O wyglądzie naszych mebli decyduje nie tylko ich kształt, wielkość i układ. Bardzo duży wpływ na ocenę wizualną kanapy ma rodzaj tkaniny obiciowej, jej kolor, faktura i deseń. To właśnie dzięki tapicerce możemy mebel świetnie dopasować do wnętrza, wyróżnić je lub stonować. To jakie trendy królują na światowych rynkach często określają styliści świata mody. To oni tworzą nowe wzory i kolory, które później przenikają do różnych dziedzin życia. W meblarstwie zauważamy podobne wpływy wzornictwa modowego zwłaszcza przy określaniu koloru i faktur tkanin obiciowych.

Szenile królują

Obecnie na rynku meblarskim królują szenile. To tkaniny o bogatym splocie, prostym lub przeplatanym. Są miękkie i przyjemne w dotyku. Utrzymują długo swój pierwotny wygląd oraz są łatwe w pielęgnacji. Wśród szenili dominują kolory różnych odcieni zieleni, granatu oraz cały czas na topie kolor szary.

Tkanina obiciowa Szenile

Welur - miękki i przyjemny w dotyku

Bardzo modne w tym sezonie są zgaszone kolory takie jak pudrowy róż czy zielono-niebieski w welurze. To tkanina z lekko podniesionym włosem, gładka i mieniąca się nieznacznie. Bardzo komfortowo siedzi się na takim meblu, gdyż welur jest miękki i przyjemny w dotyku.

Fotel Todi, Narożnik Lavio
Tkanina obiciowa Welur

Plecionki - niezwykłe kompozycje wzorów i kolorów

Do najbardziej popularnych tkanin tapicerskich, które dominują w Salonach Livingroom są plecionki. Powstają one w wyniku splecenia ze sobą różnego rodzaju nici tworząc w ten sposób niezwykłe kompozycje wzorów i kolorów. Zaletą tkanin plecionych jest szeroki wybór designu, splotu, kolorystki i włókien. Pozwala to na dobranie optymalnego rodzaju tkaniny obiciowej do swoich potrzeb.

Narożnik Claro
Tkanina obiciowa Plecionki

Microfazy

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się microfazy. To materiał gęsto tkany z włókien syntetycznych, sprężysty i łatwy w pielęgnacji. Dodatkowe podklejenie tkaniny podkładem z polaru dodaje jej miękkości. Design z wytłoczeniem imitującym skórę staje się coraz większą konkurencją dla dużo droższych skór naturalnych.

Nowością, która zyskuje na coraz większej popularności jest mikrofaza z podkładem ze skóry naturalnej. Siedzenie na meblu obitym mikrofazą jest znacznie przyjemniejsze niż na skórze, ponieważ materiał jest miękki i przyjemny w dotyku, nie daje uczucia chłodu.

Sofa Lubre
Tkanina Obiciowa Mikrofaza

Wybierając tkaninę na swój wymarzony mebel możemy kierować się najnowszymi trendami mody. Możemy korzystać z przydatnych porad projektantów wnętrz. Miejmy jednak na uwadze, że tworzymy mebel dla siebie, który ma spełniać nasze wymagania. To my musimy czuć się na nim komfortowo zarówno z punktu widzenia użytkowego jaki i wizualnego. Przy wyborze tkaniny obiciowej w większym stopniu kierujmy się naszym stylem życia, naszymi upodobaniami oraz celem jaki ma spełniać nasz przyszły nabytek. Dobrze dobrana tkanina zapewni, że nasz mebel będzie wyglądał modnie i elegancko przez wiele lat.