Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Kwiaty

Beton architektoniczny to materiał plastyczny
i trwały. Bardzo ładnie komponuje się z zielenią.

Ogród w stylu modern

Tekst: Aldona ZakrzewskaZdjęcia: Flickr - London looks, Karen Roe (3), Thomas Duff, Heather Smithers, PROChris Gladis, Charlotte Gilhooly

W ogrodzie urządzonym w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, mimo pozornego luzu, nie ma elementów przypadkowych. To królestwo pełne harmonii, idealne do relaksu po długim dniu pracy.

Ogrody w stylu modern są jak wnętrza domów - funkcjonalne, uporządkowane, wygodnie umeblowane. Połyskują szkłem i metalem, zaskakują ciekawymi formami z betonu, plastiku czy drewna. Ich znakiem firmowym są też minimalistyczne rzeźby i meble oraz utwardzone placyki (często z dużych elementów) zamiast trawnika. A rośliny sadzi się w prostych dużych donicach oraz w kieszeniach specjalnych mat, tworząc pionowe aranżacje.

 
Nowoczesna dekoracja może też być ażurową przegrodą. W tym ogrodzie ściana z dużych betonowych płyt stanowi też osłonę basenu. Otoczona morzem roślin zagubiła swój surowy charakter.

W takim ogrodzie prym wiodą proste formy (kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt). Widać je zarówno w układzie przestrzennym, jak i w detalach, a nawet roślinności. Do niedawna cechą charakterystyczną modernistycznych ogrodów były wypielęgnowane trawniki, dziś coraz częściej wypierają je nawierzchnie z prostych, kubicznych betonowych elementów (kostki, płyty), często w rozmiarze XXL.

 
Wyposażenie to bardzo ważny element nowoczesnych ogrodów. Dobrze dobrane meble i dodatki tworzą klimat odpowiedni do relaksu.

Ścieżki są zaprojektowane tak, by jak najszybciej prowadziły do celu. Ogród nowej generacji jest stworzony do relaksu, a nie do pracy. Może dlatego tak dużo tu materiałów niewymagających konserwacji (plastiku, betonu, stali, betonu architektonicznego), podkreślających minimalistyczny styl. Tu i ówdzie - na zasadzie kontrastu - pojawia się ciepła posadzka z drewna egzotycznego lub mebel z rattanu, zaskakuje graffiti lub rzucona na beton poducha. Dominują jednak oszczędne minimalistyczne rzeźby, awangardowe lampy, proste zbiorniki wodne i kaskady. Ważnym elementem są meble, zazwyczaj proste, bez ozdób czy ornamentów. Czasami jednak dla ożywienia monochromatycznej ogrodowej aranżacji stosuje się mocne barwy. To samo dotyczy donic, murków i innych elementów wystroju ogrodu.

Na ogrody w stylu nowoczesnym zazwyczaj decydują się ludzie zapracowani, dlatego nie powinny wymagać nieustannego pielenia, koszenia, podlewania. Zgodnie z tą tendencją dużo w nich roślin, które nie mają szczególnych wymagań, przeważnie o prostych kształtach i mocnych sylwetkach (np. funkia, juka), często - dla kontrastu - zestawia się je z gatunkami o zwiewnym pokroju (jak trawy) oraz rodem z babcinego ogródka (np. floks, ostróżka).

Powyżej „świątynia dumania” w nowoczesnym wydaniu, zaaranżowana w altanie otulonej roślinnością. Obok kwiatostany czosnku olbrzymiego, jednej z ulubionych roślin wybieranych do ogrodów w stylu modern.

Popularnym trendem jest też obsadzanie ogrodów roślinami kojarzonymi z chwastami, spotykanymi na podmiejskich łąkach - w ogrodowych aranżacjach wyglądają one tak, jakby rosły tam przez przypadek. Mało tu kwitnących gatunków. Hitem są byliny o zdecydowanych kształtach, np. juki, trawy ozdobne, przegorzany, popłochy, słoneczniki wierzbolistne, trytomy, pustynniki, czosnki ozdobne. Nowoczesny styl podkreślają też drzewa i krzewy o ciekawej formie, np. świerki wężowe, derenie skrętolistne Variegata i gatunki nadające się do cięcia (tawuły, bukszpany, cisy, ligustry, większość iglaków), które można formować w kule.

W tym ogrodzie przyciąga wzrok awangardowa posadzka oraz altana o ciekawej formie i fakturze nawiązującej
do plastra miodu.
Rzeźby i dodatki w stylu modern zaskakują niecodzienną, oryginalną formą.
Data publikacji: 2017-09-08

Zobacz też:

Pozostałe kompozycje kwiatowe
Beton architektoniczny to materiał plastyczny
i trwały. Bardzo ładnie komponuje się z zielenią. Ogród w stylu modern

W ogrodzie urządzonym w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, mimo pozornego luzu, nie ma elementów przypadkowych. To królestwo pełne harmonii, idealne do relaksu po długim dniu pracy.

Zobacz więcej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Łukasz Michalak;Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka;
» Zobacz więcej
Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Kupujemy komodę

Wiatr historii nie zaszkodził komodzie. Mamy dziś piękne regały, pojemne szafy, sprytne zabudowy (niektóre całkiem niewidoczne) i nieśmiertelne meblościanki. A jednak skrzyniowy ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe