Łazienka to miejsce, w którym komfort cieplny jest bardzo istotny. Uważa się, że powinna być najlepiej ogrzanym pomieszczeniem w domu, a do tego potrzebny jest funkcjonalny grzejnik o odpowiedniej wydajności cieplnej. Sprawdzonym, dobrym rozwiązaniem jest typowa drabinka, ale rynek ma dziś do zaoferowania o wiele więcej.

Modernizując ogrzewanie w łazience, zwykle wybieramy grzejnik funkcjonalny, na którym można zawiesić ręczniki, i zazwyczaj taki, który w sklepie prezentowany jest w dziale z wyposażeniem do łazienki, czyli typową drabinkę. Jednak w ciągu ostatnich lat na rynku wiele się zmieniło i coraz częściej producenci proponują mniej typowe rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy podejmują odważniejsze decyzje i decydują się na efektowne grzejniki dekoracyjne.

Grzejnik Runtal Spirale grzejnik Vasco Vertiline VG Grzejnik Anafi Purmo
Grzejnik Runtal Spirale z pojedynczej rury wygiętej w spiralę, dostępny w wersji chromowanej lub lakierowanej proszkowo na jeden z trzech kolorów: biały, metaliczny lub czarny matowy, TECHNIKADESIGN.PL, od 3200 zł Niezwykle prosty i efektowny grzejnik Vasco Vertiline VG w kolorze metaliczny antracyt (na zdjęciu) lub w bieli, wym.: 50,8 x 180 cm, istnieje możliwość dokupienia poręczy na ręczniki, VASCO, ok. 3400 zł Grzejnik Anafi z każdym kolektorem wygiętym pod kątem prostym na innej wysokości, poziome kolektory mogą służyć jako suszarka na ręczniki, dostępny standardowo w kolorze białym, inne kolory palety RAL (także metaliczne) dostępne na zamówienie,
PURMO, od ok. 3100 zł

Drabinka czy płyta - jaki grzejnik wybrać?

W zasadzie większość grzejników spełnia warunki potrzebne do użytkowania w łazience, ale w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności urządzenia gorszej jakości mogą korodować. Przy wyborze kierujmy się zatem renomą producenta i długością udzielanej gwarancji. Będziemy mieć pewność, że grzejnik wykonano z wysokiej klasy surowców i w razie uszkodzenia znajdziemy pomoc w profesjonalnym serwisie.

Grzejnik Elit ENIX Grzejnik Geo Atlantis Jaga Grzejnik aluminiowy G 500 F Grupa Armatura
Grzejnik Elit o nietypowej, a zarazem funkcjonalnej formie. Jego konstrukcja oparta jest na jednym, ozdobnym kolektorze wykończonym chromowaną listwą, przez co całość zyskuje na elegancji i bardzo dobrze współgra z wnętrzem łazienki. Standardowo dostępny w kolorze grafit strukturalny, ENIX, od 2470 zł Grzejnik Geo Atlantis przygotowywany na specjalne zamówienie. Jego powierzchnia, zrobiona z konglomeratu, przypomina skamielinę - można w jej strukturze zobaczyć fragmenty muszli, szczątki roślin i morskiej fauny, dostępny w dwóch rozmiarach, JAGA, od ok. 7200 zł Grzejnik aluminiowy G 500 F objęty piętnastoletnią gwarancją, charakteryzuje się klasyczną, nienachalną formą, która sprawdzi się nie tylko w łazience,
GRUPA ARMATURA, 298 zł

Niektóre grzejniki nie sprawdzą się w łazience ze względu na swoją budowę. Na przykład płytowe konwekcyjne będą nieekonomiczne. Jeśli powiesimy na nich ręcznik, musimy liczyć się z gorszą cyrkulacją (konwekcją) powietrza, a w rezultacie - z mniejszą wydajnością cieplną urządzenia. Jeśli zależy nam na grzejniku innym niż drabinkowy, wybierzmy model dekoracyjny, wyposażony w półki lub uchwyty do wieszania ręczników.

Jaki grzejnik - porady projektanta oraz normy

W każdym pomieszczeniu, zależnie od jego funkcji, należy zapewnić odpowiednią temperaturę. Przyjmuje się, że w sypialni powinno być ok. 18°C, w pokoju dziennym - ok. 20°C, a w łazience - ok. 24°C. Tak więc zakup grzejników, które spełnią nasze oczekiwania pod względem funkcji oraz walorów estetycznych, to spore wyzwanie. By się ustrzec błędów, najlepiej zasięgnąć porady projektanta instalacji c.o.

Grzejnik drabinkowy Roinwest Grzejnik Yucca Zehnder ozdobny grzejnik Libra Enix
Grzejnik o delikatnie wygiętym awersie, nieskomplikowany montaż i tradycyjna forma stanowią główne atuty tego grzejnika, bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi elementami łazience, dostępny w następujących pokryciach, m.in.: chrom matowy lub błyszczący, retro, grafit, malowany proszkowo na dowolne kolory, ROINWEST, od 340 zł/malowany, od 880 zł/chromowany Grzejnik Yucca ma otwarte po bokach, symetrycznie rozmieszczone rury poziome, które pozwalają bezproblemowo zawiesić ręczniki, płaszcze kąpielowe oraz inne tkaniny. Wewnętrzny podział rur grzewczych zapewnia idealny rozkład temperatury na powierzchni, wysokość od 90,8 do 177,2 cm, szerokość od 50 do 80 cm, ZEHNDER, od 2963 zł Libra to niezwykle ozdobny grzejnik z linii Design o harmonijnej, symetrycznej formie. Będzie eleganckim, funkcjonalnym uzupełnieniem aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, ENIX, od 1590 zł

Jeśli modernizujemy tylko łazienkę, a nie cały dom, możemy też zdać się na opinię sprzedawcy. Wyliczy on potrzebą moc grzewczą urządzenia, biorąc pod uwagę m.in. powierzchnię i wysokość łazienki, a także przenikalność cieplną ścian, w tym również okien i drzwi.

Przy obliczaniu zapewne posłuży się normą, która mówi, że na metr kwadratowy powierzchni łazienki, przy wysokości ścian 2,7 m, potrzebna jest moc około 100-130 W. Jednak ta kalkulacja mogłaby zawieść, gdyby nie uwzględniono w niej również czynników takich, jak temperatura wody, która wpływa do grzejnika - a jest ona inna w przypadku bloku i domu, w którym do ogrzewania wykorzystuje się np. kocioł kondensacyjny.

Zanim kupisz

  • Pamiętaj, że grzejniki błyszczące, chromowane emitują ciepło o ok. 30% słabiej niż lakierowane na zwykły kolor.
  • Upewnij się, czy moc urządzenia podano dla standardowej temperatury wody w instalacji i powietrza w pomieszczeniu. Zgodnie z obowiązującą normą VEN 442, producent powinien podać wydajność cieplną grzejnika dla parametrów 75/65/20ºC.