We współczesnych wnętrzach elementy wyposażenia są dobierane z dbałością o każdy szczegół. Ważne są funkcjonalność, wygląd, design i dopasowanie do stylu aranżacji. Dobrze, by urządzenia zapewniające odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu idealnie dopełniały kompozycję wystroju.

Na szczęście producenci grzejników wychodzą naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających klientów oferując ciekawe, niebanalne i niekiedy zaskakujące rozwiązania.

Grzejniki dekoracyjne łączą nowoczesne technologie ogrzewania z pięknym wzornictwem. Wybór tych urządzeń jest ogromny, więc idealnie można dobrać odpowiedni model zarówno do rodzaju pomieszczenia (pokój dzienny, jadalnia, sypialnia, pokój dziecka), jak i do stylistyki wnętrza.

Delta Column Bench, połączenie grzejnika i ławeczki Purmo Libra Audio grzejnik dekoracyjny z kolumną głośnikową Enix Grzejnik dekoracyjny naścienny Classic 22 V Verano
Delta Column Bench, połączenie grzejnika i ławeczki z siedziskiem z drewna lub marmuru, podłączenie do instalacji jest niewidocznego z zewnątrz co podnosi walory estetyczne tego grzejnika; wys. 30/35 cm, szer. 100/120/140 cm, gł. 13,9/17,7 cm, PURMO, od 3216 zł Libra Audio to połączenie grzejnika ze specjalnie zaprojektowaną kolumną głośnikową o doskonałych parametrach technicznych (pasmo przenoszenia: 65Hz - 25 kHz, +/- 3 dB, skuteczność 85 dB, moc max 60 W), różne kolory, szer. 60 cm, wys. 60 cm, gł. 9-9,5 cm, ENIX, od 4950 zł Grzejnik dekoracyjny naścienny Classic 22 V z wysokiej jakości materiałów, płyta dekorowana nadrukiem (wzór na zamówienie), wys. 40 cm, szer. 150 cm, gł. 12,5 cm, moc grzewcza 1690 W, VERANO, 1344 zł

Wśród grzejników dekoracyjnych warte wyróżnienia są grzejniki płytowe - promieniują ciepłem oddawanym z przedniej płyty nagrzewanej dzięki konwektorom (wyprofilowane blaszki w środku grzejnika) ogrzewającym zimne powietrze wpadające do ich wnętrza oraz grzejniki kolumnowe - nowoczesna wersja tradycyjnych modeli żeberkowych.

Charakterystyczną cechą płytowych grzejników dekoracyjnych jest ozdobne wykończenie ekranu czołowego. Płyta frontowa może być gładka, matowa, z połyskiem, z przetłoczeniami i w różnych wersjach kolorystycznych - także metalicznych, strukturalnych i młotkowanych.

Grzejnik dekoracyjny naścienny Grande 23 V Verano Mango Light to grzejnik z grupy Design połączony z oświetleniem LED Enix Oryginalny grzejnik-kolumna, model Milano T Kalmar
Grzejnik dekoracyjny naścienny Grande 23 V; w zależności od wybranego wzoru na płycie frontowej może znajdować się reprodukcja, fotografia, grafika, a nawet lustro; wys. 23 cm, szer. 80 cm, gł. 17,5 cm, moc grzewcza 1081 W, VERANO, 789 zł Mango Light to grzejnik z grupy Design połączony z oświetleniem LED o mocy 3 x 1,2 W, różne kolory, wys. 160/180/200 cm, szer. 34 cm, gł. 8,8 cm, ENIX, od 3890 zł Oryginalny grzejnik-kolumna, model Milano T, wzornictwo idealne do nowoczesnych wnętrz; dostępny w wersji naściennej i wolno stojącej; wys. 171,5/199/222,7 cm, KALMAR, od 12 450 zł

Ciekawym pomysłem jest naniesienie na front zdobienia w formie nadruku, np. zdjęcia, grafiki czy reprodukcji. Płyty wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się stalowe lub aluminiowe. Projektanci prześcigają się w tworzeniu nowatorskich rozwiązań - wykorzystując również drewno, fornir czy płyty MDF.

Niezwykłe walory estetyczne mają modele z płytą kamienną wykonaną z mineralnego granulatu. Ciepły i przyjemny w dotyku kamień dodaje wnętrzu przytulności. Dodatkowo gładka i jednolita powierzchnia ułatwia utrzymanie grzejnika w czystości. Zwolennicy ekologii znajdą również coś dla siebie. W swoim salonie mogą mieć grzejnik wykonany z naturalnego materiału o nazwie kirei wyprodukowanego na bazie soi.

Dekoracyjny grzejnik Moon jest wykonany z syntetycznego kamienia Jaga Dekoracyjny grzejnik VERTIGA KIREI Jaga Grzejnik Addon złożony z modułów Kalmar
Grzejnik Moon jest wykonany z syntetycznego kamienia; wys. 196 cm, szer. 50 cm, gł. 6 cm; dostępny w sześciu kolorach do wyboru, JAGA,
ok. 14 800 zł
Grzejnik VERTIGA KIREI wykonany z naturalnego materiału wyprodukowanego na bazie soi; dzięki dużej wydajności może służyć jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu; wys. 200 cm, szer. 41-90 cm, gł. 9 i 13 cm; moc: od 1448 do 5605 W, JAGA, od 10 200 zł Grzejnik Addon złożony z modułów, dzięki czemu można utworzenie grzejnika o nieregularnych kształtach; oprócz standardowego montażu na ścianie dobrze zdaje egzamin jako ażurowe przepierzenie; do wyboru biały lub czarny z połyskiem, KALMAR,
od 12 770 zł

Grzejniki kolumnowe są produkowane z wysokogatunkowej stali, a ich powierzchnia jest pokryta powłoką ochronną. Mają duże moce grzewcze i występują w wielu odmianach kolorystycznych. Nadają się do dużych pomieszczeń typu industrialny loft, ale ich minimalistyczna forma i dekoracyjny wygląd pasują także do pokoi o mniejszym metrażu. Tym bardziej, że kształt profili kolumnowych, ich kolor, rozmiar, usytuowanie i nawet kąt gięcia można ustalić indywidualnie.

Grzejniki dekoracyjne są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach oraz w wersjach naściennych i wolno stojących. Można do nich dobrać całą gamę akcesoriów, takich jak: uchwyty, półki, wieszaki etc.

Zanim kupisz

  • Wybierz miejsce montażu - trzeba zapewnić swobodną cyrkulację powietrza, równomierne rozchodzenie się ciepła, ciężar grzejnika i sposób montażu. Wolna przestrzeń dookoła urządzenia powinna wynosić min. 10 cm (od podłogi 20 cm).
  • Wybierz typ grzejnika - dostępne są żeberkowe (inaczej kolumnowe lub rurkowe) i płytowe (panelowe). Mogą się różnić sposobem przekazywania ciepła: konwektorowe i promieniowe, a także rodzajem wykorzystywanej energii: wodne, elektryczne i wodno-elektryczne oraz sposobem podłączenia do instalacji: dolne, boczne i na skos.