Słynny trend lat 80 powraca do łask. Stylistki WestwingNow ogłaszają styl Memphis królem styczniowych targów designu Maison & Objet w Paryżu.

Bunt przeciwko zasadom i regułom

Memphis jako trend w interior designie został zapoczątkowany w latach 80-tych przez Ettore Sottsassa w Mediolanie. Kiedyś określony jako "ekspresowy ślub pomiędzy Bauhausem a Fisher-Price", był symbolem świadomego buntu przeciwko zasadom i regułom "dobrego smaku", które w poprzednich dziesięcioleciach były przedstawiane w prostocie i symetrii. Sama nazwa trendu, według Sottsassa, została wzięta ze słów piosenki Boba Dylana "Stuck Inside of Mobile With the Memphis Blues".

Na czym bazował styl Memphis?

Styl Memphis w swojej oryginalnej wersji bazował na jaskrawych kolorach i krzykliwości. Łączył proste, geometryczne kształty w niekonwencjonalne, asymetryczne całości i zwieńczał to wszystko mocnym miksem wzorów i materiałów. Obecnie projektanci implementując główne wyznaczniki tego stylu w swoich wizjach twórczych, zmieniają tą odważną mieszankę wprowadzając nowe, bardziej stonowane barwy, jak np. delikatne róże i szarości połączone z ponadczasową kombinacją czerni i bieli.

Jakie zmiany zaszły w stylu Memphis?

Oko stylistek WestwingNow przykuły używane materiały, które w nowoczesnym rozumieniu stylu Memphis znacząco się zmieniły. Dla przykładu plastik zastąpiony został przez metale i marmurowe elementy, tak aby meble i dodatki były bardziej dopasowane do współczesnych wnętrz.

Wśród materiałów pojawił się także welwet - postrzegany jako elegancki, w stylu Memphis jest swobodny i intrygujący. Zachwyca przede wszystkim w geometrycznych bryłach mebli.

Fotele i stoliki kawowe o geometrycznych kształtach są podstawą przy urządzaniu wnętrza w stylu Memphis. Obowiązkowo w odważnej kolorystyce i wzorach. Stworzą wyrazistą kombinację w zestawieniu z bielą lub czernią.

Poduszki i wzorzyste dywany, koniecznie w wyrazistych kolorach, stanowią idealne dopełnienie wnętrza. Jak podkreślają stylistki WestwingNow, równie ważne jest oświetlenie - lampy stołowe powinny charakteryzować barwne klosze. Z kolei oprawy sufitowe warto by zaskakiwały swoją geometryczną formą.

Więcej informacji na: www.westwingnow.pl