Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Zakupy

Kuchnia i jadalnia

Jak urządzić kuchnię - zasady ergonomii

Tekst: Justyna SkładowskaZdjęcia: serwisy prasowe firm

Jak urządzić kuchnię tak, żeby zaoszczędzić nieco czasu, który musimy codziennie spędzać przy gotowaniu? Warto stosować zasady ergonomii przy urządzaniu kuchni.

Jak obliczono, w ciągu roku spędzamy w kuchni około miesiąca. Ponieważ roboty kuchenne, które same zrobią obiad i pozmywają, nie są jeszcze dostępne w sklepach, proponujemy inny, sprawdzony sposób - zastosowanie zasad ergonomii przy urządzaniu kuchni i ułatwień w utrzymaniu porządku w szafkach i szufladach.

Każdego dnia dziesiątki razy kursujemy między stołem a ciągiem szafek, otwieramy i zamykamy drzwiczki i szuflady, wykonujemy mnóstwo najróżniejszych czynności na blacie roboczym, przy zlewozmywaku i płycie kuchennej.

By zaoszczędzić sobie przemęczenia, warto zastanowić się, czy nasza kuchnia jest dobrze urządzona i czy układ szafek w następnej nie powinien być bardziej przemyślany. A może problem polega jedynie na braku porządku? Może w szafkach i szufladach panuje chaos i dlatego ciągle drepczemy w kółko, szukając noża albo przypraw? Na to też jest sposób.

Zabudowa kuchenna z frontami z mdf-u ART DE VIVRE Funkcjonalna wyspa wyposażona w płytę kuchenną FALMEC Funkcjonalna, nowoczesna zabudowa kuchenna DEVO
Zabudowa kuchenna z frontami z matowego mdf-u, drzwiczki niektórych szafek zrobione są z mlecznego szkła. Dodatkowym łatwo dostępnym miejscem do przechowywania są ażurowe półki ze stali, Gatto, ART DE VIVRE, cena zależna od projektu Nad dużą funkcjonalną wyspą wyposażoną w płytę kuchenną nie może zabraknąć idealnie dobranego okapu - na zdjęciu model Elittica ze stali nierdzewnej i szkła hartowanego, sterowany elektronicznie, wyposażony w oświetlenie neonowe, FALMEC, 7999 zł Wyjątkowo funkcjonalna, nowoczesna zabudowa kuchenna ozdobiona poziomymi frezowaniami w frontach. Niektóre szafki mają drzwi z matowego szkła, dzięki czemu delikatnie widać ich zawartość, DEVO, cena zależna od projektu

Pierwsza zasada ergonomii w kuchni - Dobra kolejność

W kuchni wykonujemy wciąż te same czynności, a ich kolejność jest zazwyczaj taka sama. Po przyjściu ze sklepu, wkładamy żywność do lodówki i szafek, potem przygotowujemy posiłek, myjąc i obierając warzywa, krojąc mięso i stopniowo przenosimy się w stronę płyty kuchennej.

Jeśli to możliwe, zaplanujmy miejsce na lodówkę przy wejściu do kuchni. Dalej powinna znaleźć się linia szafek z blatem roboczym (o długości co najmniej 40-60 cm), zlewozmywak, znowu blat (również rozsądnie długi) i w końcu piekarnik oraz płyta kuchenna.

W strefie ze zlewozmywakiem, w szafkach powinno znaleźć się miejsce na naczynia - przydadzą się np. głębokie szuflady z segregatorami na talerze i płytsze, z miejscem na sztućce. W pobliżu płyty kuchennej i piekarnika powinniśmy mieć natomiast garnki oraz wszelkie widelce, łyżki i noże, które przydadzą się do mieszania i siekania.

Wyposażenie oraz urządzenie tak dobrze zaplanowanej kuchni wymaga pomocy specjalistów ze studia kuchennego, którzy wykonają zabudowę na wymiar. Kupowanie gotowych szafek o typowych rozmiarach oznacza wprawdzie znacznie mniejsze wydatki, ale za to grozi zrujnowaniem misternego planu i pożegnaniem z zasadami ergonomii w kuchni.

Wystarczy, że w naszej kuchni np. w żaden sposób dwie typowe szafki, w których planowaliśmy miejsce na garnki, nie zmieszczą się między zlewozmywakiem a płytą (te elementy trudno przestawiać, bo wymagają podłączenia do istniejącej już instalacji wodociągowej, do odpływu, do prądu i ewentualnie do gazu). Firmy wykonujące zabudowę na wymiar też posługują się standardowymi szafkami, ale oferują większy wybór rozmiarów oraz wykonywanie nietypowych elementów.

Nowoczesna kuchnia Toledo KUCHNIE FALCON Fronty kuchni Allegra HEBAN  Ascetyczna w formie kuchnia LOOF ART
Nowoczesna kuchnia Toledo wyposażona w dwa piekarniki: jeden konwekcyjny, drugi z termoobiegiem, grill elektryczny oraz szufladę do przechowywania. Do wyboru 3 opcje płyty grzejnej: gazowa, ceramiczna, indukcyjna. Model z gazową płytą grzejną posiada 5 palników i podgrzewacz elektryczny, Bertazzoni, KUCHNIE FALCON, od 12500 zł Fronty kuchni Allegra mogą być wykonane w jednym z siedmiu wzorów imitujących strukturę drewna, oraz jednym z 14 laminatów w połysku. Model ten charakteryzuje się listwą aluminiową która daje możliwość otwierania frontów bez uchwytów. Na zdjęciu szafki stojące z frontami laminowanymi, struktura drewna Grigio Roccia oraz szafki wiszące w laminacie Bianco Lucio, Stosa, HEBAN, ok. 13500 zł Ascetyczna w formie kuchnia maskująca swoją funkcję dzięki prostocie bryły i ukryciu sprzętów kuchennych. Wykonana ze szlachetnych materiałów - naturalnego forniru i kwarcu tworzy wyjątkowo elegancką kompozycję. Wyspa jest wykonana w całości z kamienia - włącznie z frontami, LOOF ART, cena zależna od projektu

Druga zasada ergonomii w kuchni - Na odpowiedniej wysokości

W zabudowie kuchennej istotna jest nie tylko szerokość, ale i wysokość szafek. By można było wygodnie pracować, blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 85-90 cm. To dane sprawdzone dla osób o wzroście 165 cm, niższe lub wyższe - muszą się ratować regulacją wysokości nóżek szafek (a co za tym idzie, doborem odpowiedniej wysokości cokołów) oraz wyborem cieńszego lub grubszego blatu.

Pamiętać należy, że wysokość szafek jest skorelowana z wysokością sprzętu AGD, dlatego nie polecamy dokonywanych na własną rękę eksperymentów z wysokością kuchennej zabudowy. Warto też dobrze przemyśleć, na jakiej wysokości zamontujemy górne szafki. Zaleca się, by przestrzeń między nimi a blatem wynosiła ok. 45-55 cm. To umożliwi wygodną pracę, a jednocześnie pozwoli sięgać bez drabinki po najwyżej umieszczone rzeczy.

Istnieją, co prawda, rozwiązania pozwalające ściągnąć na dół górną szafkę, ale są one dostępne u niewielu wytwórców mebli kuchennych i oczywiście kosztowne. Czasem jednak bez drabinki w kuchni się nie obejdzie, producenci bowiem niekiedy swobodniej, niż szafek dolnych, traktują formę i wymiary górnych, których nie ograniczają wymiary sprzętu AGD. W niektórych wersjach wyposażenia kuchni górne szafki są bardzo wysokie i np. montuje się je do sufitu.

Posłużenia się drabinką wymagają również modne ostatnio kuchenne szafy gospodarcze, wykorzystujące całą przestrzeń między podłogą a sufitem. Zyskujemy dzięki nim sporo miejsca do przechowywania żywności i naczyń.

Data publikacji: 2012-09-20

Zobacz też:

Pozostałe artykuły
Kuchnia jak salon
Kuchnia jak salon
Kuchnia jak salon
Kuchnia jak salon
Już nie tylko funkcjonalna, ale także wygodna. I zachęcająca, by cała rodzina spędzała w niej czas razem. Dziś w kuchni już nie tylko gotujemy, ale też pracujemy i bawimy się z dziećmi.   Czytaj dalej
Ciekawe rozwiązania - Wyspa w kuchni
Ciekawe rozwiązania - Wyspa w kuchni
Ciekawe rozwiązania - Wyspa w kuchni
Ciekawe rozwiązania - wyspa w kuchni
To może być najważniejszy punkt twojego mieszkania. Przemyślana i dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna stanie się nie tylko miejscem wspólnego gotowania, ale też przeżywania naprawdę rodzinnych chwil.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Kolacja wigilijna - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, zasiądziemy do stołu, żeby spożyć ... czytaj dalej

Jak odpowiednio dbać o sprzęty AGD?

Nieprzyjemny zapach z pralki, osadzający się kamień i tłuszcz w zmywarce, resztki ... czytaj dalej

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Indukcja czy gaz? Jaką płytę grzewczą wybrać?

Wybór płyty grzewczej jest sporym wyzwaniem, przed którym staje każdy, kto wyposaża kuchnię. Niektórzy nie wyobrażają sobie ... czytaj dalej

Aranżacje
Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe