Zagadnienia w artykule:
  • Minionkowy żółty - skąd ten kolor?
  • Pozytywna energia we wnętrzach
  • Z czym łączyć minionkowy żółty?
  • Jak wykorzystać Minion Yellow w aranżacjach?

Moda ma minionkowy żółty wpisuje się w szerszy trend powrotu do ciepłych, optymistycznych kolorów we wnętrzach. Achromatyczne kompozycje w duchu surowego minimalizmu nieco się już bowiem opatrzyły! Jednocześnie warto podkreślić, że choć Minion Yellow jest stosunkowo nowym odcieniem, to oficjalnie został dodany do palety Pantone już w 2015 roku.

fot. Westwing

Minionkowy żółty - skąd ten kolor?

Minionkowy żółty, czyli w palecie amerykańskiego Instytutu Pantone - „Minion Yellow”, uchodzi za pierwszy w historii przypadek tego, że barwa z filmu (w tym przypadku animowanego) z sukcesem wkroczyła do świata realnego. Wydarzyło się to w 2015 roku, a źródło inspiracji stanowił film „Jak ukraść księżyc” (premiera: 2010), w którym pojawiły się charakterystyczne, żółte stworki - Minionki.

Na tyle mocno wkroczyły do powszechnej świadomość i popkultury, że Pantone postanowił wzbogacić swoją paletę barwną o Minion Yellow. Tak więc zasadniczo „minionkowy żółty” to nie tyle potoczna nazwa odcienia kojarzącego się z animowanymi postaciami, ile „oficjalny” kolor od nich pochodzący!

fot. Annie Sloan

Pozytywna energia we wnętrzach

Minionkowy żółty to kolor, który odzwierciedla radość i pozytywne podejście do życia. Wprowadzenie go do wnętrza sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna, a atmosfera - bardziej optymistyczna. I choć żółty uchodzi za barwę angażującą uwagę oraz nieco trudną we wnętrzach, to jednak wariant minionkowy jest bardziej elastyczny oraz uniwersalny. Powód? Jest łagodny w wyrazie, nie nazbyt nasycony, przyciągający wzrok, ale nie przytłaczający wnętrza. Dzięki temu można go z powodzeniem stosować zarówno jako akcent barwny, jak i kolor wiodący w danym pomieszczeniu.

fot. Annie Sloan
fot. Annie Sloan

Z czym łączyć minionkowy żółty?

Kolor minionkowy tworzy intrygujące połączenia m.in. z następującymi barwami:

Biel - opcja bezpieczna i uniwersalna. Wnętrze w takich kolorach zyskuje mnóstwo świeżości, wydaje się jaśniejsze oraz bardziej optymistyczne.

Szarość - w duecie z minionkowym żółtym tworzy kompozycję, w której obydwie barwy wzajemnie się równoważą. Szary traci swój chłód, a żółty jest subtelnie „zneutralizowany”. Dobry wybór zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz.

Granat i kobalt - świetne towarzystwo dla Minion Yellow, który zyskuje zjawiskowe towarzystwo. Dynamicznie i niebanalnie!

Czerń - dobry sposób na elegancką, a przy tym energetyczną i wyrazistą kompozycję barwną.

Brąz - w połączeniu z tym ciepłym kolorem Minion Yellow zyskuje bardziej naturalny i przytulny charakter.

Turkus - z żółtym tworzy energetyczne połączenie w letnim klimacie.

Miętowa zieleń - świeża i lekka wizualnie kompozycja.

Lawendowy fiolet - wybór dla osób poszukujących oryginalnych zestawień barwnych. Solidna dawka kolorów, które dobrze się balansują - gwarantowana!

fot. Westwing
fot. Essential Home

Jak wykorzystać Minion Yellow w aranżacjach?

Minionkowy żółty dobrze wypada np. jako kolor ścian. Lepiej jednak ograniczyć się do jednej ściany - nadmiar żółtego może być bowiem nazbyt pobudzający. Inna opcja to minionkowe meble. Osoby odważne mogą się pokusić nawet o zabudowę kuchenną w tym odcieniu. Akurat w kuchni pozytywna energia jest przydatna, a świeży, energetyczny kolor dobrze pobudza apetyt. Równie ciekawie prezentują się pojedyncze „minionkowe” meble w salonie czy pokoju dziecięcym - np. szafki i komody.

fot. Porcelain Superstore
fot. Woodland

Minion Yellow świetnie sprawdza się także w roli akcentu kolorystycznego. Można więc śmiało wprowadzać do wystroju dodatki w tym odcieniu, takie jak poduszki, zasłony, pledy czy inne elementy dekoracyjne. Co zaś ze stylistyką wnętrz odpowiednią dla minionkowego żółtego? Przede wszystkim chodzi o konwencje w duchu nowoczesnym i industrialnym. W nich bardziej wyraziste barwy mogą stanowić punkt wyjścia do efektownych kompozycji. Ale w praktyce opcji jest więcej! Nawet we wnętrzu skandynawskim dobrze odnajdą się słoneczne detale w odcieniu minionkowym. 

Autor
Minionkowy żółty - nowy hit w wystroju wnętrz?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...