Aranżując sypialnię dziecka skupiamy się głównie na jego potrzebach – tak przynajmniej zwykliśmy uważać. Dlatego kupujemy wygodne łóżeczka, ergonomiczne biurka do nauki i pojemne regały na książki i zabawki. To jednak nie wystarczy, by wywołać zachwyt u malucha. Jak sprawić, by poczuł się w swoim pokoju jak w bajkowej krainie?

Umeblowanie pokoju dziecka zmieniamy wraz z jego dorastaniem - łóżeczko z czasem się „rozciąga”, pojawia się stolik z krzesełkiem, potem biurko, mały regał już nie wystarcza, więc kupujemy dodatkowy… Ale to tylko meble, funkcjonalne rozwiązania mające pomóc zorganizować chaos przedmiotów użytku codziennego, czyli coś, co jest istotne dla nas, rodziców. Dzieci potrzebują czegoś więcej. Przestrzeni, która pozwoli im na artystyczne eksperymenty, a w razie potrzeby stanie się scenerią do rozgrywania morskich bitew lub poszukiwania skarbów.

Na początek kolory. O ile my, rodzice, poddajemy się panującej od paru lat modzie na stonowane aranżacje w stylu skandynawskim, o tyle maluchom niekoniecznie muszą one przypaść do gustu. Postawmy zatem na żywe kolory  np. turkus - ale motywy z bajek i ulubionych książek stosujmy z umiarem, najlepiej w formie dodatków, które w razie potrzeby będzie można bez żalu (a co za tym idzie, ponoszenia większych kosztów) wymienić na nowe. 

Pokój marzeń dla dziecka Pokój marzeń dla dziecka 
Tapeta ścienna, Majvillan Children Collection, BENJAMIN MOORE Tapeta ścienna, Majvillan Children Collection, BENJAMIN MOORE

Ściana może posłużyć za płótno - do rysowania lub zapisywania notatek. Tak popularna od dłuższego czasu farba tablicowa sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Dzięki warstwie farby magnetycznej pod spodem będzie można nie tylko rysować po niej kredą (a potem łatwo ja wycierać), ale również przyczepiać rysunki przy pomocy magnesów.

Pokój marzeń dla dziecka Pokój marzeń dla dziecka
Farba tablicowa na ścianie, MAGNAT Stolik pomalowany farbą tablicową, BENJAMIN MOORE

Jeśli nie znajdziemy na ścianach miejsca, które można byłoby pokryć tablicówką, pomalujmy blat stolika (pomocne rozwiązanie dla miłośników gry w szachy i "kółko-krzyżyk" - możemy rysować potrzebne do gry pola nieskończoną ilość razy). Druga opcja to skrzydło drzwiowe w wykończeniu kolorystycznym Black Tablica (INTER DOOR). 

Na podłodze dywan – ale już nie tylko z naniesionym wzorem ulic miasta lub leśnych ścieżek. Wycinanka z wyjmowanymi elementami, które można dowolnie przekładać, nie tylko zajmie uwagę malucha na dłużej - będzie również stymulowała jego rozwój. Dywanowe puzzle sprawdzą się z kolei w pokoju nieco starszego dziecka jako oryginalna dekoracja.

Pokój marzeń dla dziecka Pokój marzeń dla dziecka
Dywan Puzzle, KARE DESIGN Dywan Koguty Ludowe, proj. Joanna Rusin i Agnieszka Czop, FOLKOWNIA.PL

Łóżko nie może być jedynie wygodne. Zwykle zajmuje ono znaczną część pokoju, warto zatem zainwestować w takie, które poza odpoczynkiem umożliwi dziecku także świetną zabawę. Łóżko piętrowe może stać się zamkiem, tajną kryjówką lub placem zabaw - o ile wystarczy miejsca na model ze zjeżdżalnią. Nie zapominajmy też o dodatkowym łóżku (np. wysuwanym spod spodu) dla koleżanki lub kolegi, którzy czasem będą przychodzili nocować. 

Pokój marzeń dla dziecka Pokój marzeń dla dziecka 
Domek na drzewie - dla wszystkich leśnych skrzatów, ZARA HOME Piętrowe łóżko czy zamek księżniczek?, FLEXA

Zasłony i pościel – one również mogą paść ofiarą małej dziecięcej rączki uzbrojonej w mazaki. Uszyjmy je zatem z tkanin, po których można pisać specjalnymi (zmywalnymi) mazakami. Cała ściana przeznaczona do dyspozycji małego malarza z pewnością nie powstrzyma go przed próbą uwiecznienia słoneczka lub kotka właśnie na tkaninach, warto więc zastosować te zmywalne.

Pokój marzeń dla dziecka
Poduszka, po której mozna pisać, 24DIENTES

Regały, biurka i stoliki – najlepiej takie, które dzięki kształtom lub zastosowanym detalom będą mogły brać udział w zabawie. Świetnym rozwiązaniem są też meble modułowe - szczególnie te składające się z niewielkich elementów. Już samo przestawianie z miejsca na miejsce i tworzenie z nich kolorowych budowli może okazać się ciekawym zajęciem. 

Pokój marzeń dla dziecka Pokój marzeń dla dziecka
Regały i szafki z serii Lixhult, IKEA Meble z kolekcji Meee stymulujące rozwój dziecka – mają oczy, które dzieci mogą przekręcać, oraz uszy i ogonki (gdy zamocujemy kieszenie na zabawki), MEBLE VOX

A co zrobić z zabawkami, których w każdym dziecięcym pokoju jest tyle, że niemal nie sposób nad nimi zapanować? Odpowiedzią będą pojemniki na kółkach, dla których nasze dzieci na pewno szybko znajdą parę dodatkowych zastosowań.