Dobrym obrazem stylistyki marokańskiej jest tradycyjny arabski suk, czyli targowisko pełne aromatycznych przypraw, tysiąca akcesoriów i przede wszystkim żywej energii, w której miesza się wiele wzorów i kolorów. By to wszystko odtworzyć, warto nieco bawić się konwencją - stawiać częściowo na stylizację, a częściowo na oryginalne wyposażenie z północnej Afryki, które możemy zdobyć również w Polsce.

Styl marokański od podstaw

Styl marokański można uznać za podtyp szeroko rozumianego stylu orientalnego we wnętrzach. Wiąże się to zwłaszcza z tym, że obszar kultury arabskiej jest bardzo duży, a jego zachodnim krańcem jest właśnie Maroko. Mimo rozciągłości geograficznej wiele elementów wspólnych spotkamy i w Maroku, i w Egipcie, i w Iranie. Jednak - tak jak z samym językiem arabskim z bogactwem dialektów - każdy region ma swoje znaki rozpoznawcze.

Jeśli chcemy rozłożyć na czynniki pierwsze styl marokański, zacznijmy od efektownej ornamentyki. Zdecydowanie jest to domeną tej konwencji - w solidnej kontrze do minimalizmu czy stylu skandynawskiego. Pojawiają się misternie wykonane prześwity i ażury, a także ornamenty typu arabeska, mnóstwo wzorów geometrycznych i abstrakcyjnych oraz etnicznych (tu zwłaszcza spory wpływ kultury berberyjskiej - typowej dla północnej Afryki). Styl marokański to także ostre łuki i koronkowe przesłony.

Inne typowe elementy wnętrza w stylu marokańskim to: 

• Barwne, wzorzyste płytki jako materiały wykończeniowe - najczęściej płytki cementowe, zwane często ogólnie płytkami marokańskimi. Mają one jednak specyficzne wymagania (są choćby dość grube), dlatego w polskich warunkach równie dobrze można je zastąpić zwykłymi płytkami ceramicznymi, tyle że pokrytymi marokańskimi wzorami.

Naturalne materiały - tworzywa sztuczne to rzadkość, bo jednak Maroko lubi bazować na tradycyjnym lokalnym wytwórstwie i rzemiośle. Stawiajmy więc na drewno, naturalne tkaniny, ceramikę, barwne szkło, metal, plecionki.

Marokańska koniczyna - tego motywu dekoracyjnego nie mogło zabraknąć w zestawieniu! Co ciekawe, może być zarówno użyty na tkaninach i akcesoriach, jak i mieć bardziej przestrzenną formę - np. w grupie tworzyć efektowne przesłony. Warto też pamiętać, że to dość uniwersalny motyw zdobniczy. Zaadaptowały go takie style wnętrzarskie, jak m.in. modern classic, glamour czy nowojorski.

Przepych i blask - nie bójmy się również elementów w kolorze złotym, srebrnym czy miedzianym. W Maroku kocha się takie zdobienia i wcale nie muszą być używane oszczędnie. A w duecie z bogactwem barw (o czym dalej) powstają spektakularne kompozycje wnętrzarskie.

Kolory stylu marokańskiego

Jedno jest pewne - jeśli zdecydujemy się na styl marokański we wnętrzach, nie żałujmy sobie kolorów! Podstawę stanowią kolory ciepłe: zwłaszcza piaskowy, bursztynowy, ochra czy terakotowy pomarańcz. Gotową inspirację stanowią też barwy orientalnych przypraw - od cynamonu po kurkumę. Aby nieco osłabić ich moc, możemy zastosować również kremy i beże. Biel w roli bazowej jest w zasadzie rzadkim rozwiązaniem, jednak gdy chcemy przefiltrować nieco orientalne bogactwo przez europejską wrażliwość, nic nie stoi na przeszkodzie.

Inne polecane kolory? Warto zwrócić uwagę na wyrazistą czerwień czy burgund, ale też barwy chłodniejsze, takie jak błękit (to w Maroku znajduje się słynne błękitne miasto Szafszawan!), szmaragdowa i butelkowa zieleń, granat czy turkus. Wszystko to zaś łączymy z akcentami złotymi, srebrnymi, miedzianymi i mosiężnymi.

Meble i akcesoria w stylu marokańskim

Ukochanym materiałem dla Marokańczyków jest drewno cedrowe. Jeśli więc chcemy zadbać o więcej autentyzmu, powinniśmy mieć w domu przynajmniej jeden mebel z niego wykonany. Chodzi przy tym o modele pełne zdobień, ornamentów, ażurów oraz efektownych detali. Świetnie sprawdzają się także liczne stołki i pufy - zarówno miękkie i puszyste, jak i twardsze sztuki wykonane z ceramiki. Warto przy tym stawiać na wyraziste kolory - np. ochrowa bądź turkusowa szafa z miękkimi ornamentami będzie prawdziwą gwiazdą wnętrza w stylu marokańskim.

Z kolei świat dodatków i akcesoriów w stylu marokańskim to kraina różnorodności! Nie powinniśmy pomijać zwłaszcza następujących elementów:

Etno dywany - najlepiej wykonane z wełny owczej i zdobione motywami geometrycznymi bądź arabeskami.

Tkaniny na wiele sposobów - od wspomnianych dywanów przez kilimy, zwiewne zasłony i baldachimy po poduszki dekoracyjne. Starajmy się wybierać takie materiały, jak wełna, jedwab, atłas (lub ich udane imitacje - choćby ze względu na ceny).

Mnóstwo ceramiki - koniecznie barwnej i bogato zdobionej. W kuchni w stylu marokańskim nie może też zabraknąć tadżinu (inaczej tażinu), czyli typowego dla kraju naczynia do wolnego gotowania. Składa się on z okrągłej ceramicznej podstawy i wysokiej, stożkowatej pokrywy. Podobno tadżin został wynaleziony przez Berberów, którym zależało (i wciąż zależy) na gotowaniu z małą ilością wody - cennego zasobu w warunkach pustynnych.

Plecione i ażurowe pojemniki - zarówno kosze, jak i większe organizery.

Marokańskie lampy - znane z arabskich targowisk, czyli z abażurami wykonanymi z wielobarwnego szkła.

Autor
Etno dywany, ceramika i kolorowe płytki, czyli styl marokański we wnętrzu
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...