Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Mistrzowie designu

Stoję na trzech nogach. Projekty Agnieszki Bar

2017-04-28

Projektantka, artystka, rzemieślnik. Agnieszka Bar łączy różne role za pomocą jednego materiału - szkła. To ono, jego zalety i tajemnice stały się centrum jej zainteresowań.

W rodzinie Agnieszki Bar nie ma tradycji artystycznych, są za to ludzie silnie związani z rzemiosłem. Babcia była krawcową, natomiast tata zajmował się stolarstwem i tokarstwem. Dla Bar kreowanie przedmiotów jest więc czymś zupełnie naturalnym.

Motion Blur/Murano Agnieszka Bar
Motion Blur/Murano, kształt obiektu nawiązuje do bączka. Zdobienie wykonane zostało w technice millefiori, charakterystycznej dla szkła z Murano.

Ona swoją drogę zawodową wybrała intuicyjnie, rozpoczynając naukę w Liceum Plastycznym w Jeleniej Górze. Dolny Śląsk ma długie i bogate tradycje szklarskie. Wiele hut charakterystycznych dla tego regionu niestety odeszło w niebyt, a te, które przetrwały, to prawdziwe perełki np. Huta "Julia" w Piechowicach.

W Liceum Plastycznym Agnieszka trafiła do klasy szkła artystycznego. Ten materiał na tyle ją zafascynował, że wiele godzin spędziła w jeleniogórskim Muzeum, które ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji szklanych naczyń. Studia na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP były w tej sytuacji naturalnym wyborem. I to mimo że wcześniej szkło po raz pierwszy pokazało projektantce swoje nieznane, bardziej groźne oblicze.

Tuż przed dyplomem wieńczącym naukę w liceum Agnieszka Bar szlifowała element swojej pracy, a ten w pewnym momencie rozsypał jej się w rękach. Nie dość, że praca pozbawiona została ważnej części, to jeszcze młoda artystka miała poranioną rękę. Do dzisiaj zresztą została jej blizna. Przypomina ona o tym, jak wymagającym materiałem jest szkło i jak wiele uwagi wymaga praca z nim.

Vitka & Vitek, w tym projekcie Agnieszka Bar łączy technikę dmuchania szkła i plecionkarstwo.
Vitka & Vitek, w tym projekcie Agnieszka Bar łączy technikę dmuchania szkła i plecionkarstwo.

Często okazuje się, że gotowy produkt ma jakąś wadę - pęknięcie, bąbelek powietrza. W takiej sytuacji szkło ponownie trafia do przetopienia. To poczucie oczekiwania i niepewności co do efektu końcowego wpisane jest w uprawiany przez nią zawód. Natomiast tym, co projektantka bardzo sobie ceni, są właściwości szkła, które pozwalają na jego niekończący się recykling. Gdy Agnieszka Bar projektuje szklane naczynia, przydaje się wiedza technologiczna, natomiast gdy realizuje unikatowe autorskie projekty, nieocenione są umiejętności z zakresu rzemiosła.

Współpracuje z hutnikami, z którymi wspólnie wytwarza szklane obiekty. Nauczyło ją to lepiej rozumieć materiał. Jak mówi: "rysunek to tylko ogólna wskazówka dla hutnika, prócz niego bardzo ważne są detale i niuanse wypracowywane w trakcie pracy z materią". Przypomina to czytanie zapisu nutowego przez muzyka. Każdy wykonawca inaczej odczytuje intencje kompozytora.

W pracy Agnieszki Bar jest więc projektowanie, jest rzemiosło, jest też sztuka, gdy tworzy unikatowe szklane formy. Czy ta działalność na trzech polach to dla niej nie za wiele?

- Stoję na trzech nogach - śmieje się Agnieszka Bar. Po czym już całkiem poważnie dodaje, że ten układ bardzo jej odpowiada. Na każdym z pól realizuje się trochę inaczej, każde pozwala jej zdobyć wiedzę, którą kompleksowo wykorzystuje. Cały czas pracuje z jednym materiałem, czyli szkłem, ale dzięki temu, że podchodzi do niego z różnych stron, jest nim cały czas zafascynowana. Jest też czwarty obszar aktywności - praca na uczelni. Jest naukowcem i dydaktykiem na Wydziale Ceramiki i Szkła, który sama skończyła.

Czy czasem nie bywa zmęczona? Oczywiście, jak każdy. Ładować akumulatory pozwalają jej podróże. Zarówno te dalekie, jak i bliższe, w Sudety, gdzie dorastała. Natura pozwala jej odpocząć, daje oddech, nowe spojrzenie. Czyste i przejrzyste. Jak szkło.

Data publikacji: 2017-04-28
Agnieszka Bar
Tajemnicze Efemerydy. Projekt powstał we współpracy z Pieńskimi Hutami Szkła "Łużyce" w technologii szkła opalowego.
Agnieszka Bar
Splecione, dokumentacja realizacji projektu.
Agnieszka Bar
Plisowanki, duet kryształowych wazonów, które powstały na zlecenie marki Manufactured Culture. Oferuje ona unikalne projekty tworzone przez projektantów z Europy Środkowej.

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
Tokujin Yoshioka
Tokujin Yoshioka. W rozkwicie
Wśród jego pierwszych zleceniodawców był znakomity projektant mody Issey Miyake. Dziś Tokujin Yoshioka jest równie znany jak jego mentor. Był jedną z gwiazd tegorocznej edycji targów w Mediolanie, gdzie podziwialiśmy jego najnowszy projekt dla marki Louis Vuitton.   Czytaj dalej
Alfredo Häberli
Zabawa designem. Alfredo Häberli - playboy światowego designu
Alfredo Häberli nazywany jest playboyem światowego designu. Jednak wcale nie dlatego, że jest szalenie przystojny i uroczy, choć to prawda. Po prostu projektowanie to dla niego przede wszystkim przyjemność i świetna zabawa.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Szafki Componibili w różnych wersjach i ustawieniach.
Zabawa w przechowywanie
Powiedzieć, ze Componibili to szafka, to jak nic nie powiedzieć. Prosta konstrukcja znalazła się bowiem w najważniejszych kolekcjach designu i milionach domów. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe