Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Topowe aranżacje

Kuchnia i jadalnia

Miedź we wnętrzach

Meble i dodatki

Polskie Centrum Promocji Miedzi Sp. z o.o.

Miedź to metal, który ze względu na swe zalety, prócz szerokiego zastosowania w instalacjach (wodnych, klimatyzacyjnych), telekomunikacji, transporcie, architekturze, przemyśle i odnawialnych źródłach energii, jest coraz częściej wykorzystywany w aranżacjach wnętrz.
Zlew kuchenny i bateria ze stopu miedzi

Miedź mieni się paletą barw w odcieniach od czerwieni lśniących nowych form, przez głębokie brązy, aż do zielni patyny starej miedzi. Oprócz złota jest jedynym barwnym metalem. Ponadto paleta odcieni zmienia się w czasie pod wpływem działania naturalnych czynników. Stosując różnorakie procesy chemiczne, można również uzyskać efekty tęczowe i szeroki wachlarz faktur powierzchni.Miedź jest materiałem, który stwarza niewyczerpane możliwości obróbki, zarówno w postaci czystego metalu, jak i stopów takich jak mosiądz i brąz. Jej charakterystyczną cechą, przyciągająca architektów wnętrz, jest - oprócz trwałości i elastyczności - atrakcyjny wygląd.

Metal ten jest bardzo trwały i w 100% przetwarzalny, co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska i zdrowia. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż szybko eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby. Tę cechę miedzi coraz częściej wykorzystują architekci wnętrz przy projektowaniu kuchennych blatów, wysp czy stołów.

Stół wykończony miedzią

Skuteczność miedzi w zwalczaniu drobnoustrojów wykorzystali też projektanci biorący udział w kolejnej edycji konkursu "Copper and the Home". W 2012 roku laureaci zaprojektowali między innymi zestaw do parzenia herbaty Tea Set, który przywraca zastosowanie miedzi w kuchni. W eleganckiej, białej porcelanie zamknięte zostało miedziane sitko do herbaty.

Innym nagrodzonym przedmiotem jest żyrandol Star (składający się z trzech niezależnych, rozkładanych elementów), który rzuca na powierzchnię sufitu świetlną konstelację dzięki zastosowaniu rozpraszacza wykonanego z cienkiej blachy miedzianej, rozłożonej i perforowanej tak, by stworzyć imponujący efekt. Wyróżnienie otrzymała również praca polskiego studenta, który stworzył kran B-side (do wykorzystania w miejscach publicznych). Oprócz wody podaje on również mydło. Kran został skonstruowany w taki sposób, by do minimum ograniczyć kontakt dłoni z przedmiotem.

Trwająca od tysiącleci tradycja wykorzystywania miedzi doceniana jest przez projektantów i architektów, którzy korzystając z niej tworzą awangardowe, niepowtarzalne i niezwykle dekoracyjne elementy wystroju wnętrz, takie jak ozdoby ścienne, oprawy oświetleniowe, wazy i lustra oraz przedmioty codziennego użytku - baterie, klamki do drzwi, krzesła, wanny, blaty kuchenne, nawierzchnie kuchennych wysp i stołów, talerze, garnki i akcesoria kuchenne, a także ścianki działowe, posadzki oraz grzejniki.

Antydrobnoustrojowa klamka ze stopu miedzi   Dekoracja ścienna z miedzi   Miedziany czajnik

Piękno miedzi jest coraz częściej wykorzystywane w wielu elementach wyposażenia domu. A jej stopy - brąz i mosiądz - dodatkowo inspirują artystów i pomagają im w uzyskaniu pożądanych kształtów, barw i form. Miedź jest od wieków obiektem zainteresowania projektantów, dekoratorów i architektów, konkurs "Miedź i Dom" oraz wystawy "Życie z miedzią" są tego dowodem.

W 2015 roku odbędzie się kolejna edycja europejskiego konkursu dla architektów "Miedź w architekturze". W poprzednich edycjach polską architekturę reprezentowało ośmiu projektantów. Konkurs jest kierowany zarówno do profesjonalnych architektów, jak i do studentów architektury.

Dowiedz się więcej na temat miedzi:

MIEDŹ: zastosowanie, zalety

MIEDŹ w architekturze

Instalacje z miedzi

Miedź w projektowaniu

Polskie Centrum Promocji Miedzi

Fanpage Akademia Miedzi

Odsłon artykułu: 8724
Galeria zdjęć
Bateria kuchenna ze stopu miedzi
Bateria kuchenna ze stopu miedzi
Miedziane naczynia kuchenne
Miedziane naczynia kuchenne
Lampa wisząca z miedzianych płytek
Lampa wisząca z miedzianych płytek
Miedziany mobil dekoracyjny
Miedziany mobil dekoracyjny
Umywalka z miedzianymi kranami i misami
Umywalka z miedzianymi kranami i misami
Miedziana wanna
Miedziana wanna
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe