Zanim przejdziemy do wskazówek aranżacyjnych, warto wyjaśnić, czym właściwie jest estetyka vintage. Określenie to funkcjonowało początkowo w terminologii związanej z winiarstwem. Dziś w modzie i we wnętrzarstwie używamy go, by opisać przedmioty, które powstały po 1950 roku. Oczywiście wielu współczesnych projektantów inspiruje się tą nostalgiczną koncepcją, tworząc meble inspirowane powojennym wzornictwem.

Styl oszczędny w formie

Naczelną zasadą aranżacji w stylu vintage jest oszczędność. Wyjątkowy charakter poszczególnych przedmiotów determinuje do tego, by urządzając pomieszczenie, kierować się filozofią: mniej znaczy więcej. Nie umieszczajmy na małej przestrzeni zbyt wielu mebli i akcesoriów - warto ograniczyć się tutaj wyłącznie do niezbędnego wyposażenia. Dzięki temu uda nam się stworzyć funkcjonalne pomieszczenie, w którym panuje harmonia, a charakterystyczne wzornictwo i estetyka nie będą przytłoczone zbyt dużą liczbą mebli i dodatków.

fot. Desenio

Stonowane kolory

Wnętrza urządzone w myśl stylu vintage charakteryzują się bezpiecznymi, uniwersalnymi kolorami, które podkreślają nostalgiczny nastrój aranżacji. Biel, beż, szarość, czerń, brąz, czy butelkowa zieleń - to właśnie ich najczęściej używali prekursorzy dawnego stylu. W sypialni różne odcienie tych stonowanych kolorów pozwolą stworzyć przytulny klimat, który pozytywnie wpłynie na nasz codzienny odpoczynek.

fot. Depositphotos

„Przygaszona”, dominująca kolorystyka nie oznacza jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z elementów, które ożywią aranżację. Tu pomocne okażą się dodatki - ozdobne poduchy lub dywany w geometryczne wzory.

Meble o finezyjnych kształtach

Lekkość to kolejna istotna cecha wnętrz w stylu vintage - dzięki finezyjnym meblom nawet niewielka sypialnia będzie wyglądała na przestronną. Zwróćmy uwagę, by stoliki, krzesła, fotele, komody czy też regały, które umieścimy w sypialni, były osadzone na wąskich nóżkach. Jeżeli chodzi o posłanie - warto zdecydować się na łóżko tapicerowane, które jeszcze bardziej podkreśli przytulny klimat całego wnętrza. Pamiętajmy o tym, by kolor obicia łóżka był zgodny z kolorystycznymi wyznacznikami nostalgicznego stylu.

fot. Comforteo

Wybierając konkretny model łóżka, ponownie kierujmy się kryterium oszczędnej formy i prostoty: - Sypialnię w stylu vintage najlepiej dopełnią łóżka, których wezgłowia nie posiadają bogatych zdobień. Delikatne piki i przeszycia z wciągami sprawią, że zagłówek łóżka będzie współgrał z finezyjnymi, „lekkimi” kształtami pozostałych mebli znajdujących się w sypialni. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na wysokość zagłówka – im wyższe wezgłowie, tym smuklej będzie wyglądała cała bryła łóżka - podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Stylizowane akcesoria

Przysłowiową „kropką nad i” będą oczywiście odpowiednio dobrane dodatki. Zacznijmy od oświetlenia - warto, by lampy stołowe oraz podłogowe charakteryzowały się prostymi podstawami i zaokrąglonymi kloszami.

fot. HK Living

Interesujący charakter sypialni podkreślą również plakaty i grafiki - pamiętajmy jednak, by swoją stylistyką nie zaburzały spójnego, stonowanego wystroju pomieszczenia. Wazony z grubego, barwionego szkła, lustra, stylizowane odbiorniki radiowe - to kolejne elementy, które w ciekawy sposób zbudują klimat sypialni w stylu vintage.