Nawet najmniejszy balkon może być funkcjonalny i wygodny. Zastanawiasz się, jak go urządzić? Czym osłonić balkon? Ta lektura jest dla Ciebie!

Balkon to niestety często wciąż zaniedbywana przestrzeń. Te dodatkowe kilka metrów mogłoby stać się azylem, strefą wypoczynku, integracji na świeżym powietrzu. Tymczasem wciąż na polskich balkonach królują stare meble, suszarki na pranie, czy weki. Dlaczego traktujemy balkon po macoszemu? Cóż, ciekawa i funkcjonalna aranżacja balkonu to wciąż duże wyzwanie. Dodatkowo zniechęca nas fakt, iż na balkonie trudno jest zachować prywatność. Jak odczarować tę przestrzeń i stworzyć miejsce zachęcające do relaksu? Jak osłonić się na balkonie?

Jak osłonić balkon?

Aby wypoczynek na balkonie był komfortowy, musimy czuć się tu swobodnie. Z pewnością dla wielu z nas, fakt, iż jesteśmy doskonale widoczni dla otoczenia, nie jest dogodny. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby osłonić się na balkonie, stwarzając sobie namiastkę prywatności i wolności.

Jak możemy osłonić się na balkonie? Do dyspozycji mamy:

⦁ maty technorattanowe,

⦁ maty wiklinowe,

⦁ parawany z drewna, lameli,

⦁ osłony z roślinności.

Mata technorattanowa na balkon

Technorattanowa osłona balkonu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Maty z technorattanu mają wiele zalet, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników balkonu. Jednak aby użytkowania maty było bezproblemowe i satysfakcjonujące, musimy zainwestować w matę wysokiej jakości wykonania, z trwałego tworzywa. W supermarketach możemy czasem kupić maty osłaniające, jednak nie dorównują one tym z dobrych sklepów ogrodniczych.

Czym wyróżnia się dobra mata technorattanowa?

⦁ jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne - mata mimo upływu lat i intensywnego oddziaływania słońca, deszczu, wiatru, nie będzie płowiała, nie zniszczy się. Wysoka jakość jest gwarancją odporności, w przeciwieństwie do mat tańszych, które już po pierwszym sezonie płowieją, a czasami strzępią się.

⦁ jest grubsza, a dzięki temu nie prześwituje, zapewnia nam swobodę. Dodatkowo grubsza mata = większa trwałość, wytrzymałość na wiatr, uszkodzenia mechaniczne.

⦁ jest dostępna w wielu rodzajach, sklepy z wyposażeniem ogrodowym oferują nie tylko mnóstwo kolorów mat technorattanowych, ale również różne rodzaje splotów.

⦁ można ją dowolnie przycinać, mata nie będzie strzępić się, ani pruć, w przeciwieństwie do mat tańszych.

Maty z technorattanu mocujemy bezpośrednio do balustrady. Mocowanie wykonujemy za pomocą opasek zaciskowych. Maty są dwustronne, dzięki czemu wyglądają dobrze z każdej strony. Mata może być zamocowana na wierzchu balustrady, lub przepleciona przez słupki .

Wiele mat z technorattanu jest wykonana ze specjalnym oczkowaniem, które ułatwią solidne zamontowanie ich do balustrady balkonu. Najczęściej sklepy oferują do wyboru maty z oczkowaniem i bez.

Maty z technorattanu są bardzo wygodne w użytkowaniu - technorattanu nie wymaga impregnacji, czy dodatkowej pielęgnacji. Matę możemy pozostawić na balkonie przez cały rok - nawet zimą.

Po zimie wystarczy odświeżyć ją za pomocą wody z płynem do naczyń - ale nie jest to obowiązkowe. Zaletą jest również fakt, iż matę możemy ładnie skomponować z meblami z technorattanu, które ustawimy na balkonie, czy też jej kolor i styl, można dopasować do charakteru balkonu.

Wiklinowe maty jako osłona balkonu

Maty z wikliny, czy rattanu, to propozycja, która najbardziej pasuje do balkonów w stylu boho czy rustykalnym. Z nowoczesnym wyposażeniem balkonu, czy mieszkania, taka osłona nie wygląda dobrze. Niestety, maty takie mają więcej wad niż zalet - są mało odporne na czynniki zewnętrzne, właściwie po jednymi sezonie, wymagają wymiany.

Dodatkowo nie zapewniają nam pełnej przesłony, gdyż są lekko ażurowe. Technorattan i rattan łatwo jest uszkodzić mechanicznie, a mocowanie, niezależnie od sposobu montażu, nie zawsze jest stabilne, ze względu na kruchliwość tworzywa.

Urządzamy mały balkon: rośliny od zadań specjalnych

Ciekawym sposobem przesłonięcia się na balkonie, jest wykorzystanie roślin. Kompozycje roślinne, czy to wykonane z krzewów, czy pnączy, są w stanie stworzyć szczelną, i atrakcyjną barierę, przed ciekawskim wzrokiem. Rośliny, jakie zdecydujemy się wykorzystać w roli zielonego parawanu, muszą spełniać jedno kryterium - muszą dobrze rosnąć w donicy.

A jakie gatunki wybrać? Bardzo dobrym pomysłem będzie wybór pnączy, które może wspinać się po balustradzie, czy też kratownicy, zamocowanej przy donicy. Do dyspozycji mamy pnącza jednoroczne, dające szybki, ale krótkotrwały efekt - wilec, groszek pachnący, fasola ozdobna, tunbergia oskrzydlona. Z wieloletnich sprawdzi się winobluszcz, bluszcz, clematis, hortensja pnąca, milin, wiciokrzew, actinidia. Jeżeli zdecydujemy się na roślinę wieloletnią, zadbajmy o donicę, która powinna być wyposażona w izolację ze styropianu - chroniącą korzenie przed przemarzaniem.

Nie tylko pnącza mogą stworzyć zieloną ścianę, w tej funkcji sprawdzą się też inne rośliny - byliny, krzewy, a nawet drzewa, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie. W donicy balkonowej dobrze urosną sosny, np. kosodrzewina, jałowce, irga, berberys, tawuła, hortensje, rododendrony, trzmieliny, graby, dęby, klony, wierzby, brzozy, wizytowniki, laurowiśnie, róże.

Z bylin proponujemy trawy ozdobne, hosty, liliowce, rozchodniki. Bujny gąszcz mogą stworzyć też gatunki jednoroczne - pelargonie, begonie, surfinie, komarzyce, starce, werbeny. Przewieszające się przez skrzynki balkonowe, kwiaty jednoroczne, stworzą piękne, zielone zasłony, oddzielające nas od otoczenia.

Lamelowe panele balkonowe

Coraz popularniejszym sposobem na odgrodzenie się na balkonie, są panele lamelowe, wykonane z drewnianych listewek. Panele, wykonane z drewna, tworzą przęsła, które stosuje się najczęściej pomiędzy sąsiednimi balkonami. Ich zaletą jest funkcjonalność i ładny wygląd. Drewno możemy pomalować na dowolny kolor, dopasowując je do każdego stylu.

Mały balkon a meble balkonowe?

Meble na balkonie muszą sprostać wielu wymaganiom. Na małej, ograniczonej powierzchni balkonu, każdy centymetr jest na wagę złota - dlatego meble muszą być funkcjonalne, wygodne, i trwałe. Najlepiej, poszukując mebli decydować się na tworzywo, zupełnie odporne na czynniki atmosferyczne - najczęściej meble są na balkonie przez 12 miesięcy w roku, nie chowamy ich do mieszkania kiedy pada, czy na zimę. Aby nie marnować centymetrów cennej przestrzeni stawiajmy na proste i minimalistyczne kształty, które nie zagracają przestrzeni. Meble uszaki, czy takie z dużymi poduchami zarezerwowane będą dla większych balkonów i tarasów.

Jeżeli dysponujesz tylko małym balkonem, wybieraj meble wielofunkcyjne. Na przykład - skrzynia balkonowa może być miejscem na poduchy, czy inne drobiazgi, a także funkcjonalnym siedziskiem, lub stolikiem. Najwygodniejsze będę meble składane, które w razie potrzeby możesz szybko złożyć i odstawić na bok, lub rozłożyć, gdy potrzeba dodatkowych siedzisk, czy stolika. Warto też wybierać meble, szczególnie dedykowane na balkon - na przykład mocowane do balustrady.

Kilka praktycznych wskazówek na mały balkon

Jak urządzić mały balkon, aby wydawał się większy, był funkcjonalny, a jednocześnie przytulny? Warto zastosować się do kilku wskazówek:

⦁ na małym balkonie stosujemy jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń, biele, szarości, błękity będą sprawiać wrażenie lekkości, przestrzeni,

⦁ wykorzystujemy każdą przestrzeń, pionową i poziomą, (np. na ścianach mocujemy donice, pod sufitem kratownice, po których będą pięły się pnącza),

⦁ staramy się, aby balkon stylistycznie nawiązywał do designu mieszkania, wtedy będzie stanowił jego kontynuację , a nie zupełnie oddzielną, małą przestrzeń,

⦁ lepiej stosować donice wiszące, ale jeżeli już kupujesz donice na podłogę, wybieraj te kwadratowe - łatwiej ustawić je i dopasować do przestrzeni balkonu.

Na małym balkonie, podobnie jak w ogrodzie, możemy zastosować lustra i lustrzane odbicia. Otoczenie odbijające się w lustrze, sprawi, iż balkon stanie się bardziej przestrzenny. Balkon to wciąż zaniedbywana przestrzeń.Drobny wysiłek, włożony w jego aranżację, może sprawić, że stanie się ulubionym miejscem do wypoczynku, spotkań z najbliższymi, a nawet pracy. Może warto w tym sezonie wygodnie urządzić się na swoim balkonie?

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl