Wiosną przyroda budzi się do życia więc i naszym mieszkaniom i domom przyglądamy się krytycznym okiem. Chcemy je ożywić i odświeżyć, wygonić zimowe szarości i wprowadzić energetyczne kolory. Podajemy proste sposoby na metamorfozy wnętrz.

Zacznij od porządków

Przede wszystkim warto pozbyć się, przynajmniej do jesieni, ciężkich futrzastych tkanin, grubych puchatych koców, pledów i gruboplecionych poduch - o ile spełniły swoje zadanie w długie jesienno-zimowe wieczory, teraz przytłaczają wnętrze i czynią je optycznie mniejszym.

Teraz zdecydujmy się na wiosenny kolorystyczny akcent, zastosujmy go na nowych poszewkach, zasłonach lub lekkich dywanikach. Pamiętajmy przy tym, aby wybrany przez nas kolor (bardzo modne są odcienie pudrowe, pastele) nie zdominował pomieszczenia, bo uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego, zamiast lekkości - przytłoczenie plamami barwnymi.

Lampy i abażury - Dom Firan Dekoracje ścian - Magic Home Dodatki dekoracyjne - Dom Firan
Dom Firan Magic Home Dom Firan

Jeśli zmęczyło nas obicie kanapy lub foteli i chcemy je odświeżyć, połóżmy lekką wiosenną kapę lub zdejmowane obicie, możemy tez zaryzykować przemalowanie drewnianych elementów na żywszy kolor. Efekt świeżości uzyskamy także, zmieniając klosze czy abażury lamp na lżejsze i jaśniejsze. Pamiętajmy też o zasłonach i roletach jako praktycznych "kreatorach" przestrzeni - nie tylko modelują one światło w pomieszczeniu, ale też dzięki np. drapowaniom tworzą nowe przyjazne kąciki przy oknach.

Przyjrzyjmy się też krytycznie kuchni. To prawdziwe królestwo gadżetów, drobiazgów i "zawsze-pod-ręką-niezbędnego" sprzętu. Oczywiście wiosenne porządki nie oznaczają eksterminacji durszlaków i pojemników, ale starajmy się schować ich jak najwięcej, stosując zasadę - przedmioty rzadziej wykorzystywane w wyższych partiach półek lub na półkach pod sufitem, a bardziej potrzebne na wysokości głowy czy ręki. W ten sposób zyskujemy światło i przestrzeń w kuchni, świeży powiew wiosenny.

Biała klasyczna kuchnia z wyspą - Nolte Biała kuchnia w stylu angielskim - Przystanek Inspiracja
Nolte Przystanek Inspiracja

Zmiany, wymiany, roszady wnętrzarskie

Przemalowanie jednej ściany lub jej fragmentu na kolor kontrastowy buduje zupełnie nową perspektywę pomieszczenia. Jeśli boimy się kontrastów, po prostu dobierzmy kolor harmonizujący z pozostałymi ścianami - ale w innej tonacji, o pomoc zawsze możemy poprosić doradców w salonie sprzedaży albo kupić tester farby i sprawdzić na niewidocznym fragmencie ściany, jak kolory współgrają ze sobą.

Podobnie przyklejenie odpowiednio dobranej tapety to kolejny sposób na wiosenne odświeżenie wnętrza. Po dodaniu mniejszych akcentów kolorystycznych (wspomniane poduszki lub zasłony), uzyskujemy nową jakość, a przecież o to chodzi na wiosnę.

Tikkurila - farba i tapeta z serii Duet Tikkurila - farba i tapeta z serii Duet
Tikkurila Tikkurila

Prostym rozwiązaniem na wiosenną metamorfozę są zamiany już posiadanych mebli czy wyposażenia wnętrz. Wystarczy przenieść pojedynczy mebel z jednego pokoju do drugiego, zamienić lampy lub roślinność, wzbogacić kolorowym gadżetem lub tkaniną i uzyskujemy zupełnie nowy look w mieszkaniu.

Wreszcie możemy pokusić się o zakup jednego mebla lub lampy. Wstawienie ich i ewentualne przestawienie pozostałych wokół tworzy mocny akcent w pomieszczeniu. W ten sposób zmienia się nie tylko wnętrze, ale i nasze jego postrzeganie. Przykuwający wzrok element działa jak powiew świeżego powietrza. Stosujemy tu zasadę kontrastu, np. lampa w stylu etno lub kolonialnym na tle chłodnego scandi albo glamour przy chabby chic, oczywiście tu główną rolę odgrywa nasza wyobraźnia i wyczucie smaku, ale przede wszystkim chodzi o to, by w danym pomieszczeniu czuć się komfortowo.

Stół z rozsuwanym blatem - Italmeble Easy - meble do małego mieszkania - NOTI
Italmeble NOTI

I tu pojawia się pytanie, GDZIE kupić i skąd czerpać inspiracje do wiosennych metamorfoz. Oczywiście odpowiedź jest jedna - Galeria Wnętrz Domar, do której zapraszamy nie tylko spragnionych wiosennych przemian w domu, ale wszystkich, którzy interesują się wnętrzarstwem. Czekają na Was regularne promocje na artykuły wyposażenia wnętrz i meble, znakomite produkty w różnych stylach i cenach, znane marki i niezwykłe rzemieślnicze wyroby. Bo przecież nazwa Domar zobowiązuje, zawiera w sobie słowo DOM, a przecież na wyposażeniu Waszego domu zależy nam najbardziej.