Aranżacja pokoju dorastającego dziecka to kompromis między wymaganiami rodziców a marzeniami ich pociechy. Ważne, byśmy razem z nastolatkiem odwiedzili sklepy meblarskie i wnętrzarskie - tak zyskamy pewność, że w jego pokoju znajdzie się wszystko, co potrzeba, a dziecko spełni swoje marzenia.

Nie odbierajmy nastolatkowi prawa do zagospodarowania pokoju po swojemu. Dla niego jest to sposób manifestacji własnego stylu i kształtującej się indywidualności. Pomysły na aranżację pokoju nastolatka niejednokrotnie budzą niepokój u jego rodziców, ale narzucając mu własne rygorystyczne zasady możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Lepiej przyjaźnie włączyć się w twórczy proces aranżacji, podpowiadać, pokazywać dobre wzory. Doskonałą metodą jest także wspólna wycieczka po sklepach meblowych. Z pewnością znajdziemy tam coś, co spodoba się obu stronom. A ofiarowując dorastającemu buntownikowi swój czas i kartę płatniczą, okazujemy mu szacunek i zrozumienie.

   
Czerwone rolety i fotele oraz niebieskie ściany - takie kontrastowe zestawienie kolorów może razić dorosłych, ale dla nastolatków jest czymś naturalnym (fot. Fakro)   Dzięki łatwo zdejmowalnym naklejkom ściennym wystarczy chwila, by zmienić pokój w dowolne miejsce ze świata fantazji. Cena: 69,95 zł (fot. Kids Town)   Modułowe meble dla młodzieży z linii Young Users można zestawiać ze sobą w niemal dowolny sposób. Kolorowe nakładki na skrzydła szafek pozwolą nastolatkowi urządzić pokój, akcentując swój własny, niepowtarzalny styl (fot. Meble Vox)

Pokój nastolatka nie musi być ogromny - czas zabaw ruchowych ma on już przecież za sobą. Musimy jednak zadbać o komfortowe stanowisko do nauki, doskonałe wielopunktowe oświetlenie, a także o praktyczny system schowków i skrytek. Nieocenione są tu szafy wnękowe, szuflady i sprzęty mobilne - skrzynie na kółkach, kosze, pojemniki i kasetki. Jeśli pomożemy dziecku zorganizować funkcjonalne "zaplecze magazynowe", zyskamy uprawnienia pozwalające egzekwować utrzymanie porządku.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Fakro