Czym charakteryzuje się styl duński?

Ogólnie rzecz biorąc, cała Skandynawia kojarzy nam się raczej z funkcjonalnością, praktycznością i bardzo designerskimi rozwiązaniami. Styl duński całkiem dobrze to skojarzenie odzwierciedla, jednak mimo wszystko nadal w duńskich wnętrzach znajdzie się miejsce na również i tradycyjne rozwiązania.

Designerzy z Danii tak naprawdę przywiązują dużą wagę do bardziej klasycznych mebli, zwłaszcza tych drewnianych, które zazwyczaj występują w swoich naturalnych kolorach. Takie meble świetnie wpasowują się w każde wnętrze, co więc również oznacza, iż są bardzo uniwersalne. Styl duński to także zamiłowanie do dobrego designu, zwłaszcza designu nawiązującego do lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

fot. Louis Poulsen

Hygge - duński styl życia

Hygge jest to swego rodzaju filozofia dnia codziennego, którą kierują się Duńczycy, ale również i duńscy projektanci w aranżowaniu wnętrz. Ten styl życia wskazuje proste zasady budowania pozytywnego nastawienia i przyjaznej atmosfery i namawia, by cieszyć się każdym drobiazgiem, relaksem i komfortem. Nawiązanie do tego stylu znajduje swoje odwzorowanie przede wszystkim w aranżacji wnętrz. W szczególności mowa tutaj o odpowiednim oświetleniu oraz barwom mebli i dodatków, ale także o dość specyficznych dodatkach, takich jak chociażby poduszki i koce.

fot. House Doctor

Wnętrze w stylu duńskim, nawiązując do hygge, powinno być możliwie jak najbardziej przytulne i komfortowe, lecz także naturalne. Celem Duńczyków jest przede wszystkim stworzenie w swoich wnętrzach klimatu ciepła, komfortu i przytulności, przez co to właśnie pod te cechy podporządkowują wszelkie elementy wyposażenia wnętrz oraz ich dobór. Śmiało stosuje się w tym celu na przykład obłe kształty mebli, naturalne tkaniny, drewniane wykończenia, zwracając przy tym uwagę także na minimalizm, prosty design oraz wysoką jakość produktów.

Barwy w duńskim stylu

Aranżowanie wnętrz w duńskim stylu to z pewnością bardzo ciekawe doświadczenie, uczące w szczególności wykorzystywania wielu naturalnych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć przy tym, jakie kolory najlepiej sprawdzają się właśnie w takich wnętrzach. Dość łatwo można się domyślić, iż we wnętrzu, które urządzone będzie w dość naturalnym stylu, wykorzystywane będą równie naturalne barwy.

Sprawdzą się przede wszystkim wszelkie neutralne kolory ziemi, brązy, beże, biele, a także i szarości. Dla przełamania barw można używać także różnych odcieni zieleni, czerwieni, czy także akcentów błękitu i niebieskiego. Wszystkie barwy powinny oczywiście idealnie ze sobą współgrać, by stworzyć wnętrze jak najbardziej naturalne, przytulne i komfortowe.

fot. House Doctor

Meble w duńskim stylu

Duński styl aranżowania wnętrz zakłada przede wszystkim funkcjonalne, minimalistyczne wnętrze, aczkolwiek pełno jest w nim nawiązań do natury, tradycji i dobrego designu. Meble w takich wnętrzach są zazwyczaj drewniane, ale także i metalowe. Dużą uwagę przykuwa się w szczególności do wszelkiego rodzaju foteli, krzeseł, sof - ogólnie rzecz biorąc, wszystkich siedzisk. Muszą być one bardzo wygodne, często występują w obłych kształtach.

Meble we wnętrzach urządzonych w stylu duńskich są zazwyczaj też bardzo funkcjonalne, dzięki czemu można dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb, na przykład poprzez regulowanie oparcia, podłokietników czy nóżek mebli. Co więcej, meble te często też spełniają wiele funkcji.

fot. Carl Hansen & Son

Za dnia mogą być używane na przykład w salonie, a w nocy zaś mogą służyć jako łóżko czy mebel z funkcją spania. O ile wiadome jest, iż meble w stylu duńskim powinny wpasowywać się w dane wnętrze swoim wyglądem i w miarę możliwości powinny być też funkcjonalne, najważniejsze jest, by były one wygodne. Mają one w końcu służyć w szczególności do relaksu i odpoczynku.

Dodatki w stylu duńskim

Jeśli chodzi o wszelkie dodatki stosowane we wnętrzach urządzanych w stylu duńskim, w szczególności używa się takich dodatków, które mają sprawić, by wnętrze wydawało się możliwie jak najbardziej komfortowe, ciepłe i przytulne. W duńskich wnętrzach często spotkać można na przykład kominek bądź kozę, które dostarczają rzeczywistego ciepła, dodatkowo będąc elementami dekoracyjnymi.

fot. Carl Hansen & Son

Duża uwaga jest jednak przykładana do lamp, które również ocieplają wnętrze, lecz tym razem pod względem bardziej wizualnym. Jako iż styl duński mocno stawia na naturalność wielu form, w takich wnętrzach często występuje bardzo wiele roślin, a także mebli, które w jakikolwiek sposób naśladują różne naturalne formy.

Nawiązując do przytulności i poczucia komfortu, we wnętrzu często używa się różnego rodzaju poduszek, dywanów, pledów i koców, które sprawiają, iż wnętrze staje się jeszcze bardziej ciepłe i miłe. W duńskich wnętrzach spotkać można również wiele ceramicznych bądź drewnianych figurek, a także wiklinowych czy rattanowych dodatków.