kryształowego z kolekcji Grand Cru, śr. 15 cm, Rosendahl, NA MOIM STOLE, FIDE, 101 zł/4 szt. Ceramika Bossanova, w kolorach kremowym, kawy z mlekiem i gołębiego błękitu, szklanka z kolekcji Cascada, VILLA ITALIA, zestaw obiadowy (6/20) 891 zł, szklanka
27 i 29 zł

Największe dekoracyjne szaleństwo ogarnia nas na Boże Narodzenie. A ponieważ lubimy dekoracje, nieco bożonarodzeniowych pomysłów zagościło w wielkanocnej tradycji. Choćby coś na kształt choinki - gałązki, które jeszcze nie wypuściły liści, wstawiamy do wazonu i obwieszamy wydmuszkami-bombkami. A bożonarodzeniowy wieniec z ostrokrzewu, który zdobi drzwi? Zamienia się w ptasie gniazdo i zwiesza nad wesołym wiosennym stołem. A prezenty? Może skromniejsze, ale są - bo czym innym jest znajdowanie ukrytych w ogrodzie jajek z czekolady? Znajdzie się też pomysł na wykorzystanie świecznika - w miejscu świeczek mogą przecież tkwić wydmuszki albo kwiaty.

Kwiaty na wielkanocnym stole

Roślinne dekoracje, a szczególnie żywe kwiaty, gałązki, trawa czy zioła to bardzo ważny element wielkanocnego stołu. Szczególnie modne i ciekawe są florystyczne kompozycje, w których wykorzystuje się też kamyki, jajka, sztuczne motylki i ptaki. Szczególnie efektowne są duże jednorodne pęki kwiatów, np. hiacyntów.

Tkaniny dekoracyjne, DEKORIA, obrus prostokątny w niebieską kratę, od 59 zł, koszyk na pieczywo lub jaja 24,90 zł Łyżka Pi:P, która może służyć za dekorację w domu lub karmnik dla ptaków, tworzywo sztuczne, wysokość 31,5 cm, Koziol, FABRYKA FORM, 124 zł

Hiacyntom należy się zresztą szczególna uwaga. Ponieważ są szczególnie piękne i trwałe, często zastępują inne typowo wiosenne kwiaty, takie jak tulipany i żonkile. Są też wyjątkowo wdzięcznym obiektem do tworzenia kompozycji. Można przy tym wykorzystać zarówno hiacynty cięte, jak i całe, razem z okazałymi cebulkami, które warto wyeksponować np. w dużym przezroczystym wazonie.

Ponieważ Wielkanoc to święto budzącego się życia, na miejscu są miniaturowe klomby z wysianych w półmisku ziół czy donice z żonkilami lub fiołkami.

Przygotowanie wielkanocnego stołu

Wielkanoc to również koniec postu. Nie żałujemy sobie niczego. Choć w niedzielny poranek siadamy do śniadania, stół ugina się od przysmaków. Jak pomieścić tę obfitość? Czy efektowne dekoracje to nie strata cennego miejsca między talerzami?

Kolorowe szkło Rustic wytwarzane tradycyjnie, MARKS & SPENCER, szklanki i kieliszki ok. 23 zł/szt. Dekoracyjne obrączki na serwetki Zarby, ZARA HOME, 59,90 zł/4 szt.

Stół na świąteczne biesiadowanie nie może być zbyt mały, ale może być rozkładany, powiększany o wysuwany blat. Można też sobie radzić, używając odpowiednich naczyń - np. piętrowych pater, na których ułożymy ciasta. Z kolei wykorzystując naczynia z przezroczystego szkła, zminimalizujemy wrażenie tłoku na stole. Jeśli naprawdę nie mamy już miejsca na wazon, a zależy nam na efekcie, kompozycję przypominającą wianek albo kulę ze sztucznych kwiatów możemy zawiesić nad stołem.

Sposobów na piękny wielkanocny stół jest bardzo wiele. Ostatecznie prawie wszystko zależy od naszej pomysłowości, a ciepłe promienie wiosennego słońca z pewnością pobudzą wyobraźnię.