Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Topowe aranżacje

Kuchnia i jadalnia

Kuchenna ergonomia według marki REJS

AGD

Rejs

Przygotowywanie posiłków w dobrze zaprojektowanej kuchni pozwala zaoszczędzić nawet 60% czasu, który dotychczas na to poświęcaliśmy! Wystarczy poznać i zastosować kilka prostych trików aranżacyjnych, które sprawią, że praca w kuchni będzie przebiegać sprawniej i szybciej.

Trójkąt roboczy

Urządzając kuchnię warto kierować się koncepcją trójkąta roboczego. Zakłada ona, że kluczowe kuchenne sprzęty (lodówka, kuchenka i zlewozmywak) powinny tworzyć w kuchni jego wierzchołki. Dzięki temu wypakowywanie zakupów, porządkowanie ich, mycie, krojenie i gotowanie lub pieczenie nie zajmie zbyt wiele czasu.

W kontekście trójkąta roboczego - najwygodniejszymi układami kuchni są te w kształcie liter U, G lub L. Mimo, że powstaje tu problem szafek narożnych - nie ma się czego obawiać. Te, zazwyczaj trudno dostępne, miejsca można zagospodarować za pomocą rozwiązań marki REJS - np. dzięki półkom Corner Optima pozwalającym na całkowite wypełnienie pustej przestrzeni szafki narożnej.

REJS Corner Optima REJS Cargo Maxi
REJS Corner Optima REJS Cargo Maxi

Kuchenne strefy

Na ergonomię pracy w kuchni wpływa odpowiednie rozlokowanie produktów spożywczych i innych przedmiotów, które w każdej kuchni powinny znaleźć swoje miejsce. Produkty te dzielimy na: często, rzadziej oraz sporadycznie używane.

Na wysokości wzroku powinny znaleźć się te przedmioty, których używamy najczęściej. W tym miejscu, nad blatem, możemy też pokusić się o powieszenie relingów, które zdecydowanie ułatwią nam dostęp do najczęściej używanych przedmiotów (warto rozważyć zakup systemów relingowych marki REJS, które ułatwią przechowywanie m.in. przypraw, ręczników papierowych, desek do krojenia, a także ociekarki do naczyń). Powyżej i poniżej tej linii - produkty używane nieco rzadziej, a najwyżej i najniżej - to, czego używamy tylko od czasu do czasu.

REJS systemy relingowe REJS systemy relingowe
REJS systemy relingowe REJS systemy relingowe

Dodatkowo funkcjonalność kuchni poprawi podział jej na strefy. W strefie zapasów, w lodówce i w szafkach, umieszczamy żywność (warto umieścić w nich systemy Cargo marki REJS). Z kolei w strefie przechowywania znajdziemy sztućce i zastawę, a w strefie zmywania, poza zlewozmywakiem lub zmywarką, różnego rodzaju środki czyszczące i kosze na śmieci (w ofercie REJS znajdziemy praktyczne szuflady z pojemnikami na odpady, które znacząco ułatwiają segregację i zapewniają pełen dostęp do każdego z koszy na śmieci).

W strefie przygotowywania posiłków powinien znaleźć się duży blat roboczy, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie - wszelkiego rodzaju deski, miski oraz przyprawy. Ostatnia strefa - gotowania, to miejsce, w którym znajdziemy kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę czy garnki i patelnie.

REJS szuflady z pojemnikami do segregacji odpadów REJS comfort box + wkład na pojemniki przyprawowe + zestaw pojemników na przyprawy
REJS szuflady z pojemnikami do segregacji odpadów REJS comfort box + wkład na pojemniki przyprawowe + zestaw pojemników na przyprawy

Rozlokowanie stref jest silnie związane z tym, jak zazwyczaj poruszamy się po kuchni podczas przygotowywania posiłków. W pobliżu drzwi do kuchni powinniśmy umieścić strefę zapasów. Obok przyda się blat roboczy i cała strefa przygotowywania. Następnie powinny znaleźć się strefy zmywania i gotowania. Ostatnią w kolejności może być strefa przechowywania, w której ulokowane są przedmioty potrzebne do zaserwowania przygotowanego posiłku.

Odsłon artykułu: 391
Galeria zdjęć
Cargo mini boczne na przyprawy Variant MULTI, fot. REJS
Cargo mini boczne na przyprawy Variant MULTI, fot. REJS
Cargo mini boczne Variant MULTI, fot. REJS
Cargo mini boczne Variant MULTI, fot. REJS
Cargo mini Variant MULTI, fot. REJS
Cargo mini Variant MULTI, fot. REJS
Comfort box+wkład na sztućce UNI, fot. REJS
Comfort box+wkład na sztućce UNI, fot. REJS
REJS aranżacja kuchenna, fot. REJS
REJS aranżacja kuchenna, fot. REJS
REJS Cargo Mini, fot. REJS
REJS Cargo Mini, fot. REJS
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe