Amerykański Instytut Pantone właśnie obwieścił światu najbardziej wyczekiwaną informację grudnia. Szerokie grono architektów, projektantów i designerów z niecierpliwością czekało na wybór koloru roku 2022. Jaki odcień towarzyszyć nam będzie w nachodzącym czasie?

Kolor roku 2022

Tegoroczny wybór ekspertów stawia na niebiesko-fioletowy odcień o nazwie Very Peri. Otoczenie się tym kolorem ma zapewnić nam kreatywność i pomysłowość, pobudzić w nas twórczego ducha, wzmocnić pewność siebie i otworzyć na nowe możliwości. Kolorystyka ta symbolizuje również wdzięczność i nową perspektywę na otaczający nas świat.

- Stworzenie nowego koloru po raz pierwszy w historii naszego edukacyjnego programu kolorystycznego PANTONE Color of the Year odzwierciedla zachodzące na świecie innowacje i transformacje. Ponieważ społeczeństwo nadal uznaje kolor za kluczową formę komunikacji oraz sposób wyrażania i wpływania na idee i emocje oraz angażowania się i łączenia, złożoność tego nowego czerwonego fioletu nasyconego niebieskim odcieniem podkreśla ogromne możliwości, które przed nami stoją. - tłumaczy Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

O Instytucie Pantone

Amerykańskie przedsiębiorstwo Pantone zostało założone przez Lawrence'a Herberta w 1963 roku. Znany w przemyśle poligraficznym instytut opracował swoją własną paletę barw uznaną na całym świecie za wiodące źródło wiedzy na temat kolorów. Pantone Color Institute oferuje szereg publikacji dotyczących prognozowania trendów kolorystycznych i książek edukacyjnych, które dostarczają unikalnych inspiracji oraz zwracają uwagę na trendy w projektowaniu. Co roku najlepsi światowi eksperci na podstawie badań i obserwacji wybierają wiodący kolor na nadchodzący rok. Ich wybór ma bezpośredni wpływ na aranżację wnętrz, a także na produkty wyposażenia wnętrz dostępne na rynku. W 2020 roku dominującą barwą na obecny okres 2021 okrzyknięto Ultimate Gray & Illuminating. W latach poprzednich były to Classic Blue, Living Coral, Ultra Violet i Greenery.