To, że czegoś nie widać, nie znaczy, że tego nie ma. I tak właśnie jest z mnóstwem akcesoriów ogrodowych, podręcznych narzędzi, przyborów do grillowania, dekoracji, kocy, poduszek czy dziecięcych zabawek, które wcale nie muszą być porozrzucane po całym ogrodzie lub na tarasie. Miejscem, w którym można je przechowywać są skrzynie ogrodowe.

Wiosna w porządku

Ze świecą szukać kogoś, komu nie przeszkadza bałagan w ogrodzie. Szczególnie, że w tym roku maj - a zapowiada się, że również i kolejne miesiące - najrozsądniej będzie spędzać właśnie w ogrodach, na tarasach albo na balkonach. Najlepiej w gronie najbliższych. Żeby w pełni korzystać z uroków czasu na świeżym powietrzu warto domowe strefy wypoczynku wyposażyć w przydatne i praktyczne meble do przechowywania.

Skrzynia nie jedno ma imię

W sklepach dostępnych jest sporo modeli skrzyń ogrodowych. Przed zakupem dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej skrzyni się potrzebuje? Jak dużej? Do czego będzie nam służyć i z czego powinna być zrobiona. Idąc od końca, najczęściej wybiera się między skrzyniami z drewna albo z tworzyw sztucznych. Te i te mają swoje wady i zalety.

Osoby, które kupują skrzynie z drewna zazwyczaj chcą, żeby wyglądem pasowały one do drewnianej aranżacji ogrodów albo tarasów. Za takie skrzynie najczęściej trzeba też słono zapłacić. I nie można zapominać, że chcąc, żeby skrzynia długo była w formie, trzeba będzie o nią regularnie dbać. Konserwować i impregnować. Do impregnacji stosuje się preparaty chemiczne, które, chcąc nie chcąc, z czasem wymywane są przez deszcz i spływają do ziemi.

Znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne są skrzynie zrobione z tworzyw sztucznych. Producenci - na przykład marka Keter - mają w ofercie modele, które nie są z drewna, ale z wyglądu przypominają właśnie te drewniane. I w praktyce są bezobsługowe. Czyści się je wodą z delikatnym detergentem, a samo tworzywo ma właściwości, które sprawiają, że nie blakną, nie tracą koloru i nie matowieją. Tego typu skrzynie nie mają też praktycznie żadnych elementów metalowych, więc rdzewienie raczej nie wchodzi w grę. Są za to odporne na deszcz, a dodatkowo projektanci pomyśleli, żeby wyposażyć je w otwory wentylacyjne.

Różne potrzeby i różne okazje

Właściciele małych balkonów albo loggi powinni skierować swój wzrok na 140-litrowy model Circa. Dostępny jest on w dwóch wykończeniach, jedno przypomina drewno, drugie rattan. W okrągłej skrzyni, która może też grać rolę stolika kawowego, a w niektórych przypadkach siedziska, spokojnie zmieszczą się poduszki, koce, książki, gazety czy inne najpotrzebniejsze akcesoria.

Z kolei fanom rattanowej klasyki do gustu może przypaść skrzynia Capri. Należałoby ją zaliczyć do klasy skrzyń kompaktowych, bo ze swoimi 305 litrami pojemności i wymiarami 123x53x57 cm odnajdzie się zarówno w ogrodach, jak i na większych tarasach. Bez problemów przechowamy w niej poduszki, koce i pledy albo większą ilość akcesoriów ogrodowych. W przypadku modelu Capri warto dodać, że to jedna ze skrzyń, którą marka Keter wyprodukowała z tworzyw pochodzących z recyklingu. Na etykiecie znajdziemy informację, że co najmniej w 70 proc. Capri zrobiona jest właśnie z recyklingu.

Skrzynia do zadań specjalnych

Skrzynią wagi ciężkiej jest 455-litrowy model Brushwood. Solidna i wyróżniająca się na tle pozostałych. Z wyglądu swoją fakturą przypomina poprzecierane drewno.

Brushwood można kupić w 3 pasujących do większości ogrodów i tarasów klasycznych kolorach - brązowym, szarobrązowym albo antracytowym. Spore gabaryty tej skrzyni sprawiają, że sprawdzi się ona też w niestandardowych sytuacjach. Na przykład w stajniach. Pomieści kaski, szczotki do czyszczenia, uprzęże, derki, a nawet siodło.

Innym praktycznym zastosowaniem tego modelu - i w ogóle wszystkich dużych skrzyń - jest trzymanie porządku z rzeczami z basenów ogrodowych. Ponad 400 litrów pojemności wystarczy, żeby pomieścić dmuchańce i zabawki do wody. Warto też mieć na uwadze, że w praktyce każda duża skrzynia odegra swoją rolę nie tylko w przechowywaniu, może być też wygodnym siedziskiem dla dwóch dorosłych osób.

W internetowych sklepach keter.pl i curver.pl (tu także dostępne są produkty z logo Keter) znajdziemy więcej skrzyń na których można posiedzieć. Niektóre właściwie nie są już tylko skrzyniami, ale wygodnymi ławkami ogrodowymi z oparciami, przy okazji z funkcją przechowywania. Ciekawą propozycją jest klasyczny model Patio Bench, w brązowym kolorze i stylizowany na drewno.