Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Ze świata designu

Drogocenne dodatki

2017-05-16

Jaja Fabergé wzbudzają zachwyt od ponad 130 lat. Wykonane z najwyższym kunsztem ze złota, emalii i drogocennych kamieni są niezwykłymi arcydziełami sztuki jubilerskiej. Na rynku pojawiają się rzadko, a jeśli się to zdarzy, osiągają zawrotne ceny.

Ich historia sięga roku 1885, kiedy to car Aleksander III postanowił sprawić żonie niebanalny prezent z okazji Wielkanocy. A że Maria Fiodorowna, jak każda kobieta, a zwłaszcza cesarzowa, lubiła błyskotki, na prezent wymyślił jajo „na bogato”. Z pomysłem tym zwrócił się do Petera Carla Fabergé, który od jakiegoś czasu prowadził przedsiębiorstwo jubilerskie założone przez ojca i wykonywał wcześniej dla dworu różne zlecenia. Powstało białe, emaliowane jajko z żółtkiem wykonanym ze złota, mieszczące w środku złotą kurę, w której wnętrzu znajdowała się z kolei carska korona. Maria była zachwycona, a Fabergé musiał od tej pory dostarczać co roku wielkanocny prezent dla cesarzowej, a od 1895 roku po dwa – kolejny car, Mikołaj II obdarowywał zarówno swoją matkę, jak i żonę Aleksandrę Fiodorownę. 

Jajko z pnącymi różami (Rose Trellis Egg)
z 1907 roku Mikołaj II podarował swojej żonie Aleksandrze Fiodorownie.

Za każdym razem powstawało zupełnie inne dzieło, kryjące w sobie urokliwą niespodziankę, np. zegarek, widoki duńskich pałaców, chodzącego słonika wysadzanego klejnotami, miniaturkę okrętu Pamięć Azowa czy malutką karetę, którą cesarzowa jechała na koronację.Każde zupełnie inne, ale wszystkie równie zachwycające, dopracowane w każdym milimetrze i błyszczące diamentami, szafirami czy perłami.

Wzorów nie wymyślał Fabergé, ale jego pracownicy - pierwsze było dziełem Eryka Kollina, najwięcej stworzył ich główny mistrz w petersburskim oddziale Fabergé, a zarazem główny projektant Michaił Perchin, którego zastąpił po śmierci w 1903 roku Henrik Wigström.

Duże zasługi miała też młoda projektantka Alma Teresa Pihl, autorka uznawanego za jedno z najpiękniejszych i oryginalnych, awangardowego jak na 1913 rok, w którym powstało, Jajka lodowego. Fabergé sam jednak akceptował projekty i nadzorował cały proces powstawania miniaturowych dzieł. W sumie do 1917 roku wykonano 50 jaj carskich, z czego do dzisiaj zachowały się 43.

Fabergé robił także podobne wyroby dla arystokracji i możnych - powstało ich kilkadziesiąt. Obecnie rozsiane są po muzeach i kolekcjach prywatnych - najwięcej znajduje się w USA i Rosji, trzy ma w swojej kolekcji królowa Elżbieta. W 2004 roku na aukcję w Sotheby’s wystawiona została kolekcja dziewięciu jaj Fabergé należących do rodziny Forbesów. Za 100 milionów dolarów kupił je rosyjski miliarder i kolekcjoner sztuki Wiktor Wekselberg, który w 2013 roku otworzył w Petersburgu prywatne Muzeum Fabergé, gdzie można je podziwiać. Z kolei trzy lata temu świat obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu jednego z carskich jaj na targu staroci. Kupił je za 14 tysięcy dolarów handlarz złomu i wkrótce odsprzedał za 30 milionów dolarów!

Data publikacji: 2017-05-16

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Szafki Componibili w różnych wersjach i ustawieniach.
Zabawa w przechowywanie
Powiedzieć, ze Componibili to szafka, to jak nic nie powiedzieć. Prosta konstrukcja znalazła się bowiem w najważniejszych kolekcjach designu i milionach domów.
Czytaj dalej
Dzieciństwo z designem
Dzieciństwo z designem
Dziecko to mały, ale wrażliwy esteta, który intensywnie chłonie bodźce wizualne. Zapewnijmy mu kontakt z ciekawym, inspirującym otoczeniem. Lekcja dobrego wzornictwa, pobierana od pierwszych dni życia, na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Paola Navone
Design jest jak omlet
Paola Navone odważnie miesza rozmaite style, łączac inspiracje płynące z dorobku różnych kultur. Miksuje formy, faktury i kolory. Szuka równowagi miedzy designem i rzemiosłem. A efekt? Imponujący!   Czytaj dalej
Kolekcja stolików i siedzisk dla
marki Serax została zainspirowana
meblami produkowanymi w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku, w czasie Wielkiego
Kryzysu Oszczędne formy i eleganckie linie tworzą uniwersalne meble nie tylko na taras czy do ogrodu.
Komoda Brick (Gervasoni) jest przykładem zabawy formą. Klasyczna drewniana konstrukcja kontrastuje z tapicerowanymi frontami, tworząc mebel, którego charakter, zależnie od wybranej tkaniny, może być bardzo elegancki lub wręcz szalony.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe