Co kawaii ma wspólnego z Japonią?
Trendy wnętrzarskie niewątpliwie od wielu lat kształtują targi w Mediolanie. W ubiegłym roku odbyła się jubileuszowa 60 edycja tegoż wydarzenia. Obok nieustannie modnych kolekcji nawiązujących do bliskich naturze stylów eko, organic i vintage, wystawcy ubiegłorocznych targów wnętrzarskich Salone del Mobile w Mediolanie postawili miękkie obłe formy w pastelowych barwach. Zasady te bliskie są trendowi inspirowanemu japońską pop-kulturą lat 70.
Mowa tu o stylu kawaii, który przenosi nas do beztroskich czasów dzieciństwa, dziewczęcej niewinności i swobody. To zupełne przeciwieństwo dotychczasowej surowej japońskiej etykiety. Okazuje się, że kawaii przejął stery w branży nie tylko wnętrzarskiej, ale również odzieżowej, muzycznej, czy cukierniczej. Odzież i ciasteczka z wizerunkiem Hello Kitty oraz postaci znanych z anime, mangi, a nawet Disneya to hit nie tylko wśród młodzieży. Kawaii to już kompletna subkultura, która przeniknęła do niemalże każdego aspektu życia w Japonii i nie tylko.
Jaki jest styl kawaii?
Słowo „kawaii” oznacza w dużym uproszczeniu „śliczny, miły, uroczy”. To pojęcie kojarzone jest z odczuwaniem przyjemności oraz uczucia uspokojenia i opieki. Jak ma się to do stylu wnętrzarskiego? We wnętrzu w stylu kawaii ma być słodko, pięknie i miło, ale również wygodnie i miękko. To ukłon w stronę zabawy oraz bezkompromisowego wdzięku i jednocześnie zupełne odejście od ascetycznych form.
Bazą są proste kształty o zaokrąglonych kątach i pastelowe barwy, czyli z pewnością nie znajdziemy tu bogatych zdobień, złoconych ornamentów i gęsto frezowanych mebli. To właśnie ta równowaga i harmonia, którą trudno wyobrazić sobie w tak cukierkowym wnętrzu, a która jednak na skutek dokładnego zaplanowania przestrzeni, jest osiągalna.
Kolory w stylu kawaii
We wnętrzu urządzonym w stylu kawaii królują matowe pastele. Pastelowe elementy wyposażenia to nie wszystko, gdyż możemy puścić wodze fantazji i wyczarować ścianę lub podłogę w wybranym kolorze. Kolory pudrowych landrynek, czyli pastelowe róże, błękity, żółcie i zielenie bezkompromisowo dominują wnętrze, stanowiąc bazowy, przykuwający wzrok wyróżnik. To barwy kojarzone z ukojeniem, beztroską i relaksem, ale także subtelnością i elegancją.
Pastele bez mocniejszego odniesienia sprawiają, że wnętrze mogłoby wydawać się zbyt mdłe, dlatego niewielkie detale w czerni zrównoważą aranż. Aby nie zatracić się w tej landrynkowej magii, warto wybrać jeden kolor bazowy i maksymalnie dwa uzupełniające. Połączeniem kolorystycznym często wykorzystywanym w stylu kawaii jest pastelowa miętowa zieleń i pudrowy róż. Równie zjawiskowo, choć bardziej stonowanie prezentuje się jasny matowy róż połączony z beżem lub szarością z żółtymi detalami. Z jakimi kolorami jeszcze można połączyć pastele, aby zachować styl kawaii? Biele, jasne szarości i delikatne brązy oraz złote akcenty z pewnością zrównoważą cukierkowe zamiłowania stylu kawaii.
Geometria - meble we wnętrzu kawaii
Gdyby nie obecność pasteli, mogłoby się wydawać, że styl kawaii bliski jest minimalizmowi. Dalekie od zdobnych meble i dodatki w geometrycznych kształtach dominują w nowoczesnych aranżach stylu kawaii. To proste i oszczędne elementy wyposażenia, które z pewnością wykonane w neutralnych kolorach, znalazłyby swoje miejsce również w stylu nowoczesnym.
Prostokątne szafki i komody, okrągłe stoły, stoiki kawowe posadowione na trójkątnych nogach, krzesła z oparciem w kształcie zaokrąglonego na brzegach trapezu, kwadratowe i kubełkowe fotele oraz proste w formie sofy tylko z pozoru mogą wydawać się minimalistyczne. Wyróżniają się nieszablonową kolorystyką i obłymi organicznymi kształtami.
Mogłoby się wydawać, że aranżujemy pokój dla małej księżniczki. Nic z tych rzeczy. Styl kawaii pozostawia nam sporą dowolność, dlatego wykorzystując zaledwie niektóre elementy umeblowania, możemy w kilka chwil zmienić uniwersalny styl wnętrza urządzonego w bieli w ciepłą i przyjemną dla oka przestrzeń nawiązującą do stylu kawaii. Wystarczy wybrać kolorystykę, zakupić w tym kolorze krzesła, pufy oraz kilka dodatków, i gotowe.
Jakie dodatki do mieszkania w stylu kawaii?
Chcąc iść na całość, możemy nabyć radio w formie Hello Kitty, neon ścienny Pikachu, kubeczki w kształcie postaci anime lub zegar w formie jednorożca. Jednak pamiętajmy, że niezbędna jest również duża doza smaku i elegancji, ale z uwzględnieniem pastelowej kolorystyki. Sprawdzą się zatem również lustra w złoconych lub pastelowych ramach, subtelna zaokrąglona lampa, duża donica w kształcie walca albo kilka mniejszych doniczek i ceramiczny geometryczny wazon. Świetnym dodatkiem staną się również słodycze na pastelowych tackach.
Nie zapominajmy o tekstyliach. Włochaty dywanik, miękkie poduszki na sofie i fotelach oraz zasłony to nierozerwalny element stylu kawaii. W sypialni kawaii warto postawić na tapicerowane łóżko i zagłówek wykonany z paneli tapicerowanych, natomiast w kuchni niezbędnym elementem jest sprzęt AGD w połączeniu z kuchennymi akcesoriami w pastelowych barwach.
Kawaii - miękkość i wygoda
Styl kawaii to przyjemność. Nie tylko wzrokowa, ale również ta dotycząca wygody. Kanapy, krzesła i fotele są obite miękkimi tkaninami. Aksamitny welur i plusz są tu na porządku dziennym. Wszystko po to, aby wnętrze już na pierwszy rzut oka sprawiało wrażenie przytulnego i takim też było w rzeczywistości.
Przestrzeń powinna być delikatna i subtelna, ale nieperfekcyjna w odbiorze, czemu z pewnością służą zarówno pastelowe barwy, jak i zaokrąglone kształty mebli. To swoisty bunt przeciw ascetycznemu minimalizmowi i perfekcjonizmowi.
Warto zaznaczyć, że mieszkanie w stylu kawaii absolutnie nie jest wnętrzem infantylnym. Zaaranżowane w sposób przemyślany z uwzględnieniem dużej dozy poczucia stylu i estetyki, oferuje mnóstwo radości i pozytywnych emocji wynikających z jego użytkowania.
Zdjęcie otwierające artykuł: HAY