Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Porady

Salon

Malowanie kaloryfera - krok po kroku

Kategoria: Grzejniki

Pożółkły kaloryfer z łuszczącą się farbą to wątpliwa ozdoba. Można wymienić go na nowy, jednak znacznie taniej będzie pomalować. Przeczytaj, jak to zrobić, by wyglądał jak nowy!

Modyfikowana emalia akrylowa Śnieżka do kaloryferów tworzy trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur powłoki, a pomalowane nią elementy nie żółkną z czasem.
Lakier Śnieżka Multispray - DO KALORYFERÓW - wymalowania są odporne na temperatury do 80°C, a jedno opakowanie wystarcza na pokrycie około 3 m2 powierzchni. Lakier tworzy gładkie, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne powłoki. Jego formuła zabezpiecza malowane przedmioty przed żółknięciem.

Za odnawianie grzejników najlepiej zabrać się zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy, bo farb nie należy nanosić na rozgrzane powierzchnie. Jeśli jednak przegapiliśmy ten moment, nie wszystko stracone. Zamiast czekać do wiosny, zakręćmy kaloryfer na czas malowania.

Jak zwykle przy malowaniu kluczem do sukcesu jest staranne przygotowanie podłoża i właściwy dobór farby. W przypadku malowania kaloryfera warto się zaopatrzyć w specjalne farby do elementów instalacji centralnego ogrzewania. Tylko takie dadzą nam pewność, że farba jest odporna na działanie wysokiej temperatury i nie odpadnie albo nie zżółknie po jednym sezonie. Szkoda byłoby naszej pracy!

Jak pomalować kaloryfer?

  1. Przed malowaniem kaloryfery muszą być suche, oczyszczone z kurzu i wszelkich zabrudzeń. Jeśli występują ogniska rdzy, drucianą szczotką usuwamy je do czystego metalu. Dla przyspieszenia pracy możemy użyć szczotki montowanej do wiertarki. 
  2. Po oczyszczeniu kaloryfera dokładnie obejrzyj starą powłokę malarską. Jeśli farba się łuszczy, usuń ją be litości (tu też niezastąpiona będzie druciana szczotka). Potem cały kaloryfer przetrzyj papierem ściernym i dokładnie odpyl.
  3. Dopiero teraz możesz sięgnąć po wałek lub pędzel z miękkim włosiem. Pamiętaj, żeby przed malowaniem dokładnie wymieszać emalię! Potem nałóż pierwszą jej warstwę na kaloryfer i ewentualnie rury doprowadzające wodę.
  4. Najlepszy efekt dekoracyjny daje dwukrotne malowanie emalią, ale zanim zaczniesz nanosić drugą warstwę farby, pierwsza musi wyschnąć. Zwykle należy wiec odczekać około 4 godzin, choć w niskich temperaturach farba może schnąć poczekać nieco dłużej. 
  5. Po zakończeniu malowania powłoka uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną po około 24 godzinach.

Gdzie pędzel nie może tam... spray da radę

Malowanie kaloryfera bywa dość karkołomne. Zakamarki, do których trudno dotrzeć wałkiem lub pędzlem, możemy łatwo i szybko pomalować lakierem do kaloryferów w sprayu.  

źródło i zdjęcia: FFiL Śnieżka SA

Data publikacji: 2016-06-26

Zobacz też:

Pozostałe porady
Mały metraż - wiele możliwości. Jak urządzić nieduże mieszkanie?

Kategoria: Całe pomieszczenie

Zakup pierwszego w życiu mieszkania wiąże się z wieloma emocjami. Tej decyzji towarzyszy również ... Czytaj dalej
Luksfery, które ożywiają wnętrze

Kategoria: Ściany i podłogi

Nowe Luksfery MyMiniGlass to odpowiedź na najnowsze trendy w wystroju wnętrz. Szeroka gama szklanych ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Salon w jesiennym wydaniu

Jesień czaruje pięknymi krajobrazami w energetycznych, ciepłych barwach. Niestety potrafi także zaskoczyć deszczem i szarością. ... czytaj dalej

Aranżacje
Kupujemy komodę

Wiatr historii nie zaszkodził komodzie. Mamy dziś piękne regały, pojemne szafy, sprytne zabudowy (niektóre całkiem niewidoczne) i nieśmiertelne meblościanki. A jednak skrzyniowy ... czytaj dalej

Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Łukasz Michalak;Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe