Lekarze przekonują, że masaże wodne nie tylko relaksują, ale także dają efekty w znoszeniu napięć mięśniowych, leczeniu zwyrodnień stawowych, przynoszą ulgę w migrenie i bezsenności. Kilkuminutowy, codzienny masaż wodny odpręża i poprawia nastrój.

Woda i para wodna nawilżają skórę, czyniąc ją sprężystą i... o kilka lat młodszą. Wbrew powszechnemu przekonaniu, by skorzystać z wszystkich tych dobrodziejstw, nie musimy mieć bardzo dużej łazienki, w której zmieści się spora wanna. W mniejszych pomieszczeniach równie dobrze sprawdzi się panel prysznicowy z dyszami do hydromasażu, kabina wyposażona w podtynkową baterię z systemem dysz albo gotowa kabina hydromasażowo-parowa.

Ekonomiczne panele prysznicowe

Ogromną zaletą paneli jest to, że można je montować w dowolnej kabinie prysznicowej, zamiast typowej baterii z prysznicem. Są bardzo łatwe w instalacji - podłącza się je do rur doprowadzających wodę i mocuje na ścianie. Modele ze sterowaniem elektronicznym lub wyposażone w oświetlenie trzeba też podłączyć do prądu w sposób bezpieczny - tu konieczne jest zatrudnienie fachowego elektryka!

Domowe SPA składające się z dwóch kabin na małej przestrzeni: sauny Lounge i łaźni parowej D12 z prysznicem parowym, KLAFS, 34380 euro Nowoczesna kabina prysznicowa Geronimo z dużą, kwadratową deszczownicą, EXTRA-ZONE, 6000 zł Peelingujące mydło w płynie z serii koroLOVE o owocowym aromacie, JOANNA, 6,50 zł

Uniwersalność paneli polega na tym, że służą nie tylko do masażu (najczęściej mają dysze, które kierują wodę na tułów i stopy), ale wyposażone są również w pokrętła do sterowania wodą, tradycyjną słuchawkę prysznicową oraz górną głowicę. Dzięki temu panel doskonale sprawdza się zarówno wtedy, kiedy potrzebujemy relaksu, jak i wówczas, gdy chcemy wziąć odświeżający natrysk. Wszystko to może nam uprzyjemnić barwne światło i muzyka z wbudowanego w niektóre modele paneli radia czy odtwarzacza CD.

Nowoczesne baterie hydromasażowe

Montuje się je w kabinach systemem podtynkowym, co oznacza, że większość elementów jest niewidoczna - na zewnątrz pozostają tylko dysze do masażu i dźwignie służące do regulacji temperatury i siły strumienia wody. Zaletą takich baterii jest to, że umożliwiają masaż wodny z różnych stron - dysze można rozmieścić na trzech ścianach murowanej kabiny. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, ale ma wady. Montaż takich baterii jest bardziej skomplikowany (i droższy)od podłączenia panelu, a w razie awarii trzeba będzie skuwać ze ścian płytki.

Komfortowe kabiny masażowo-parowe

Gotowe kabiny z hydromasażem mają zwykle wiele dodatkowych udogodnień i funkcji - tym więcej, im kabina bardziej rozbudowana. W tańszych modelach mamy jeden lub kilka rodzajów masażu z dysz i słuchawek prysznicowych. Wielofunkcyjne kabiny, oprócz wyżej wymienionych, także podnoszące odporność bicze, poprawiający krążenie i pomocny w leczeniu cellulitu masaż limfatyczny, masaż stóp, relaksującą zmęczone plecy kurtynę wodną.

Kabiny mają też funkcję łaźni parowej. Gorąca para rozluźnia i usuwa toksyny, przywracając dobre samopoczucie. Aby uprzyjemnić zabieg, można używać olejków zapachowych do aromaterapii.

Zanim kupisz

  • Ściany łazienki, przy których ma stanąć kabina z panelem natryskowym lub baterią podtynkową, trzeba dobrze zaizolować. Przed położeniem na nich kafelków, nakłada się kilka warstw folii w płynie. A w narożnikach dodatkowo mocuje specjalną taśmę. Dopiero do tak przygotowanej powierzchni można przyklejać płytki ceramiczne.
  • Do łazienki wyposażonej w panel prysznicowy trzeba starannie dobrać kafelki. Najlepsze będą te przeznaczone na podłogi, bo nie są wrażliwe na silne strumienie wody i zmiany temperatury. Natomiast zwykła glazura może pękać.