W połowie grudnia amerykański Instytut Koloru Pantone ogłosił dominujący kolor na rok 2022. Zwycięzcą został ciepły odcień niebieskiego wpadającego w fiolet - Very Peri. Wybór uzasadniono potrzebą zmian, wyjścia z izolacji, pobudzenia do kreatywności i nadziei na przyszłość. To bowiem najcieplejszy odcień z palety niebieskiego. Czy przewidywania ekspertów mają szansę na rozwój w świecie mody i designu? Jeśli tak - czeka nas potężna, kolorystyczna dawka energii - także we wnętrzach.

Projektanci i architekci odpowiadają zgodnie - ten kolor ma potencjał! Czy przekona on jednak do siebie zwykłych odbiorców? Nie jest to tajemnicą, że odcienie fioletu uznawane są za depresyjne, a użycie ich we wnętrzach wymaga wyjątkowego wyczucia i wprawy. Jak zatem umiejętnie operować kolorem roku 2022? Instytut Pantone przygotował propozycje czterech palet kolorystycznych współgrających z odcieniem Very Peri.

Z czym łączyć Very Peri? Cztery palety kolorystyczne wg Pantone

Pierwszą propozycją ekspertów jest Balancing Act. To komplementarna paleta kolorów, których naturalna równowaga ciepłych i chłodnych tonów wspiera i wzmacnia się nawzajem. Blask PANTONE 17-3938 Very Peri jest zintensyfikowany, choć śmiało można go wykorzystać w nieco lżejszej, pastelowej formie. Ta zgaszona paleta wielu kolorów ma potencjał w skandynawskich wnętrzach - proste formy, geometryczne kształty i zabawa kolorem to idealny sposób na stworzenie spójnego i wyważonego wnętrza.

Całościowe i harmonijne połączenie nasyconych naturą odcieni Wellspring podkreśla kompatybilność zieleni z dobrodusznym PANTONE 17-3938 Very Peri oraz zdrowotne właściwości tych cudownie subtelnych i odżywczych odcieni. To doskonała propozycja dla wiosennych wnętrz klientów zdecydowanych i odważnych. Paleta zawiera sporo kontrastów. Ten zestaw kolorystyczny z pewnością może być wykorzystany jako baza do wielkanocnych dekoracji wnętrz.

Dynamiczna obecność PANTONE 17-3938 Very Peri uwidacznia się w The Star of the Show, gdy otaczamy ten najszczęśliwszy i najcieplejszy ze wszystkich niebieskich odcieni paletą klasyków i neutralności. Tutaj fiolet gra pierwsze skrzypce! Śmiało możemy wykorzystać go w postaci dodatków takich jak poduszki, pledy czy kolorowe szkło.

Ostatnia propozycja ekspertów zakłada wykorzystanie koloru roku 2022 z towarzystwem intensywnych barw w postaci różu, pomarańczy i szałwii. Ta paleta z pewnością odnajdzie się doskonale w aranżacji letnich ogrodów i tarasów.

Aranżacja wnętrz z fioletem - najpiękniejsze aranżacje

Propozycje Insytutu Pantone na wprowadzenie koloru roku wraz z innymi paletami kolorystycznymi niekoniecznie spotka się z uznaniem sceptyków wielbiących stonowane barwy i spokojne przestrzenie. Warto jednak pamiętać, że czasem wystarczy drobny detal, aby wnętrze zyskało nowy wygląd. Może być nim kolorowa zastawa stołowa lub plakat w delikatnym, pastelowym odcieniu.

Kolor roku 2022 doskonale odnajdzie się również w modnych już od kilku sezonów aranżacjach monochromatycznych. W takich wnętrzach występuje zazwyczaj jeden odcień dominujący i jego pochodne. Very Peri świetnie zaprezentuje się także w połączeniu ze złamaną bielą lub powierzchniami z wzorem lastryko. Stanie się także idealnym dopełnieniem wnętrz w stylu prowansalskim.

Zdjęcie aranżacyjne otwierające artykuł: Westwing

Autor
Fioletowy Very Peri - z czym łączyć kolor roku 2022?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....