Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Topowe aranżacje

Kuchnia i jadalnia

Nakrywamy świąteczny stół. Jak prawidłowo ułożyć sztućce?

Zastawa i akcesoria

Amefa

Przygotowania świątecznego stołu warto rozpocząć 3-4 tygodnie wcześniej od przeglądu, wypolerowania i przeliczenia sztućców. Upewnijmy się, że dysponujemy ich odpowiednią ilością i rodzajem dostosowanym do planowanych potraw. Jeśli stwierdzimy braki, nie wpadajmy w panikę. Warto zajrzeć na sklep.amefa.pl, gdzie w prosty i szybki sposób dokupimy brakujące elementy również na sztuki.

Jak przygotować stół i ułożyć sztućce?

Odpowiednie przygotowanie i nakrycie świątecznego stołu jest nie tylko gwarancją pięknego wyglądu, ale także pomaga uniknąć wpadek i niepotrzebnego zamieszania.

 • Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej będą używane: najdalej od talerza znajdą się te, którymi posłużymy się jako pierwszymi. Ta sama zasada dotyczy stawianych talerzy. Przy talerzu nie kładziemy więcej niż trzy pary sztućców, jeśli potrzebna będzie większa ilość, bo planujemy więcej dań, kolejne sztućce podajemy wraz z serwowanym, następnym daniem.

 • Po prawej stronie, najbliżej talerza, kładziemy nóż stołowy - ostrzem w kierunku talerza. Następnie około 3 cm dalej łyżkę do zupy i na końcu, jeśli planujemy podać przystawkę, nóż obiadowo-deserowy zwany też przystawkowym. Jak odróżnić nóż stołowy od noża obiadowo-deserowego - ten ostatni jest około 2 cm krótszy.

 • Jeśli planujemy na obiad zaserwować rybę, powinniśmy podać specjalne sztućce do ryb. Jak je poznać? Widelec do ryb ma zazwyczaj 3 zęby, zaś nóż przypomina swym wyglądem miniaturową łopatkę do ciasta, ponieważ służy do oddzielania porcji, a nie do krojenia potrawy.

 • Po lewej stronie, najbliżej talerza, znajdzie się widelec stołowy (4 zęby), następnie nieco dalej kładziemy widelec obiadowo-deserowy.

 • Nad talerzem układamy sztućce do deseru - łyżeczkę powyżej widelczyka. Trzonek łyżeczki powinien być skierowany w prawo, a widelczyka odwrotnie.
Prawidłowe ułożenie sztućców na stole. (Grafika AMEFA)
Prawidłowe ułożenie sztućców na stole
Prawidłowe ułożenie sztućców na stole. (Grafika AMEFA)

Savoir-vivre przy stole: jak posługiwać się sztućcami do serwowania potraw?

Poświęćmy jeszcze chwilę serwingom czyli sztućcom, które służą do przenoszenia potrawy z półmiska na nasz talerz i zawsze powinny wrócić na właściwy półmisek.

Istnieje wiele rodzajów sztućców dedykowanych różnym potrawom, najpopularniejsze są:

 1. Łyżka wazowa służy do czerpania zupy z wazy i nalewania jej do głębokiego talerza lub bulionówek.

 2. Łyżka i widelec sałatkowy, chwytamy je w obie ręce i "ściskając" sałatkę przenosimy z półmiska na nasz talerz.

 3. Łyżka do ziemniaków, podobna w formie do łyżki od sałatek, ale nico bardziej kwadratowa, może być wykorzystana również do frytek, klusek śląskich czy też kopytek.

 4. Łopatka do ciasta, przekładamy za jej pomocą wcześniej pokrojone kawałki ciast na talerzyki deserowe.

 5. Nóż do masła - najmniejszy z noży, przypomina maleńką łopatkę, kładziemy go na talerzyku z masłem.
Sztućce do serwowania potraw przy stole. (zdjęcie AMEFA)
Sztućce do serwowania potraw przy stole. (zdjęcie AMEFA)

Pamiętajmy, że eleganckie, markowe sztućce to nie tylko idealne dopełnienie świątecznego stołu, ale również idealny pomysł na prezent.

Wszystkie osoby zainteresowane pięknymi sztućcami zapraszamy do odwiedzenia sklep.amefa.pl. Oprócz najnowszych kolekcji sztućców jest tu także mnóstwo ciekawostek o tej stołowej biżuterii.

Odsłon artykułu: 501
Galeria zdjęć
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
 • nowości ze świata designu i rynku,
 • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
 • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
 • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe