Pokój dziecięcy to często spore wyzwanie aranżacyjne. Na niewielkiej zazwyczaj powierzchni trzeba pogodzić wiele celów: wygoda dziecka, funkcjonalność, a także gust dorastającego malucha, który często głośno domaga się respektowania swoich preferencji. Jak sprostać tym oczekiwaniom i urządzić dla dziecka pokój marzeń?

Wyposażenie pokoju dziecka - komplety mebli dla najmłodszych

Komplet mebli dla dzieci to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć spójną i elegancką aranżację. Meble dla dzieci utrzymane w jednym stylu, wykonane z tych samych materiałów to dobry sposób, aby uniknąć w pokoju malucha kolorystycznego miszmaszu. Dzięki gotowemu zestawowi pokój dziecięcy nabiera spójności, a duża dostępność mebli o różnej funkcjonalności sprawia, że bez trudu skompletujesz idealny zestaw.

Do wyboru są podstawowe meble, takie jak łóżko, szafa oraz biurko, ale w wielu zestawach można znaleźć także komody o różnej wielkości i pojemności, krzesła oraz półki do powieszenia na ścianie. Zależnie od tego, jak duży jest pokój dla dziecko i jak dużo miejsca do przechowywania potrzebuje Twoja pociecha, możesz wybrać wersję z dużą, narożną szafą, lub mniejszy zestaw z klasyczną komodą.

Wielu projektantów mebli wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom i gustom najmłodszych, proponując meble w ciekawych kolorach lub kolekcje z wielobarwnymi frontami: idealne zarówno dla przedszkolaków, jak i nastolatków.

Pokój dla najmłodszych dzieci
Kolekcja Colors do pokoju młodzieżowego, Salony Agata.

Wyposażenie pokoju dziecka - meble dla wymagających

Nowoczesne meble młodzieżowe często muszą sprostać bardzo wysokim oczekiwaniom. Czas, w którym młody człowiek idzie do szkoły to z reguły okres, w którym potrzebna jest mniejsza lub większa zmiana aranżacji pokoju. To wtedy w pokoju malucha powinno pojawić się biurko dla dziecka, a z czasem także biurko komputerowe, które pomieści zarówno przypory szkolne i podręczniki, jak i laptopa wykorzystywanego do pogłębiania wiedzy zdobytej na szkolnych zajęciach.

Oczywiście ważne będzie także krzesło komputerowe, zapewniające dobre podparcie kręgosłupa i zdrową postawę.

Meble do pokoju nastolatka
Kolekcja Bubu do pokoju młodzieżowego, Salony Agata.

Wśród wielofunkcyjnych mebli, lubianych przez nastolatki i młodsze dzieci, należy wymienić także biurka połączone z łóżkiem umieszczonym ponad blatem.

To funkcjonalne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni w niewielkim pokoju, a dla malucha wspinanie się do łóżka po drabince jest dodatkową atrakcją. Ciekawym pomysłem na pokój dla dziecka jest także rozsuwane, dwupoziomowe łóżko, które po wysunięciu dolnego poziomu oferuje dodatkowe miejsce do spania. Takie rozwiązanie docenią w szczególności starsze dzieci, które zapraszają na weekendowe nocowanie kolegów lub koleżanki z klasy.

Wyposażenie pokoju dziecka - modne aranżacje dla nastolatków

Dzieci, zwłaszcza te starsze, przywiązują coraz większą wagę do tego, czy aranżacja ich pokoju jest modna i czy zyska uznanie rówieśników. Wybierając meble młodzieżowe, warto wziąć pod uwagę gust dorastającego dziecka i zdecydować się na zakup mebli wpisujących się w jego preferencje.

Ciekawym pomysłem są meble w intensywnych kolorach, np. szafki z barwnymi frontami. Młodzież zazwyczaj stawia na nasycone kolory, takie jak czerwień lub czerń, dlatego warto pokusić się o wybór mebli np. łączących ze sobą naturalne drewno z innym kolorem. To dynamiczne zestawienie z pewnością przypadnie do gustu nastolatkowi oraz jego gościom.

Istotnym elementem wyposażenia pokoju nastolatka jest także dywan młodzieżowy. Jeżeli dorastający uczeń posiada jasno sprecyzowane zainteresowania, np. lotnictwo lub motoryzację, dywan może odzwierciedlać tą pasję.

Pokój nastolatka
Kolekcja Clif do pokoju młodzieżowego, Salony Agata.

Pokój dziecka lub nastolatka powinien łączyć ze sobą funkcjonalność i estetykę, która wpisze się w gust młodego człowieka. Warto więc kierować się nie tylko wygodą i względami praktycznymi, ale także preferencjami nastolatka, dla którego ten pokój będzie stanowił najważniejsze miejsce w całym mieszkaniu.