Każda pora roku jest dobra na dekorowanie wnętrz kwiatami. Od wiosny do jesieni rośliny możemy zrywać z ogrodu, a zimą i wczesną wiosną wykorzystywać te, które oferują kwiaciarnie.

Kwiaty to element, który dodaje wnętrzom lekkości i ożywia meble i dodatki. Kompozycje z roślin poprawiają nam nastrój i pomagają się wyciszyć. Przypominają fragment naturalnego krajobrazu. Kwiaty podarowane przez kogoś bliskiego, wstawione do wazonu, sprawiają, że nasze myśli wracają do mile spędzonych chwil.

Sposobów na komponowanie kwiatów w wazonach jest mnóstwo. Można je układać w klasycznych wazonach o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Poza tym tworząc domowe kompozycje z roślin ciętych, możemy wykorzystywać fiolki florystyczne i gąbki, które poszerzają możliwości zestawiania kwiatów w bukietach.

Trwałość kwiatów w wazonie

Dobierając kwiaty do wazonów, zawsze sprawdźmy, czy są wystarczająco trwałe - jedne gatunki więdną tuż po ścięciu, inne trzymają się zaledwie przez kilka dni, ale są i takie, które będą ładnie wyglądały nawet przez kilka tygodni. Na trwałość kwiatów w wazonie wpływa również pogoda i pora dnia, w którym kwiaty zostały ścięte. Najlepiej zrywać je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, w niezbyt gorący, pogodny dzień. Nigdy nie róbmy tego w czasie deszczu.

Jeśli planujemy ścinać kwiaty z ogrodu, możemy je kilka godzin wcześniej podlać, wtedy przedłużymy ich trwałość. Niektóre gatunki roślin lepiej ścinać, gdy ich kwiaty nie są jeszcze w pełni rozwinięte, lecz mają wybarwione pąki (np. lilie, róże, piwonie lub tulipany), a inne gdy już cieszą oko pełnią swej urody (np. mieczyki, floksy, konwalie majowe).

Woda i ustawienie wazonu

Rośliny ścinamy zawsze ostrym nożem, sekatorem lub nożyczkami. Wkładamy je do zimnej wody (nigdy do ciepłej) i zmieniamy ją nie rzadziej niż co dwa, trzy dni. Wazon z kwiatami nie może stać w pełnym słońcu (bo w takim miejscu kwiaty szybko przekwitają, więdną lub obsypują się). Lepiej postawić je w jasnym, ale nie narażonym na działanie promieni słonecznych miejscu. Wazon powinien znajdować się też z dala od kaloryfera czy kominka.

Wiosenne kwiaty do wazonu

Po długich i szarych zimowych miesiącach każdy z nas spragniony jest towarzystwa żywych kwiatów i kolorowych kompozycji. W marcu, gdy wiosna zbliża się do nas małymi kroczkami, w ogrodzie kwitną głównie drobniutkie kwiaty cebulowe.

Do wazonów w tym czasie warto ścinać gałązki drzew i krzewów, których pąki jeszcze się nie rozwinęły (np. forsycji, wiśni, wczesnych tawuł, wawrzynka wilczełyko). Po kilku dniach w ciepłym pomieszczeniu z pąków wyjrzą kolorowe kwiaty. Urodę tych kwiatów będziemy mogli podziwiać zaledwie przez kilka dni (w cieple szybko się rozwiną, ale równie szybko przekwitną).

Dlatego można do nich dobrać w pełni rozwinięte kwiaty cebulowe, takie jak tulipany i narcyzy (w sprzedaży można je dostać już na początku roku) oraz inne wiosenne byliny, takie jak szafirki, niezapominajki, fiołki, serduszka okazałe czy orliki.

Wiosenne kompozycje powinny tętnić kolorem, zatem nie bójmy się ich mieszać. Pamiętajmy tylko, że niektóre gatunki (np. hiacynty, bez lilak), pachną bardzo intensywnie, więc lepiej nie stawiać ich w sypialni lub dziecięcym pokoju. Wiosenne kwiaty mają żywe kolory, więc najlepiej prezentują się w szklanych, prostych naczyniach, misach, butelkach i słoikach. Nie warto dodawać do nich zbyt dużo dodatkowych dekoracji, aby nie przyćmić ich urody.

Kwiaty w letnim wazonie

To czas kwiatów ogrodowych i polnych. Na kwiat cięty do wazonów w tym czasie możemy wykorzystywać przede wszystkim róże, które kwitną już od czerwca, wonne peonie, strzeliste niebieskie i fioletowe ostróżki, zawilce japońskie, groszki pachnące, goździki, dumne lilie i mieczyki, szałwie, floksy, pelargonie oraz całe mnóstwo kwiatów polnych. Doskonałym uzupełnieniem letnich kompozycji mogą być gałązki krzewów iglastych i liściastych oraz wielkie liście bylin, takich jak bergenie, funkie czy paprocie, które latem mają soczyste kolory.

Polne kwiaty i gatunki tworzące dużą ilość drobnych kwiatów świetnie będą wyglądać w pękatych wazonach, glinianych naczyniach, a nawet metalowych konewkach czy bańkach na mleko. Rośliny tworzące duże kwiaty oraz gatunki egzotyczne, takie jak gerbery, cantedeskie czy alstromerie, lepiej prezentują się w szklanych lub ceramicznych wazonach.

Kwiaty w wazonach latem możemy ustawiać nie tylko we wnętrzach. Warto wykorzystywać je również do ozdoby balkonu, tarasu lub altany podczas urządzania letnich przyjęć w ogrodzie. Trzeba tylko pamiętać, by stały w stabilnym naczyniu. Oryginalną dekoracją będą również kurtyny z kwiatami umieszczanymi w fiolkach florystycznych, zawieszone np. na drzewach lub w nieużywanych ramach po obrazach. Do fiolek wkładamy pojedyncze kwiaty, bez liści, bo liście w wodzie szybko gniją.

Jesienne kwiaty cięte

Pod koniec sezonu ogrodniczego jest jeszcze sporo kwitnących roślin, które zestawione z jesiennymi dodatkami umilać nam będą coraz krótsze dni. Okazale kwitnące w tym czasie hortensje to jeden z ważniejszych składników jesiennych bukietów. Ich kwiaty nie opadają, ale zasychają i będą ładnie wyglądały nawet wtedy, gdy woda z wazonu całkiem wyparuje. Do wazonów warto również wykorzystywać w tym czasie kwitnące na różne kolory jeżówki, cynie, rożnokształtne kolorowe, dalie i dzielżany jesienne.

W tym okresie warto uzupełniać kompozycje w wazonach kwiatostanami traw ozdobnych (np. rozlpenicy japońskiej, miskantów lub prosa). Ciekawym dodatkiem będą gałązki krzewów z dojrzałymi owocami (wybierajmy takie, których owoce nie opadają po ścięciu), np. dzikiej róży lub róży pomarszczonej, głogu, ognika szkarłatnego, irgi lub kaliny.

Pod koniec jesieni, gdy drzewa i krzewy przybiorą ogniste barwy, kwiaty w wazonie dobrze będą wyglądały na tle żółtych liści klonów i platanów, czerwonych liści dębu amerykańskiego albo czerwonych liści ambrowca.

Jakie kwiaty wstawić do wazonu zimą?

Zimą w ogrodzie już nic nie kwitnie, ale w doniczkach zakwita niezwykłej urody hipeastrum, które nie tylko długo się utrzymuje w podłożu, ale także po ścięciu. Kwiaty przypominające kształtem kwiaty lilii wymagają długich wazonów, aby ich wypełnione sokiem łodygi nie połamały się. W grudniu w wazonach można już umieszczać podpędzone przez hodowców kwiaty cebulowe (przed wszystkim hiacynty).

Potem w sprzedaży znajdziemy także miniaturowe narcyzy, szafirki, a nawet niskie odmiany tulipanów. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się urodą ich kwiatów, pamiętajmy, żeby ustawić je w chłodnym i dość jasnym miejscu (daleko od źródła ciepła). Mało kto wie, że na kwiat cięty nadają się również gwiazdy betlejemskie (poinsecje). Ich czerwone, żółte, łososiowe lub kremowe odmiany mogą stać się piękną dekoracją świątecznego stołu.

Wykorzystując fiolki florystyczne można stworzyć także z gwiazd żywe bombki na choinkę, a nawet całe kwiatowe kurtyny. Świąteczne kompozycje z kwiatami w wazonach będą się idealnie komponować z gałązkami roślin iglastych (świerka, jodły, jałowca i sosny), na tle złotych i srebrnych dodatków oraz ozdobione świątecznymi dekoracjami.

Pamiętajmy, że wazon to przedłużenie ogrodu; ale jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Ponadto pozwala cieszyć się kwiatami przez cały rok. Trzeba tylko wiedzieć, co i kiedy ciąć.

Autor
Kwiaty w wazonie na cztery pory roku
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....