Jaki jest najlepszy sposób na wprowadzenie do domu odświętnego i wiosennego nastroju? Świeże kwiaty, oczywiście. Oto kilka propozycji wielkanocnych stroików i wianków - zobacz i zainspiruj się.

Trudno sobie wyobrazić te wiosenne święta bez choćby bukietu tulipanów w wazonie. Jednak na żywy wielkanocny stroik znakomicie nadają się także inne kolorowo kwitnące rośliny cebulowe, takie jak hiacynty, żonkile czy wdzięczne szafirki.

wielkanocny stroik z szafirków
Kwintesencja prostoty - wielkanocny stroik z szafirków w podłużnym białym naczyniu. Ziemię przykryto barwionym mchem, dodatkową dekoracją jest biały korzeń i - oczywiście - wydmuszki jajek.
Wielkanocny stroik z żonkili Wielkanocny stroik z szafirków Wielkanocny stroik z szafirków
Jak stworzyć wielkanocny stroik? Nic prostszego. Zacznijmy od wyboru naczynia, w którym posadzimy żonkile, hiacynty lub szafirki. Potem udekorujmy podłoże barwionym mchem lub kamykami, wetknijmy kilka gałązek wierzby mandżurskiej, na koniec dodajmy wielkanocne akcenty, takie jak figurka zajączka lub ozdobne jajka. I gotowe!

Nieodłącznym atrybutem Świąt Wielkanocnych jest zielona rzeżucha. Ona także może stać się bazą do stroika, którym ozdobimy świąteczny stół.

Wielkanocny stroik z rzeżuchy Wielkanocny stroik z gerberami
Wielkanocny stroik z rzeżuchy. Pojemniczek z rzeżuchą owinięto kolorową wstążką i ozdobiono baziami oraz dekoracyjnymi jajeczkami. Prosta i efektowna dekoracja wielkanocna. Rzeżuchę wysianą w kwadratowej szklance ozdobiono żółtymi gerberami i skorupką jajka.

Coraz modniejszą dekoracją wnętrz są wianki. Zielony bukszpan i wierzbowe witki z baziami to znakomity materiał na wielkanocne wianki.

Wielkanocny wianek z bukszpanu Wielkanocny wianek z bukszpanu Wielkanocny wianek z bukszpanu Wielkanocny wianek z patyczków
Wielkanocne wianki na bazie bukszpanowych gałązek. Oprócz tradycyjnych bazi wykorzystać można lagurus (żółte i białe "puszki"), oraz tradycyjne wielkanocne dekoracje - jajka, zajączki, kurczaczki. Wielkanocny wianek-gniazdo z odbarwionych patyczków ozdobionych jasnozielonymi kitkami lagurusu, baziami i dekoracyjnymi jajkami.

Opracowanie, wykonanie stroików i zdjęcia: Aleksandra Ataman/Studio Atamaris