Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Porady

Kuchnia i jadalnia

Zlewozmywak - ile komór potrzebujesz

Kategoria: Zlewy i baterie

W pierwszej kolejności warto przeanalizować, jak intensywnie będziemy korzystać ze zlewozmywaka. Ważne jest także, czy będziemy mieć zmywarkę.

Jeżeli nie planujemy takiego zakupu, lepiej zdecydować się na zlew dwukomorowy. Od razu poczujemy, że więcej miejsca zapewnia odpowiedni komfort pracy. Ale oczywiście, nie bez znaczenia jest wielkość kuchni i powierzchnia, jaką możemy wygospodarować na strefę "mokrej roboty". Do wyboru mamy zlewozmywaki półtorakomorowe, z jedną komorą normalną i drugą małą, służącą np. do ociekania umytych warzyw oraz z płaskim ociekaczem. Można też kupić zlew jednokomorowy lub bardzo duży dwuipółkomorowy. Można wybrać też wersję narożnikową lub model okrągły. Zlewozmywak może być nakładany na szafkę, lecz częściej jest wpuszczany w blat (producent zwykle dołącza papierowy szablon, który ułatwia prawidłowe wycięcie otworu w blacie).

Zlewozmywak połączony z blatem to luksus dostępny wyłącznie na zamówienie - dowolny model np. z corianu jest wgrzewany w blat z tego samego materiału. To bardzo dobre rozwiązanie, szczelne, wyjątkowo trwałe i estetyczne, ale, niestety, drogie.

Do naszego zlewozmywaka możemy dokupić szereg akcesoriów ułatwiających pracę. Po pierwsze, jeśli nasza kuchnia jest mała i chcemy zaoszczędzić odrobinę miejsca, to dobrym pomysłem byłyby specjalne deski do krojenia nakładane na komorę. Można dzięki temu uzyskać nadprogramową powierzchnię roboczą blatu. Deski mogą być wyprofilowane z drewna, kompozytów lub tworzyw sztucznych. Podobnie działają dodatkowe ociekacze. Mogą nam również zostać zaoferowane specjalne, nakładane tarki do jarzyn lub koszyki do ich osuszania.

Jeśli mamy taką możliwość, bo nasz zlewozmywak jest do tego przystosowany, to ciekawym pomysłem byłoby zainstalowanie dozownika płynu do zmywania. Niektóre modele mają także otwór na odpadki, czyli bezpośrednie połączenie gumową rurką z koszem na śmieci umieszczonym pod zlewozmywakiem. Takie rozwiązanie zaoszczędza nam przede wszystkim częstego pochylania się nad nisko postawionym wiadrem. Można też zdecydować się na model z młynkiem do rozdrabniania odpadów, przyłączanym do otworów odpływowych. Trzeba jednak uważać, by przypadkiem nic twardego, jak np. szkło, go nie uszkodziło.

opr. i zdjęcie: Blanco

Data publikacji: 2013-08-05

Zobacz też:

Pozostałe porady
Stal szlachetna, kompozyt czy ceramika - wybieramy zlewozmywak!

Kategoria: Zlewy i baterie

Zakup zlewozmywaka to jedna z poważniejszych inwestycji kuchennych, bo ma on nam służyć przez wiele ... Czytaj dalej
Skosy w kuchni - jak sobie z nimi poradzić?

Kategoria: Całe pomieszczenie

Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Zagospodarowanie ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Kuchnie marki Rust

Firma Ernest Rust od ponad 50 lat projektuje i tworzy wnętrza kuchenne odznaczające się nowoczesnym designem, niezwykłą elegancją ... czytaj dalej

Aranżacje
Ciekawe rozwiązania - wyspa w kuchni

To może być najważniejszy punkt twojego mieszkania. Przemyślana i dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna stanie się nie tylko miejscem wspólnego gotowania, ale też przeżywania ... czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe