Dekorowanie okna firaną wymaga dopasowania jej do kształtu, wielkości, jak również stylu wnętrza. Dobrze dobrane sprawią, że wnętrze nabierze jasności, przytulności, a także charakteru. W trudnym wyborze pomoże nam firma Wisan.

Słoneczny salon - Vice Versa

Najnowsza kolekcja dla osób ceniących nietuzinkowe rozwiązania, szczególnie polecana wszystkim nie stroniącym od eksperymentów - żakardowe firanki, które można dowolnie odwracać i zawiesić na dwa sposoby - w zależności od efektu jaki spodziewamy się uzyskać. Zwracają uwagę na siebie występując w parze, wisząc wzorem na odwrót bądź wzajemnie

Róże - Vice Versa

Firanki Vice Versa przyozdobią każde wnętrze, dodając klasy i szyku. Wzory zostały tak zaprojektowane, by dodatkowo rozjaśnić wnętrze, dlatego w pomieszczeniach ciemniejszych niewątpliwie zagości jasność. Radość wniosą np. różelilie czy też kwiat jabłoni. A to tylko fragment tej kolekcji.

Kwiat jabłoni - Vice Versa
Lilie - Vice Versa

Kilka klas wyżej -  niemal po królewsku

Fibi, Forest to przykłady wspaniałych pomysłów na liście bizantyjskie wykończenie wnętrza pokoju. Do kompletu z korelującymi zasłonami. 

Komplet Fibi
Komplet Forest

Czy też cudownej świeżości Kleo, która zdecydowanie rozjaśni każde wnętrze. To klasyczne białe firanki lecz swoim wzornictwem sprawiające dostojne wrażenie. 

Firana dwustronna Kleo

Innym monarszym wzorem ozdobienia okna jest Inga - z białego woalu, zdobiona finezyjnym lambrekinem, a dół wykończono lamówką.

Firanka Inga

Przedstawicielką sympatycznych żakardowych materiałów jest Beki, ozdobiona białymi kwiatami.

Firanka Beki

A te koła, te zygzaki, kropki i kropeczki - w zestawieniu z pasującymi do nich kolorowymi zasłonami i różnymi dodatkami: obrusami, poduchami - najlepiej wyrażą radość życia.

Zasłony kwiaty, jasny brąz, róż, kropeczki

Pomysł na firankę - to za mało

Do projektujących wygląd okna należy w pierwszej kolejności wybór systemu zawieszenia: drążkowy, szynowy i mocowanie firan:

  • szelki - decydują o szerokości zakładek i marszczeniu,
  • kółka - wygodne, lekko przesuwające się po karniszu, zalecane do okien balkonowych,
  • taśma marszcząca - zdecydowany lider do wnętrz, w których ważną rolę odgrywają detale.


Podstawową funkcją firan jest nie tylko ograniczenie przejrzystości okna, przysłaniając widok przed przechodniami, czy ciekawskimi spojrzeniami. Spełniają one również funkcje: rozjaśnia pomieszczenie, wpuszcza mniej światła słonecznego, bądź z ulicy.

Ważnym czynnikiem jest tu właściwe zawieszenie firan, gdyż za gęsto upięte mogą za bardzo ograniczyć dostęp promieni słonecznych. Dlatego dość ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej długości. Jest to co prawda sprawa indywidualna, ale nie bez wpływu na jasność pomieszczenia.

Nie tylko firana zdobi pokój

Fantastycznym pomysłem-przykładem na zmianę wyglądu pokoju może być obrus o strukturze lnu posiadający powłokę  hydrofobową co w znacznym stopniu zmniejsza wchłanianie wody.

Obrus lniany