W nowoczesnych wnętrzach okna i drzwi tarasowe są jednym z najważniejszych elementów aranżacji. Dobierając odpowiednio ich rozmiar, kształt oraz kolor ram możemy uzyskać niebanalne efekty. Dzięki temu nasz dom lub mieszkanie zyska wyjątkowy charakter, odzwierciedlający nasze upodobania i styl życia.

Imponujące przeszklenia

Dzięki dużym przeszkleniom wnętrza prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Szczególnie efektownie wyglądają okna i drzwi tarasowe sięgające od podłogi do sufitu, które zajmują powierzchnię całej ściany. Otwierają one pomieszczenia na otoczenie dodając im przestronności, a krajobraz za oknem staje się integralną częścią wystroju wnętrz.

Okna i drzwi tarasowe do modnych wnętrz
Duże przeszklenia podkreślają nowoczesny charakter wnętrz, a jednocześnie doskonale doświetlają pomieszczenia i optycznie je powiększają.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi

W nowoczesnych budynkach stosuje się przeszklenia z jak najmniejszą liczbą widocznych elementów konstrukcyjnych. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Mogą być one wykonane w znacznie większych rozmiarach niż tradycyjne drzwi rozwierne. Dla przykładu w modelu THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. Systemy te pozwalają na wykonanie szklanej ściany o długości prawie 20 m. Występują one również w wersji z ruchomym słupkiem, gdzie można rozsunąć całe naroże pomieszczenia. Realizację dużych, szklanych płaszczyzn  umożliwiają również okna typu fix, czyli nieotwieralne. W modelach z profilami drewnianymi i drewniano-aluminiowymi marki Sokółka Okna i Drzwi ich wymiary mogą wynosić nawet 3,4 m x 2,8 m.

"Nowoczesne okna i drzwi tarasowe łączą estetykę z funkcjonalnością. Wysokiej jakości materiały oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne zapewniają niezwykły komfort użytkowania. Jednocześnie nawet dużych rozmiarów przeszklenia gwarantują utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają konstrukcje trzyszybowe, w których zastosowano szkło niskoemisyjne i wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, m.in. argonem. Doskonała energooszczędność to również zasługa ram o zwiększonej izolacyjności, np. z drewna, które doskonale utrzymuje ciepło" - mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska/Sokółka Okna i Drzwi.

Wszystkie okna i drzwi tarasowe marki Sokółka Okna i Drzwi cechują się znakomitą efektywnością energetyczną. Już teraz spełniają one parametry izolacyjności cieplnej, które będą wymagane dopiero od 2021 roku. Współczynnik przenikania ciepła Uw okien i drzwi tarasowych wynosi 0,8-0,9 W/m²K, a w przypadku okien przeznaczonych dla budownictwa pasywnego 0,66 W/m²K.

Oryginalne kolory ram

Znakomitym sposobem na uatrakcyjnienie aranżacji wnętrz są kolorowe ramy okienne. Obecnie coraz więcej osób docenia takie rozwiązanie. Nowoczesne technologie produkcji pozwalają na wykonanie profili okiennych w dowolnej tonacji. Zależnie od przyjętej koncepcji można zastosować profile o wyrazistych barwach bądź też bardziej stonowane.

Ciemne ramy, np. antracytowe lub ciemnoszare, przyciągają wzrok i podkreślają rozmiar przeszklenia. Mogą one stanowić jeden mocny akcent kolorystyczny w minimalistycznych, monochromatycznych aranżacjach. Takie barwy sprawdzają się zwłaszcza w przypadku okien o większych rozmiarach.

Okna i drzwi tarasowe do modnych wnętrz
Drewniane i drewniano-aluminiowe ramy okienne mogą zostać wykonane w dowolnym kolorze.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Ramy w stonowanych kolorach są tłem dla innych elementów aranżacyjnych. Dodają one wnętrzom lekkości i tworzą wrażenie otwartej przestrzeni. W tym przypadku odcień ram może nawiązywać do barwy ścian lub wybranych elementów wystroju.

Okna drewniane i drewniano-aluminiowe marki Sokółka Okna i Drzwi zapewniają pełną swobodę aranżacji. Bogata gama lakierów pozwala na dostosowanie kolorystyki ram do indywidualnych upodobań i planowanego wystroju wnętrz. Osoby ceniące naturalny wygląd drewna z widocznym usłojeniem mają do wyboru lakiery transparentne. W celu uzyskania jednolitej barwy, okna mogą zostać pomalowane lakierem kryjącym w dowolnym kolorze z palety RAL.

Okna i drzwi tarasowe to elementy, które montuje się na lata. Nie oznacza to jednak, że muszą one przez cały czas pozostać w tym samym kolorze. W przypadku ram wykonanych z drewna istnieje możliwość zmiany pierwotnej barwy. Można je wielokrotnie przemalowywać dopasowując do aktualnego wystroju wnętrz.

Niestandardowe kształty okien

Oryginalnego charakteru mogą nadać wnętrzom okna o nietypowej formie. W projektach nowoczesnych domów takie rozwiązanie nie należy do rzadkości. Zestawiane są w nich przeszklenia o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Obok standardowych prostokątów i kwadratów, spotyka się okna pasmowe, trójkątne i trapezowe. Dużą swobodę w projektowaniu tego typu przeszkleń zapewnia drewno. Łatwo poddaje się ono obróbce, a jednocześnie jest bardzo wytrzymałe.

Okna i drzwi tarasowe do modnych wnętrz
W przypadku okien drewnianych i drewniano-aluminiowych mamy niebywałą swobodę kształtowania wyglądu ram.
Fot. Sokółka Okna i Drzwi

"Niestandardowe okna stanowią ciekawy akcent kompozycyjny. Jednocześnie mogą być sposobem na lepsze doświetlenie pomieszczeń. Jeśli umieścimy je na fragmencie ściany przeciwległej lub sąsiadującej z dużymi przeszkleniami, promienie słoneczne będą wpadać do wnętrz o różnych porach dnia" - mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska/Sokółka Okna i Drzwi.

Profile okienne występują w różnorodnej stylistyce. Do nowoczesnych aranżacji pasują całkowicie płaskie ramy o prostych liniach, takie jak w oknach PURO i PURO PASSIVE oraz drzwiach tarasowych ECO LINE marki Sokółka Okna i Drzwi. Dostępne są też profile delikatnie zaokrąglone, zastosowane w oknach ELITE 92 i THERMO 80 oraz drzwiach podnoszono-przesuwnych THERMO HS.

Więcej informacji na stronie: www.sokolka.com.pl