Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Kuchnia i jadalnia

Jak szybko i sprawnie pomalować mieszkanie?

Kategoria: Ściany i podłogi

Malowanie mieszkania wiąże się z dużym bałaganem i chaosem. Kapiąca farba, problem z pomalowaniem sufitu, zmęczenie - kto nie zna tych problemów? Czy jednak zawsze musi tak być? Sprawdźmy skuteczne sposoby na sprawne przeprowadzenie remontu mieszkania.

Przede wszystkim - przygotuj pomieszczenie

Malowanie ścian wcale nie musi być męczące i długotrwałe, wystarczy postępować według kilku wskazówek, a metamorfoza pomieszczenia odbędzie się szybko oraz sprawnie. Prace należy rozpocząć od przygotowania pokoju. Konieczne jest dokładne odkurzenie pomieszczenia oraz osłonięcie mebli i sprzętów folią malarską. Oczywiście idealnym rozwiązaniem będzie wyniesienie na czas remontu kanapy, telewizora czy stołu do innego pokoju, jednak folia również doskonale zabezpieczy sprzęty przed kapiącą farbą. Przykrycie mebli nie zajmie nam dużo czasu!

Należy także zadbać o podłogę, najlepiej również używając w tym celu folii. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu kontaktów, żyrandoli, framug drzwiowych i okiennych. Jeśli zrobimy to dokładnie, to oszczędzimy czas, który poświęcilibyśmy potem na ewentualne czyszczenie plam po farbie.

Przed przystąpieniem do malowania zweryfikujmy stan ścian - czy stara farba wymaga zeskrobania, a może na powierzchni widoczne są dziury i nierówności, które trzeba przykryć warstwą gładzi szpachlowej?

Przybory do malowania ścian, fot. stux/CC0Sprawne malowanie ścian i sufitu

Po wstępnym etapie możemy nareszcie przystąpić do fazy zasadniczej. Malowanie ścian jest naprawdę proste - wystarczy porządny wałek lub pędzel. Pamiętaj, żeby konsekwentnie trzymać się wybranego narzędzia do pracy, wówczas efekty będą najlepsze.

W pierwszej kolejności na ściany nanieśmy warstwę gruntu. Nawet jeśli wydłuży to czas prac, to jednocześnie sprawi, że właściwa farba szybciej pokryje ścianę oraz będzie bardziej trwała.

Farbę trzeba dokładnie wymieszać, a malowanie należy rozpocząć od sufitów - to najważniejsza zasada. Istotny jest także kierunek nakładania farby na sufit. Jeśli zaczniemy od strony okna, to unikniemy nieestetycznych prześwitów. Po pomalowaniu sufitu zabieramy się za ściany. W tym przypadku również kierujemy się zasadą "od góry do dołu", wykonując zamaszyste pociągnięcia. Zaopatrzmy się również w małe pędzle, które ułatwią nam malowanie trudno dostępnych miejsc.

Spieszysz się? Postaw na malowanie natryskowe

Wzornik kolorów, fot. kaboompics/CC0

Malowanie natryskowe to jeden z najszybszych sposobów na sprawne pomalowanie całego mieszkania. Koniec z wałkami, pędzlami i kapiącą farbą, koniec z bałaganem. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny pistolet malarski, a ścianę pomalujesz w ciągu 5 minut.

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia z pojemnikiem, które służą do szybkiego malowania natryskowego ścian, sufitów, rozpylania bejc oraz lakierów do drewna. Strumień farby można regulować i dostosować do indywidualnych potrzeb. Malowanie odbywa się bardzo precyzyjnie, a ściany szybko pokrywane są warstwami farby.

Na rynku znajdziemy zarówno pistolety, jak i specjalistyczne agregaty malarskie rozpylające różne rodzaje farb: lateksowe lub dyspersyjne, dzięki czemu Twoje mieszkanie szybko zmieni wystrój.

Masz tylko 1 dzień na pomalowanie pokoju? Korzystając z funkcjonalnego pistoletu malarskiego błyskawicznie przeprowadzisz metamorfozę wnętrza!

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcia: domena publiczna

Data publikacji: 2016-08-17

Zobacz też:

Pozostałe porady
Kolacja wigilijna - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Kategoria: Zastawa i akcesoria

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, zasiądziemy do stołu, żeby spożyć kolację wigilijną. ... Czytaj dalej
Jak odpowiednio dbać o sprzęty AGD?

Kategoria: AGD

Nieprzyjemny zapach z pralki, osadzający się kamień i tłuszcz w zmywarce, resztki jedzenia na ściankach ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Indukcja czy gaz? Jaką płytę grzewczą wybrać?

Wybór płyty grzewczej jest sporym wyzwaniem, przed którym staje każdy, kto wyposaża kuchnię. Niektórzy nie wyobrażają sobie ... czytaj dalej

Aranżacje
Kuchnia jak salon

Już nie tylko funkcjonalna, ale także wygodna. I zachęcająca, by cała rodzina spędzała w niej czas razem. Dziś w kuchni już nie tylko gotujemy, ale też pracujemy i bawimy się z dziećmi. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe