Łazienka o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych to rzeczywistość większości z nas. Gdy miejsca nie jest za wiele, na plan pierwszy wychodzą sprytne rozwiązania. A te podsuwa nam marka Radaway.

Prysznic do małej łazienki

Kabina prysznicowa wygrywa z wanną w małych łazienkach. Właściwie dobrana powinna zapewniać nam komfort codziennych kąpieli. A równocześnie usytuować musimy ją tak, by można było swobodnie poruszać się po łazience. Zatem na jaki model się zdecydować spośród tak wielu dostępnych na rynku?

Jeżeli pomieszczenie ma bardziej prostokątny układ i daje choć odrobinę oddechu, możemy pokusić się o kabinę kwadratową lub typu walk-in. Z kolei dysponując mniejszą powierzchnią zamontujmy model półokrągły lub pięciokątny. Nie stracimy nic na wygodzie, ale dzięki kształtowi zaoszczędzimy trochę miejsca.

Radaway Fuenta New PDD - kabina półokrągła świetnie sprawdzi się w narożniku
Radawa Essenza New PTJ - kabina pięciokątna, wygodna w użytkowaniu i nie zabiera dużo miejsca

W najmniejszych z najmniejszych łazienek świetnie sprawdzają się z kolei kabiny z drzwiami składanymi (bifold). Po złożeniu ich do środka drzwi dosłownie znikają, nie blokują nam ruchów i nie wadzą o sprzęty. Wówczas blisko takiego prysznica może znaleźć się miska WC, pralka czy umywalka.

Radaway Carena DWB - drzwi składane (bifold) po złożeniu znikają wewnątrz kabiny

Aby pomieszczenie wydawało się większe warto zrezygnować z tradycyjnego brodzika na rzecz brodzika podpłytkowego z odpływem liniowym. To modne i funkcjonalne rozwiązanie ma dodatkowe atuty - podłoga bez progów na jednym poziomie gwarantuje swobodny dostęp do strefy prysznica, a jednolitą powierzchnię podłoża łatwiej utrzymać w czystości.

Radaway Nes KDJ I -minimalistyczna kabina prysznicowa i brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym

Zabiegi optyczne

Co jeszcze można zrobić, by trochę oszukać nasz wzrok? Szkło jest sprzymierzeńcem zabiegów optycznych, a przede wszystkim lustra, które w łazience są i tak niezbędne. Zwierciadlaną taflę może stanowić nawet sama kabina prysznicowa. Takie są produkty z serii Esperra Mirror marki Radaway, które nadają łazienkom poczucia przestrzeni.

Radaway Espera DWJ Mirror - tafla szkła lustrzanego w kabinie prysznicowej nadaje przestrzeni głębi

Z kolei efekt przejrzystości, tak ważny na ograniczonym metrażu, zapewni kabina wykonana ze szkła UltraClear od Radaway. W odróżnieniu od standardowych tafli nie ma zielonkawej poświaty. Szkło jest tutaj krystalicznie czyste i przy grubości 6 do 8 mm jest bardzo stabilne. Kolejnym zabiegiem dodającym łazience oddechu jest montaż kabiny bezprofilowej. Pozbawiona masywnych ram sprawi, że pomieszczenie zyska optycznie na lekkości.

Radaway Modo New II - minimalistyczna kabina typu walk-in pozwala zachować wrażenie przestronności we wnętrzu

Trudny układ pomieszczenia

Łazienki bywają nie tylko małe. Innym problemem może być ich bardzo nietypowy układ. Weźmy na przykład wyjątkowo długą i wąską. Wówczas najwygodniej jest umieścić wszystkie urządzenia sanitarne w ciągu, a miejsce do kąpieli zaplanować na końcu pomieszczenia. Praktycznie będzie więc wykorzystać przesuwne drzwi wnękowe, by stworzyć komfortowy prysznic. Dzięki temu okaże się, że będziemy mieć całkiem sporo miejsca podczas kąpieli, a takie funkcjonalne drzwi zagwarantują wygodne wejście do kabiny prysznicowej.

Radaway Nes Black DWS - wykorzystajmy przeciwległe ściany, by stworzyć wygodne miejsce do kąpieli

Sen z powiek może spędzić łazienka pełna skosów. Tutaj trzeba pomyśleć o kabinie prysznicowej skrojonej specjalnie do wnętrza. Dzięki programowi Na Miarę marki Radaway zmieścimy prysznic nawet w najbardziej uciążliwym miejscu. Specjaliści z firmy przytną szkło tak, by kabina jak ulał pasowała do skosów. Wymierzyć wszystko możemy sami, korzystając z przejrzystych formularzy ze strony internetowej producenta. Jednak bezpieczniej jest zamówić darmowy pomiar u certyfikowanego instalatora Radaway, a później skorzystać z jego doświadczenia podczas montażu.

Łazienka ze skosami - w nietypowym wnętrzu warto skorzystać z programu Na Miarę

Zostajemy przy wannie

A co jednak, gdy prysznic nie jest możliwy, lub jeden z domowników po prostu nie wyobraża sobie życia bez długich kąpieli? Jest rozwiązanie kompromisowe. Wystarczy tylko zainstalować parawan nawannowy. W ten sposób w tygodniu można wziąć szybki prysznic bez rozlewania wody na podłogę, a w czasie weekendów cieszyć się relaksującymi kąpielami.

Radaway Furo Black PND II - parawan nawannowy, dwa w jednym - prysznic i wanna

Urządzenie niewielkiej łazienki zgodnie z naszymi potrzebami i gustem jest możliwe. Wymaga od nas jedynie odejścia od schematów. W tym pomagają personalizowane rozwiązania dostępne na rynku.

Więcej informacji na: www.radaway.pl