W wąskiej łazience najlepiej sprawdza się stylistyka minimalistyczna bądź skandynawska. Powód? Gwarantuje ład przestrzenny oraz lekkość optyczną - tak istotne w pomieszczeniu o nietypowym kształcie.

Wąska łazienka z prysznicem czy wanną?

Sporo zależy od wymiarów danego pomieszczenia, niemniej w większości przypadków można przyjąć, że to prysznic będzie optymalnym rozwiązaniem. W małej, a do tego wąskiej łazience trudno bowiem zmieścić wygodną, pełnowymiarową wannę. Na co dzień zaś lepszy komfort na ograniczonej powierzchni zapewnia kabina prysznicowa.

Jeżeli jednak metraż na to pozwala, także wanna jest opcją godną rozważenia. W przypadku gdy pomieszczenie jest wąskie, a mimo to przestronne, można ją umieścić wzdłuż krótszej ściany - np. naprzeciwko wejścia. Zapewnia to powiew aranżacyjnej świeżości, ponieważ w tym miejscu najczęściej montuje się umywalkę.

Dużo zależy również od tego, jak umiejscowione są drzwi do łazienki. Jeśli znajdują się na dłuższej ścianie, wtedy zwykle łatwiej zaplanować prysznic na lewo lub na prawo od nich. Z kolei, gdy chodzi o ścianę krótszą, dobrym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa (albo wanna) naprzeciwko wejścia.

Triki optyczne do wąskiej łazienki 

W przypadku małych łazienek zawsze bezpiecznym wyborem są jasne kolory. Zapewniają one ład przestrzenny, rozświetlają wnętrze, a także powiększają je optycznie. Takie właściwości mają różne odcienie bieli, szarości, beżu oraz barwy pastelowe. Tym kluczem warto iść także podczas urządzania wąskiej łazienki. Niemniej nie należy się bać też ciemnych kolorów, zwłaszcza że za ich pomocą można wizualnie poprawić proporcje pomieszczenia. Jeśli mocna barwa bądź wyrazisty wzór pojawia się na krótszej ścianie, łazienka wydaje się nieco "krótsza", a więc bardziej symetryczna. Z tego powodu należy ich unikać na ścianach dłuższych, bo wnętrze sprawia wtedy wrażenie jeszcze węższego. Na nich za to doskonale sprawdzą się lustra, jasne, chłodne kolory bądź połyskujące płytki dobrze odbijające światło. 

Inne triki optyczne to umiejętne operowanie wzorami i liniami we wnętrzu. Na przykład podłużne płytki ułożone w poprzek pomieszczenia (czyli równolegle do krótszej ściany) sprawiają, że łazienka wydaje się szersza. Warto też stale dbać o efekt wizualnej lekkości, który wzmacnia m.in. podwieszana ceramika łazienkowa

Fokus na detale 

W wąskiej łazience zaleca się, aby jak najmniej elementów pozostawało na widoku. Stąd świetnie sprawdzają się dobrze zaplanowane zabudowy meblowe, a także rozwiązania podtynkowe w kontekście np. armatury. Doskonałym przykładem jest kolekcja KLUDI BOZZ, która bazuje na oszczędnych, minimalistycznych formach. W wystroju wąskiej łazienki zapewnia wrażenie wizualnej lekkości i elegancji.

Inna ciekawa propozycja z grupy rozwiązań podtynkowych to kolekcja KLUDI BALANCE. Stanowi ona przykład soft-puryzmu łączącego najwyższą funkcjonalność z opływowymi kształtami oraz łagodnymi konturami. Seria KLUDI BALANCE zwraca uwagę subtelnymi, miękko poprowadzonymi liniami, które w łazience mają dodatkowy walor dekoracyjny. Baterie z tej kolekcji doskonale prezentują się w stylistykach szczególnie polecanych do wąskich łazienek - od minimalizmu po scandi. W nowoczesnych łazienkach dobrze odnajdą się również klasyczne baterie stojące, np. z serii KLUDI ZENTA SL. Solidna konstrukcja, piękna chromowana powierzchnia, trzy dostępne wysokości baterii, dodatkowo zredukowany przepływ wody (7l/min) to tylko niektóre z zalet, którymi odznacza się ta seria KLUDI.

Jeśli chodzi o strefę prysznicową, na szczególną uwagę zasługuje seria KLUDI FRESHLINE, dostępna w kolorze białym i chromowanym, posiadająca szereg niezbędnych rozwiązań takich jak rączki natrysku oferujące trzy rodzaje strumienia (deszczowy, miękki i masujący), system szybkiego usuwania kamienia wapiennego, czy funkcja usuwania pozostałości wody z rączki natrysku.

Więcej informacji na: www.kludi.com/pl