Prysznic to popularny wybór w wielu polskich domach. W niektórych zupełnie zastępuje wannę, w innych stanowi jej funkcjonalne uzupełnienie. Szczególnie chętnie umieszczany jest w domach, w których znajdują się dwie łazienki. Jak jednak wybrać najlepszy model brodzika, aby był jak najbardziej funkcjonalny?

Dopasuj wielkość brodzika do pomieszczenia

Jedna z najważniejszych kwestii, przed jaką stoimy, wybierając dla siebie prysznic, to wielkość brodzika, która determinuje również wielkość kabiny. Powinna być uzależniona nie tylko od własnych preferencji, ale także od ilości miejsca, jaka znajduje się w łazience.

Zwracanie bacznej uwagi na wielkość brodzika pozwoli uniknąć przykrych sytuacji, takich jak umieszczenie zbyt dużego w ciasnej łazience, co przyczyniłoby się do jej dodatkowego zmniejszenia. Z kolei kupno zbyt małego to zła inwestycja, gdyż nie wykorzystuje pełni potencjału danego miejsca.

Warto przy tym zauważyć, że istnieje szeroki wybór kabin prysznicowych, wraz z odpowiadającymi im wielkością brodzikami. Wśród nich znajdują się między innymi takie dostępne kabiny jak 80x80 cm, która jest najmniejsza, oraz 80x120 cm, co oznacza największą.  

Wybierz swój wymarzony kształt

Brodziki mogą mieć przeróżne kształty. Z tego względu warto odpowiednio wcześniej zastanowić się, który z nich będzie idealnie pasował do danego pomieszczenia. Wszystko zależy od rozmieszczenia poszczególnych, znajdujących się w nim elementów, w tym również od tego, gdzie ma się znaleźć sam prysznic.

Najbardziej popularne wybory to klasyczne, kwadratowe lub prostokątne brodziki. Popularnością cieszą się także rozwiązania półokrągłe, które także należą do klasycznych rozwiązań. Ciekawym narożnym rozwiązaniem, które pozwala na wygodne korzystanie z kabiny prysznicowej, a także z całego pomieszczenia, są brodziki pięciokątne. Idealnie sprawdzają się w małych łazienkach, w których wykorzystują róg pomieszczenia, a jednocześnie nie wychodzą zanadto na jego środek.

Charakteryzują się nowoczesnymi, prostymi liniami, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w nowoczesnych stylizacjach. Co więcej, na stronie bravat.pl można znaleźć wiele ich ciekawych przykładów, w tym z ciemnym, wyrazistym wykończeniem.

Zwróć uwagę na rodzaj drzwi

Kabiny prysznicowe mogą mieć dwa typy drzwi: przesuwne oraz otwierane. Warto zastanowić się, które będą wygodniejsze dla mieszkańców domu i dopasować je odpowiednio. Zazwyczaj do małych pomieszczeń, w których znajdują się małe kabiny, lepiej sprawdzają się drzwi przesuwne, które pozwalają na dodatkowe zaoszczędzenie miejsca. Z kolei do dużych łazienek można swobodnie wybierać otwierane, gdyż nie będą stanowiły przeszkody w rozmieszczaniu innych elementów wyposażenia.