Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Kuchnia i jadalnia

Oświetlenie w kuchni

Kategoria: Światło

Wygodna i piękna, ale również bezpieczna - taka powinna być idealna kuchnia. Dobre oświetlenie jest tu warunkiem koniecznym, dlatego tak ważny jest przemyślany projekt instalacji.

Jeśli wydaje nam się, że zaplanowaliśmy dwa razy za dużo punktów elektrycznych, to znaczy, że mamy ich w sam raz! Pamiętajmy o tym, że z reguły większość gniazdek jest zajęta stale lub czasowo przez urządzenia AGD, oświetlenie w kuchni musimy więc trwale zintegrować z instalacją wewnętrzną mieszkania.

Światło w kuchni ma wiele ważnych zadań. Górna lampa równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie, ale w tradycyjnie urządzonych wnętrzach jej przydatność przy pracach kulinarnych jest znikoma - oświetla jedynie plecy kucharza. Do przygotowywania posiłków niezbędne jest dobre oświetlenie blatu roboczego. Zadania tego nie spełnią oprawy montowane na krawędzi górnych szafek, ponieważ oświetlają tylko zewnętrzny pas blatu. Ich rolą jest umożliwić nam szperanie w szafkach, a także dodać powabu całej aranżacji.

Podobne zadanie mają wewnętrzne oprawy meblowe montowane zwykle w szafkach o szklanych frontach: doświetlenie podnosi wartość funkcjonalną zabudowy, a przy okazji tworzy we wnętrzu kuchennym ciekawą iluminację. Warto pamiętać o możliwości zastosowania światła kolorowego i niebanalnego układu przeszkleń - można w ten sposób wykreować fascynującą scenografię wieczornego posiłku.

Żadne dekoracje nie zastąpią jednak w kuchni opraw podszafkowych. Tylko one zapewnią doskonałe i precyzyjne oświetlenie blatu - głównego miejsca pracy kucharza. To lampy, które poza wygodą zapewniają bezpieczeństwo, dlatego nie wolno z nich rezygnować. Jeśli nie planujemy w kuchni górnych szafek, warto pomyśleć o długiej półce nad blatem, pod którą można będzie zamontować oprawy. Osadzenie ich bezpośrednio w ścianie da efekt niekorzystny: światło może nas oślepiać.

   
W meblach kuchennych Onda dna szafek wiszących pełnią funkcję opraw oświetleniowych (fot. Studio Estima)   Waga lekka. Paski ledowe zamontowane w profilu PDS z płyty MDF o niskiej masie można zamontować nawet w najmniejszych zakamarkach (fot. Kluś Design)   Trójkątne oprawy oświetleniowe Airone M możemy skompletować z podobnymi, maskującymi gniazdko lub włącznik. (fot. Black Red White)

Kuchenne oświetlenie funkcjonalne może mieć różne formy. Oprawy pojedyncze, tzw. oczka, montowane bezpośrednio w płycie meblowej od spodu szafki, wyglądają subtelnie i dyskretnie. Modne są oprawy liniowe złożone z ciągu podłużnych lamp, a także oprawy płaszczyznowe, oferowane przez renomowanych producentów mebli, w których źródło światła jest zintegrowane z dnem szafki wiszącej.

Wybierając, należy pamiętać o emitowanym przez lampy cieple. Żarówki i bardzo popularne halogeny wydzielają go bardzo dużo i mogą być przyczyną poparzenia, zużywają też (zwłaszcza halogeny) wiele energii. Lepsze pod tym względem są świetlówki, ale potrzebują ok. minuty czasu na uzyskanie pełnej mocy świetlnej, a barwę ich światła nie każdy lubi. Karierę robią ostatnio lampy LED - energooszczędne, a co za tym idzie, prawie nie emitujące ciepła. Technologia ta sprzyja minimalizacji: oprawy mogą mieć postać cienkich wąskich pasków, dzięki czemu można je bez problemu montować we wnętrzach szafek i szuflad.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Studio Estima

Data publikacji: 2014-01-02

Zobacz też:

Pozostałe porady
Kolacja wigilijna - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Kategoria: Zastawa i akcesoria

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, zasiądziemy do stołu, żeby spożyć kolację wigilijną. ... Czytaj dalej
Jak odpowiednio dbać o sprzęty AGD?

Kategoria: AGD

Nieprzyjemny zapach z pralki, osadzający się kamień i tłuszcz w zmywarce, resztki jedzenia na ściankach ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Indukcja czy gaz? Jaką płytę grzewczą wybrać?

Wybór płyty grzewczej jest sporym wyzwaniem, przed którym staje każdy, kto wyposaża kuchnię. Niektórzy nie wyobrażają sobie ... czytaj dalej

Aranżacje
Kuchnia jak salon

Już nie tylko funkcjonalna, ale także wygodna. I zachęcająca, by cała rodzina spędzała w niej czas razem. Dziś w kuchni już nie tylko gotujemy, ale też pracujemy i bawimy się z dziećmi. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe