Śniadanie wielkanocne to uroczysty moment. Rześka, wiosenna aranżacja stołu może nawiązywać do  staropolskiej tradycji albo być ukłonem w stronę nowoczesnego designu.

Sklepowe półki uginają się od pięknej zastawy i oryginalnych świątecznych dekoracji. Trudno o lepszą zachętę do pomysłowych aranżacji stołu. Uważajmy jednak, by nie dać się za bardzo ponieść fantazji, bo śniadanie wielkanocne utonie w nadmiarze dekoracji. Jak nie popaść w przesadę i stworzyć harmonijną stylizację?

Przede wszystkim zaplanujmy, który element naszej aranżacji stołu będzie najważniejszy i jemu podporządkujmy resztę dekoracji. Może to być piękny i rzadko używany serwis lub znakomity gatunkowo obrus.

Wiosenny stół   Wielkanocny stół
Porcelana z kwiatowym motywem (kolekcja Peony), biały obrus i bukiet wiosennych kwiatów w wazonie - taki zestaw zawsze się sprawdzi na wiosennym stole. DESIGNBYWOMEN.PL   Lane szkło, biała porcelana i obrus są ponadczasowe. Wielkanocny klimat aranżacji stołu tworzy zielona "łączka", zajączki i gąski. DESIGNBYWOMEN.PL

Zadbajmy, aby zastawa stołowa i dodatki tekstylne ze sobą współgrały. Do serwisu z roślinnym ornamentem pasować będzie obrus z podobnym motywem. Oczywiście wzory nie muszą, a nawet nie powinny, być identyczne. Serwis w kwiaty będzie pięknie wyglądał na obrusie z dekoracją z zielonych wici.

Urodę białego porcelanowego serwisu bez zdobień podkreśli nieco ciemniejszy obrus, na przykład w kolorze delikatnego beżu lub w pastelowym odcieniu. Jeśli nie mamy takiego obrusu, wykorzystajmy dekoracyjne podkładki pod talerze. Z kolei obrus umajony kwiatowym motywem zyska w zestawieniu ze stonowanym i prostym w formie serwisem.

Wielkanocny stół w rustykalnym stylu   Odświętnie nakryty stół   Wielkanocny stół w bieli i szarości
Stary stół z desek podkreśla rustykalny styl aranżacji, więc zrezygnowano z obrusu. Odświętny klimat tworzą dekoracje i zastawa stołowa. TENDOM.PL   Wysmakowaną i bardzo elegancką aranżację stołu możemy stworzyć zestawiając materiały o różnych fakturach. ZARA HOME   Wielkanocny stół w modnej kolorystyce - bieli i szarosći. Wiosenny klimat tej stonowanej aranżacji nadaje turkusowo-zielony wieniec z jajeczek. TENDOM.PL

Jednokolorowa porcelana jest tutaj na wagę złota! Najlepiej sprawdzi się śnieżno biała. Kontrast sprawi, że na takim minimalistycznym tle serwowane dania będą wyglądały szlachetniej i efektowniej. W takim zestawieniu, nawet bardzo kolorowe potrawy nie zakłócą harmonii stylizacji.

opracowanie: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: Zara Home