Dzięki rozwiązaniom Eclisse drzwi chowają się do wewnątrz ściany za pomocą specjalnego systemu potocznie zwanego kasetą. Kaseta jest precyzyjnie opracowaną technologią, która umożliwia swobodny przesuw drzwi z zachowaniem stabilności, zarówno skrzydła w momencie ruchu drzwi jak i ściany, w której jest osadzona.

Kaseta do drzwi chowanych w ścianę jest ramą, która stwarza iluzję znikania drzwi wewnątrz ściany.

Kiedy zaplanować montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie?

Drzwi suwane mogą być stosowane na każdym etapie budowy, rozbudowy lub remontu. Kaseta może zostać zamontowana podczas budowy ścianki, może być też dostawiona do ściany już istniejącej, jeżeli wyburzenie jej jest niemożliwe lub niewskazane.

Eclisse, Syntesis Line

Czym jest kaseta do drzwi chowanych w ścianę i jak funkcjonuje?

Kaseta jest metalową konstrukcją opracowaną z myślą o montażu w ścianach o dwojakim rodzaju wykończenia: mokrym tynkiem lub płytami G/K

Dostępność obu typów przy każdym modelu kasety niweluje problemy inwestorów z dokonaniem wyboru prawidłowej konstrukcji przesuwnej. System do drzwi chowanych w ścianę składa się z metalowej ramy, aluminiowej prowadnicy z wysokiej jakości wózkami jezdnymi montowanymi w górnej części ramy, stabilizatora dolnego (prowadnika) mocowanego do podłoża, który staje się niezauważalny po zamocowaniu skrzydła oraz ograniczników (hamulców), które chwytają drzwi w momencie zamykania lub otwierania. W potocznym słownictwie funkcjonuje wiele sformułowań określających kasetę do drzwi suwanych: system przesuwny, rama pomocnicza, kieszeń do drzwi.

Eclisse, Kaseta Luce podwójny

Jak zwymiarować drzwi przesuwne chowane w ścianę?

Aby dokonać poprawnego pomiaru i dobrać odpowiedni rozmiar kasety należy rozróżnić dwa pojęcia: otwór roboczy i światło przejścia, jakie chcemy uzyskać po zamocowaniu ościeżnic w kasecie.

Otwór roboczy do drzwi przesuwnych najlepiej zaplanować na etapie budowy ściany tak, by obejmował przejście oraz kieszeń kasety.

Eclisse, Syntesis Line

Światło przejścia odnosi się do faktycznych wymiarów wysokości i szerokości zawartych między ościeżnicami lub wykończoną kasetą w przypadku kaset bezościeżnicowych, a gotową podłogą.

Eclisse, Syntesis Line

Standardowe drzwi suwane mają niemal takie same wymiary jak standardowe drzwi rozwierane. Są to tzw. 70-tki i 80-tki o wysokości 203 lub 204 cm. Jednak Eclisse wychodzi poza te standardy umożliwiając zastosowanie konstrukcji niestandardowych o bardzo dużym lub bardzo małym świetle przejścia. Przy niektórych rodzajach kaset mamy możliwość przygotowania konstrukcji pod indywidualny projekt obejmujący drzwi w rozmiarze XXL.

Rezerwacja podwójnej przestrzeni

Tylko pozornie rezerwujemy przestrzeń na podwójną szerokość światła przejścia. Po obudowaniu kasety jej kieszeń staje się ścianą, przy której można stawiać meble lub inne elementy wystroju wnętrz.

Eclisse, Kaseta Zachodząca

Rodzaje kaset do drzwi przesuwnych chowanych w ścianę

Wybór właściwego modelu kasety nie jest trudny, ale należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Należą do nich: rodzaj wybranych drzwi oraz materiał konstrukcyjny ściany.

Odnośnie rodzaju drzwi, mamy na myśli czy będą one: z ościeżnicą i opaskami maskującymi czy bezościeżnicowe. Systemy przesuwne ościeżnicowe stosujemy w klasycznych wnętrzach, bezościeżnicowe - we wnętrzach w nowoczesnym wykończeniu. Odnośnie konstrukcji ściany, analizujemy czy kieszeń kasety wykończona będzie płytą G/K czy mokrym tynkiem. Dla każdego z tych rozwiązań konieczne jest dobranie odpowiedniej kasety.

Eclisse,, Syntesis Line

ECLISSE Syntesis to bezościeżnicowe systemy drzwi wewnętrznych przesuwanych, chowanych w ścianę, niewymagające zastosowania listew maskujących. Dzięki takiej konstrukcji panel drzwiowy dyskretnie umieszczony jest w kasecie, w efekcie czego powstaje nowoczesny design z zastosowaniem najnowszej technologii. Kasety Syntesis zostały stworzone z myślą o minimalistycznych pomieszczeniach. Ideą przy ich tworzeniu była myśl "mniej znaczy więcej". Idealnie wkomponowują się w zaaranżowaną przestrzeń. Dodatkowo, w połączeniu z listwą przypodłogową Syntesis Battiscopa, tworzą niepowtarzalny efekt ciągłości całej powierzchni ściany.


Więcej informacji na: www.eclisse.pl