Na naszej szerokości geograficznej styl śródziemnomorski jest wcieleniem marzenia o mieszkaniu na południu Europy. Mowa więc o pewnej stylizacji, nie zaś odwzorowaniu tamtejszych wnętrz jeden do jednego. Tym bardziej że mówimy o sporym regionie - ciągnącym się od Hiszpanii po Turcję. Można więc uznać, że styl śródziemnomorski we wnętrzach to hasło wyjątkowo pojemne. Bez względu na to, czy szczególnie kochamy Włochy, czy Grecję, znajdziemy w nim coś dla siebie.

Styl śródziemnomorski we wnętrzach - cechy podstawowe

W opisach stylu śródziemnomorskiego pojawia się przede wszystkim jedna istotna rzecz - wakacyjny klimat. Z tym właśnie kojarzą nam się wnętrza z południa Europy. Niemniej trzeba pamiętać, że dla mieszkańców tego regionu taka sceneria to właściwie chleb powszedni. Oznacza to jedno: świetnie sprawdza się przez cały rok.

Styl śródziemnomorski we wnętrzach to również jasne kolory bazowe, efekt lekkości i otwartej przestrzeni, a także zróżnicowanie faktur. Chodzi zwłaszcza o wyeksponowanie walorów naturalnych materiałów (zwłaszcza kamienia) oraz tradycyjnych zdobień, jak np. sztukaterie i lamperie. W wielu źródłach mowa jest o tym, że śródziemnomorskie wnętrza stanowią królestwo bieli. W praktyce jednak nie jest to barwa obowiązkowa - alternatywnie warto postawić na odcienie piasku, łagodnego beżu oraz całą paletę kremów.

Ważną rolę odgrywa też światło dzienne, którego na południu Europy jest pod dostatkiem. Istotne są więc duże okna z lekkimi wizualnie zasłonami - np. wykonanymi z lnu albo bawełnianych koronek. Z drugiej jednak strony mieszkańcy krajów śródziemnomorskich mają dobre sposoby na to, by chronić się przed nadmiarem słońca. Popularne są zwłaszcza szczelne okiennice i inne podobne przesłony. Jako że także w Polsce upały są coraz większym problemem, warto postawić na te sprawdzone rozwiązania, które zapewniają znaczną elastyczność.

 

Przestrzeń do relaksu i spotkań

Jeśli stawiamy na klimat wakacyjny, to nie powinniśmy zapomnieć o miejscach sprzyjających błogiemu wypoczynkowi. Tu istotną rolę odgrywają duże i wygodne meble - kanapy, fotele, krzesła, w tym te wykonane z plecionek (szczególnie popularne w Grecji) albo z kutego metalu (inspiracje toskańskie i prowansalskie). Wykorzystujemy przy tym maksymalnie przestrzenie outdoorowe. Balkon, taras czy ogród to naturalne przedłużenie salonu w krajach śródziemnomorskich. A że mówimy o rejonach Europy, gdzie ceni się rodzinne i przyjacielskie spotkania, im więcej mebli wypoczynkowych, tym lepiej.

Z kolei w jadalni powinien znaleźć się okazały drewniany stół - najlepiej dębowy. Długie biesiady przy pysznych, lokalnych daniach to kolejny znak rozpoznawczy krajów południa Europy. Warto ten klimat przenieść na nieco chłodniejszą północ. Nie jest też zaskoczeniem to, że kuchnia w śródziemnomorskim domu odgrywa istotną rolę. Jest zwykle okazała, przestronna, często nieco rustykalna. Dużo w niej barwnej ceramiki, pięknego szkła, ale przede wszystkim - świeżych produktów, takich jak warzywa i zioła. O ile np. śródziemnomorskie sypialnie są dość oszczędnie urządzone, o tyle w kuchniach panuje niemal twórczy chaos i fantazyjny eklektyzm.

Natura i rzemiosło

Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich od wieków bazują na lokalności i rzemiośle w oparciu o naturalne materiały. Starajmy się więc eliminować wszelkie tworzywa sztuczne. Lepsze będą drewno (najlepiej w lekko surowej formie), kamień, ceramika, a także artystyczne szkło. Podróżując po południu Europy, często trafiamy na informacje, że dane miasto słynie a to z ceramiki, a to z obróbki kamienia, skóry, szkła czy tkanin. Wiele takich produktów możemy dziś sprowadzić do Polski albo postawić na udane imitacje.

Szczególną rolę w stylu śródziemnomorskim odgrywają płytki ceramiczne oraz terakota. Tych na południu Europy stosuje się znacznie więcej niż u nas - np. w roli wykończenia podłóg także w salonach i sypialniach. Ma to zresztą istotny walor praktyczny - posadzka wydaje się w miarę chłodna nawet w czasie dużych upałów. Zimą zaś, i to już w naszych warunkach, doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.

Świat płytek ceramicznych jest przy tym bogaty wizualnie. Pojawiają się w nim choćby barwne wzory orientalne (płytki hiszpańskie czy marokańskie). Ciekawym akcentem wizualnym jest też wyłożenie płytkami dolnej części ściany, tak aby powstał pas podobny do lamperii. Inne typowe materiały dla stylu śródziemnomorskiego to również naturalny kamień oraz wracające do łask lastryko (po włosku: terrazzo). Wiele miast na południu Europy słynie też z produkcji wyrobów skórzanych. A mniej oczywisty materiał na naszej szerokości geograficznej? Postawmy na drewno oliwne!