Płyty indukcyjne, ceramiczne i gazowe występują zarówno w wersji samodzielnej (do zabudowy na blacie kuchennym), jak i w kuchenkach wolno stojących.

Dzięki temu osoby, które wolą tradycyjną kuchenkę, nie muszą rezygnować z nowoczesnych sposobów gotowania.

Kuchnia Professional + 90 Falcon Kuchnia gazowo-elektryczna KGE Mastercook
Kuchnia Professional + 90, z dwoma piekarnikami elektrycznymi (poj. 66 l i 69 l), oddzielnym grillem elektrycznym wysuwanym na prowadnicach teleskopowych, płyta gazowa w kolorze stali nierdzewnej z chromowanymi dodatkami, 5 palników, szer. 90 cm, FALCON POLSKA, ok. 13 000 zł Kuchnia gazowo-elektryczna KGE 3495 B FUT, na płycie z białego szkła hartowanego są 4 palniki gazowe, piekarnik elektryczny multifunkcyjny o poj. 59 l, szer. 50 cm, MASTERCOOK, 1999 zł

Płyty do zabudowy są dziś chętnie kupowane ze względu na to, że można je montować niezależnie od piekarnika, a wpuszczone w blat wyglądają estetycznie. Wolno stojące kuchenki zaś mają tę zaletę, że nie wymagają specjalnego montażu i nie muszą być wsparte blatem. Są urządzeniami samodzielnymi i wystarczy podłączyć je do prądu lub gazu, by działały. Płyta kuchenna w tym wypadku tworzy całość z piekarnikiem (najczęściej elektrycznym).

Kuchnia gazowo-elektryczna HGV745253L Bosch Kuchnia elektryczna EKI6450AOX Electrolux
Kuchnia gazowo-elektryczna HGV745253L, na stalowej płycie 4 palniki, elektryczny piekarnik o pojemności 67 l, z termoobiegiem, funkcją pizza i turbogrill, szer. 60 cm, BOSCH, 2269 zł Kuchnia elektryczna EKI6450AOX z linii Inspiration, płyta indukcyjna z 4 polami grzewczymi, piekarnik elektryczny z termoobiegiem, funkcją pizza i turbogrill, szer. 60 cm, ELECTROLUX, 2380 zł

Ekskluzywne modele, mające około metr szerokości, mogą mieć nawet kilka piekarników i łączone płyty róznego rodzaju - np. gazową i ceramiczną obok siebie. Wyglądem nawiązują zazwyczaj do tradycyjnych angielskich czy francuskich kuchni.