Ulubiony kiosk WIOSENNE WYDANIE Budujemy Dom PRZEJRZYJ I ZAMÓW - PRZESYŁKA GRATIS >>

Kwiaty

Poinsecja zwana Gwiazdą Betlejemską

Poinsecja zwana Gwiazdą Betlejemską

Tekst: Paweł RomanowskiZdjęcia: Stars For Europe

To niezwykłe, że roślina, która nie ma nic wspólnego z Betlejem stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia. Pochodzi z Meksyku i jest tam znana jako Flor de Nochebuena - Kwiat Bożego Narodzenia. W języku Azteków roślina nosiła nazwę Cuetlaxochitl, co oznaczało "gwiezdny kwiat".

Poinsecja12 grudnia - Dzień Poinsecji

Ta zimowa data wiąże się z Joelem Poinsettem, pierwszym ambasadorem USA w Meksyku, dyplomatą, który był także - a raczej przede wszystkim - lekarzem, botanikiem i miłośnikiem roślin. Blisko dwieście lat temu wysłał do ogrodu botanicznego w Filadelfi i kilka niezwykłych roślin, które dla upamiętnienia jego sylwetki nazwano poinsecjami.

Poinsett zmarł 12 grudnia 1851 roku - na jego cześć amerykański Kongres ustanowił 12 grudnia Dniem Poinsecji. Tego dnia na całym świecie ludzie wręczają sobie "gwiaździste" prezenty.

Meksykańska legenda o poinsecji

W XIX wieku biedna dziewczyna, idąc do kościoła, zerwała rosnącą przy drodze roślinę. Chciała nią przyozdobić ołtarz, aby uczcić narodziny Jezusa. Nie było jej stać na inną ozdobę, ale wiedziała, że dla Boga liczą się szczere chęci, a nie materialna wartość podarunku. W pewnej chwili niepozorne, zielone liście zmieniły barwę na piękną krwistą czerwień. Począwszy od tego dnia roślina nazywana jest Flor de Nochebuena, czyli kwiat Bożego Narodzenia.

Poinsecja - świąteczna dekoracja kuchniPoinsecja niejedno ma imię

Gwiezdna roślina znana jest pod wieloma nazwami: gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz piękny (łac. Euphorbia pulcherrima). Żartobliwie mówi się o niej: najpiękniejszy z wilczomleczy. Botaniczna nazwa wilczomlecz pochodzi od silnie drażniącego skórę białego soku, który wycieka nawet przy najmniejszym skaleczeniu rośliny.

Liście!... nie kwiaty

Cechą charakterystyczną gwiazdy betlejemskiej są barwne przylistki. Bywają w różnych kolorach (czerwonym, różowym, żółtym, kremowym), ale zawsze ułożone są w charakterystyczny kształt gwiazdy (stąd też polska nazwa rośliny). Często uważamy je za kwiaty, ale to błąd. Właściwe kwiaty poinsecji są małe i niepozorne, ukryte wewnątrz gwiazdy z dekoracyjnych przylistków. Obecnie znamy ponad sto odmian poinsecji. Najnowsze z nich posiadają nakrapiane lub karbowane liście.

Gałązka poinsecji przetrwa do dwóch tygodni w bukiecie lub jako dekoracja stołu. Aby  przedłużyć jej żywotność, należy natychmiast po obcięciu zanurzyć końce łodyg we wrzątku lub przytrzymać nad ogniem. Zapobiegnie to wyciekaniu soku.

Elegancka dekoracja świąteczna z żółtą poinsecjąKolory na zamówienie

To nie przypadek, że poinsecje mają tak ozdobne, atrakcyjne kolory w okresie Bożego Narodzenia. Przemiana z zielonej rośliny w kolorową gwiazdę zachodzi tylko w odpowiednich warunkach uprawy. Potrzeba siedmiu do dziewięciu tygodni podczas tak zwanych krótkich dni (12-14 godzin ciemności), by gwiazda betlejemska mogła pojawić się w sklepie w całej swojej okazałości.

Producenci poinsecji bardzo dokładnie sterują procesem rozwoju roślin, umiejętnie dozują im światło, aby tuż przed Bożym Narodzeniem zasypać rynek płonącymi czerwienią gwiazdami.

Każdego roku w całej Europie sprzedaje się ponad sto milionów poinsecji, a w grudniu co druga jest kupowana jako prezent.

Przeczytaj zanim kupisz!

Wybierając roślinę, trzeba sprawdzić, czy ma mocne i grube liście, a jej żółte i zielone kwiatki ukryte pomiędzy kolorowymi przylistkami nie są uszkodzone. Nie kupujmy poinsecji ustawionych w miejscach narażonych na częste przeciągi. Warto też dotknąć podłoża - powinno być lekko wilgotne. Jeśli jest całkiem suche lub bardzo mokre, zrezygnujmy z zakupu.

Czerwona poinsecja - dekoracja bożonarodzeniowa

Nie wolno dopuścić, by podczas transportu do domu roślina miała kontakt z lodowatym powietrzem. Poinsecja źle znosi zimno i jest wrażliwa na niskie temperatury. Owińmy ją szczelnie papierem i jak najszybciej przenieśmy do ciepłego pomieszczenia.

Sekrety uprawy poinsecji

Gwiazda betlejemska najlepiej rośnie w jasnym miejscu, jeśli jednak będzie narażona na bezpośrednie promienie zimowego słońca, jej barwne przylistki zaczną tracić kolor. Lubi ciepłe miejsca (około 20-22°C), za to nie znosi zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15°C z pewnością nie jest dla niej wskazana. Powinna być podlewana dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie.

Data publikacji: 2016-12-18

Pozostałe kompozycje kwiatowe
Pielęgnacja storczyków - moda na orchidee Pielęgnacja storczyków - orchidee w stylowych wnętrzach

Wiele osób ogarnęła już pasja uprawiania storczyków. Ich kwiaty to prawdziwe klejnoty w świecie przyrody. Bogactwo kolorów oraz kształtów sprawia, że te niezwykłe rośliny doskonale nadają się do każdego wnętrza.

Zobacz więcej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
RAUVISIO - polimerowe „szkło”, bezpieczne i trwałe przez lata

Sterylnie czysty, wytrzymały na nacisk i uderzenia materiał, odporny na zarysowania - oto RAUVISIO. To produkt imitujący szkło, ... czytaj dalej

Dom w chłodnych pastelach Chłodne pastele i piękne widoki Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski;Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk;
» Zobacz więcej
Natura czy imitacja? Wybieramy blat kuchenny

Czasem, patrząc na blat z daleka, trudno stwierdzić, czy jest z drewna, metalu, laminatu, kamienia. Nowoczesne technologie pozwalają dziś producentom tworzyć powierzchnie niemal ... czytaj dalej

 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl, a dostaniesz prezent! 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
- najświeższe trendy w aranżacji wnętrz;
- nowości ze świata designu i rynku;
- praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wgodniej;
- najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" ;
- informacje o rabatach, promocjach
i konkursach.
Zapisz się do newslettera
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe