Energia koloru

Czasy sterylnych, białych łazienek już dawno minęły. Dziś kolor, barwa, odcienie  faktury są bardzo pożądane. Obecnie łazienka to przestrzeń, w której mamy czuć się komfortowo i która ma pomóc nam się zrelaksować. Ważne zatem, aby było to pomieszczenie, spełniające nasze indywidualne wymagania. Wyjątkowego charakteru łazience nadają wyraziste kolory, dzięki którym można spersonalizować przestrzeń.

- Kolory tworzą wrażenie głębi, co daje poczucie bezpieczeństwa - mówi ekspertka ds. kolorów, Gesa Hansen. Dla serii umywalek Artis BiColour od Villeroy&Boch ta niemiecko-duńska projektantka opracowała trzy nowe odcienie: Frozen, Forest i Deep Ocean. Zainspirowane naturą kolory mają zapewnić dobre samopoczucie wszystkim użytkownikom łazienki.

Jak podkreślają eksperci salonu Kamen w warszawskim Home Concept: kolorowe umywalki to najlepszy sposób, by uczynić naszą łazienkę inną niż wszystkie inne. A dziś na rynku znajdziemy produkty w niemal dowolnym kolorze. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Fot. Villeroy&Boch, źródło: Kamen

Barwy ziemi

Nasza troska o Ziemię sprawia, że także w łazience wybieramy rozwiązania, które są ekologiczne. Stawiamy na baterie i ceramikę oszczędzające wodę. Zastępujemy wannę prysznicem. Korzystamy z dobrych i trwałych materiałów naturalnego pochodzenia, które będą z nami przez lata i które za jakiś czas możemy poddać recyklingowi.

Wraz z pragnieniem, by żyć eko, rośnie popularność ziemistych kolorów we wnętrzach. Ciepłe odcienie ziemi, piasku, jasne beże, stonowane brązy i delikatne tonacje zieleni pomagają w budowie emocjonalnej więzi z żywą planetą.

- Główną inspiracją dla takich palet barw staje się kamień: zwłaszcza piaskowce, koralowce, wapienie, często z wtrąceniami drobnego, kontrastowego żwiru czy okruchów - zauważa Wiktoria Jamioł, Visual Merchandiser w salonie Maxfliz Katowice w Home Concept Design Park.

Świetnym sposobem na wprowadzenie takich kolorów do łazienek jest seria Wadi marki Equipe - z bardzo modna obecnie terakotą i neutralną czerwienią. Ceramiczne płytki mają matową bazę z pięknymi organicznymi wzorami o wybłyszczonej powierzchni. W łazienkach w barwach ziemi to właśnie matowe wykończenia dominują, jako bliższe temu co spotykamy najczęściej w naturze.

Fot. Wadi Ceramica, źródło: Max Fliz

Uniwersalne, ale z charakterem

Ostatnie lata to coraz większa popularność czarnej armatury i dodatków w łazience. Nic dziwnego - to wykończenie wyraziste, ale zarazem bardzo uniwersalne. Inwestując w łazienkę szukamy rozwiązań, które nie znudzą się nam po krótkim czasie. Ale zarazem chcemy mieć w niej coś wyjątkowego, z charakterem i wyrazistego. Czarna armatura doskonale wpisała się w tę potrzebę.

W łazienkach wielką popularnością cieszą się kontrastowe zestawienia czarnych baterii i akcesoriów łazienkowych z jasnymi płytkami i ceramiką. Tło bywa białe, szare, ale także błękitne, zielonkawe albo pastelowo różowe. To jednak nie wszystko. Czarna armatura jest wprost niezbędna w nastrojowych wnętrzach utrzymanych w ciemnych barwach, z ważną rolą grafitu lub głębokiego brązu. Doskonale łączy się także z niezwykle popularnymi dziś płytkami drewnopodobnymi - w znakomity sposób podkreśla naturalne inspiracje.

Eksperci z salonów łazienkowych podkreślają, że czarna armatura dobrze wygląda w zestawieniu z dodatkami w podobnym wykończeniu. Moc wyrazu i harmonia baterii umywalkowa hansgrohe Talis E w kolorze czarny chrom szczotkowany świetnie prezentuje się w towarzystwie akcesoriów z linii AddStoris w tym samym odcieniu. Kolekcję można znaleźć m.in. w salonie Kamen w warszawskiej galerii wnętrz Home Concept. Salon przeszedł ostatnio remont i jest w nowej odświeżonej wersji.

Fot. Hansgrohe, źródło: Kamen

Szarość zawsze mile widziana

Dziś w łazienkach coraz częściej stawiamy na naturalne odcienie, materiały oraz coraz więcej koloru. Ale to nie znaczy, że popularne przez lata (a nawet dekady!) trendy znikają. Szara łazienka nadal jest jednym z najczęściej wybieranych stylów, zwłaszcza w połączeniu z drewnianymi akcentami. To konfiguracja elegancji i naturalnego charakteru wnętrza, w którym większość z nas czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Eksperci z Galerii Venis w warszawskim Home Concept w powyższej aranżacji doskonale połączyli obie tonacje - drewnopodobne płytki Mumble C od marki Peronda świetnie współgrają z szarościami kolekcji Terranova Black marki Keraben.

Odcienie szarości zazwyczaj dominują na ścianach - płytkach czy zabudowie wanny. Nadają pomieszczeniu nowoczesny i spokojny charakter. Z kolei drewniane elementy, takie jak wisząca szafka pod umywalką w ciepłym odcieniu dębu czy płytki z podobną fakturą na podłodze przynoszą do wnętrza ciepło i przytulność. Kontrast między surowym szarym betonem lub kamieniem, a naturalną strukturą drewna tworzy harmonijną kompozycję. To wbrew pozorom bardzo żywa przestrzeń. Na tym tle świetnie prezentuje się biała ceramika.

Dodatkowo drewniane detale mogą występować również w postaci półek na kosmetyki czy ozdobnych ramkach na lustro. To subtelne akcenty, które zawsze można zmienić na bardziej barwne lub na elegancką czerń. Szaro-drewniana łazienka jest przykładem udanego połączenia nowoczesnego designu z naturą. To miejsce dla relaksu i odzyskiwania życiowej równowagi.

Fot. Galerie Venis

Więcej informacji na: homeconcept.com.pl