Amerykański Instytut Pantone właśnie obwieścił światu najbardziej wyczekiwaną informację grudnia. Szerokie grono architektów, projektantów i designerów z niecierpliwością czekało na wybór koloru roku 2024. Jaki odcień towarzyszyć nam będzie w nachodzącym czasie?

Kolor roku 2024 wg Instytutu Pantone

Pantone ogłosiło, że "Peach Fuzz" jest Kolorem Roku 2024. To subtelny odcień pomarańczowego, wybrany aby wyrazić tęsknotę za wspólnotą i przytulnością w niepewnych czasach. Ten wybór odzwierciedla potrzebę troski, empatii i wspólnoty w obliczu obecnych niepewności. Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Koloru Pantone, podkreśliła, że ten kolor reprezentuje pragnienie bardziej pokojowej przyszłości oraz jest symbolem serdeczności i gościnności. Pantone 13-1023 Peach Fuzz opisano jako "delikatnie osadzony między różem a pomarańczem".

Z czym łączyć kolor roku 2024?

Peach Fuzz, ze swoją ciepłą i subtelną barwą, może pięknie komponować się w świecie cyfrowym. Jako kolor krzyżujący różne obszary designu, może być wyrazem nastroju i postawy konsumentów, odzwierciedlając to, czego ludzie szukają i czego potrzebują.

Aby skutecznie wkomponować kolor Peach Fuzz w projektowanie wnętrz, warto łączyć go z kolorami, które podkreślają jego ciepło i delikatność. Odcienie takie jak błękitny, delikatny zielony, czy pastelowy żółty mogą tworzyć przyjemne kontrasty, jednocześnie zachowując harmonię. Peach Fuzz świetnie sprawdzi się również w połączeniu z neutralnymi barwami, takimi jak szarości, beże czy biele, dodając wnętrzom ciepła i przytulności. Aby uzyskać bardziej dynamiczny efekt, można go zestawić z głębszymi, bardziej intensywnymi kolorami, takimi jak granatowy czy burgund.

O Instytucie Pantone

Amerykańskie przedsiębiorstwo Pantone zostało założone przez Lawrence'a Herberta w 1963 roku. Znany w przemyśle poligraficznym instytut opracował swoją własną paletę barw uznaną na całym świecie za wiodące źródło wiedzy na temat kolorów. Pantone Color Institute oferuje szereg publikacji dotyczących prognozowania trendów kolorystycznych i książek edukacyjnych, które dostarczają unikalnych inspiracji oraz zwracają uwagę na trendy w projektowaniu.

Co roku najlepsi światowi eksperci na podstawie badań i obserwacji wybierają wiodący kolor na nadchodzący rok. Ich wybór ma bezpośredni wpływ na aranżację wnętrz, a także na produkty wyposażenia wnętrz dostępne na rynku. Ostatni wybór ekspertów na rok 2023 padł na energetyczny róż o nazwie Viva Magenta. Pod koniec 2021 roku dominującą barwą na rok 2022 okrzyknięto niebiesko-fioletowy odcień Very Peri. W latach poprzednich były to Ultimate Gray & IlluminatingClassic Blue, Living Coral, Ultra Violet i Greenery.